Pieniądze na kulturę - felieton Doroty Sokołowskiej

17 maja 2020

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Pieniądze na kulturę - felieton Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze rozdzielone, przynajmniej w tej transzy. Jest już sporo kontrowersji, bo wiadomo - zawsze wzbudzają sporo emocji. A to było 60 mln zł wsparcia dla prawie 1200 beneficjentów na działania kulturalne online.

"Kultura w sieci" to program wyjątkowy w historii programów dotacyjnych finansowanych ze środków ministra kultury – zarówno pod względem budżetu, jak też tempa wdrażania.  

Można było dostać od 5 tysięcy do 150 tysięcy – a jak kształtowało się to w Podlaskiem? O tym w felietonie Doroty Sokołowskiej.

Do wygranych należą na pewno Teatr Lalki i Aktora w Łomży, dostali 50 tys. zł na projekt "Rekwizytornia online". Zresztą słowo "wirtualny” odmieniane było w projektach na wszystkie sposoby i w zasadzie trudno się dziwić, że doceniano takie projekty jak ten Stowarzyszenia Szukamy Polski - dotyczący poetów w sieci. Dostali ponad 30 tys. zł. Spośród 1182 beneficjentów - niewielu jest docenionych z Podlasia. Udało nam się znaleźć kilkanaście projektów, w tym na śpiewanie Konopnickiej w suwalskiej Bibliotece Publicznej (15 tys. zł) czy promocję książek w ramach Biblioteki On Książnicy Podlaskiej (17 tys. zł). 

Łomżyński Regionalny Ośrodek Kultury dostał 37 tys. zł na projekt "Okno na kulturę" i jest to jedne z najwyższych lokalnych dofinansowań. To dużo - wobec dziewięciu tysięcy jakie dostanie Muzeum Północno- Mazowieckie na opowieści znad Narwi. 

Ośrodek Kultury w Mońkach - jako jedno z niewielu miejsc na Podlasiu doceniono za #kulturamonki i wsparto kwotą 23 tys. zł.

Jeśli chodzi o teatry - to  jedno ze stowarzyszeń dostało pieniądze na teatr w sieci - nie tylko dla dzieci. To kilkanaście tysięcy złotych, a lalkarze na "lalki w sieci" aż 22 tys. zł. Ale można było starać się o więcej, bo np. Olsztyński Teatr Lalek wyrwał na korona słuchowiska aż 54 tys. zł. Grunt to dobry, nośny, modny temat, jak widać.

Bardzo wsparto gwiazdy muzyki rozrywkowej - Krzysztof Cugowski, Justyna Steczkowska, czy Jacek Kawalec albo Natalia Kukulska dostali różne kwoty, ale zawsze mieściły się pomiędzy 80 a 90 tysięcy. Podobna kwota wpadła na konto Sting Production sp. Zoo na wymyślenie i instalację aplikacji mobilnej Kultura Polska na 100 procent.

Znany z superprodukcji Osorno będzie teraz udźwiękawiał Lalkę i to aż za 93 tys. zł, a Krystyna Janda na otarcie łez (bo skarżyła się na brak wsparcia teatrów prywatnych) otrzyma 90 tysięcy na projekt Różewicz i Fredro online.

Dzięki wsparciu w Węgorzewie odbędzie się festiwal Naturalnie Mazury w sieci, a na Wigrach koncert pamięci w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II. 

Za 33 tysiące Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zrobi Chat bot Kluk, promujący patrona muzeum w sieci, a w Ełku powstanie wirtualny spacerownik po mieście. Za 62 tys. zł.

Muzycznie też powstaną wydarzenia – Stowarzyszenie Pro Musica dostało 26 tysięcy na muzykę i sacrum bez granic. Naprawdę warto było startować do konkursu, bo nawet Radio Lublin otrzymało wsparcie w kwocie 27 tysięcy na "Okno teatru wyobraźni". Co to takiego – nie wiem, ale pewnie będzie dużo dźwięku, jak to w radiu.

Czekajmy zatem na efekty tego wsparcia wypatrując w sieci wydarzeń, a w realu - lepszych czasów na spotkanie.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Wojciech Kass o gali i laureatach nagrody im. K. I. Gałczyńskiego - Orfeusz


Znamy już laureata dziesiątej edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku - to Andrzej Kopacki za "Sonety, ody, wiersze dla Marianny"."Leć głosie" - czyli Supraskie Warsztaty Chóralne - Polskiego Chóru Pokoju


Zajęcia z emisji głosu, tańca ludowego, czy wykłady o muzyce inspirowanej folklorem - tak od kilku dni spędzają czas uczestnicy Supraskich Warsztatów Chóralnych - Polskiego Chóru Pokoju.Piotr Domagała o atrakcjach jakie czekają podczas festiwalu Slow Fest


Spotkania poetów, warsztaty pisania ikon i o jodze, koncerty i filmy - zaczął się Slow Fest - i w Supraślu dużo się dzieje. O wydarzeniach, które przed nami - Dorota Sokołowska rozmawia z dyrektorem artystycznym festiwalu Piotrem Domagałą.Dwie kobiety - dwa światy, czyli po selfie z parasolkami warto wstąpić do Domu Kultury Śródmieście


Ulice schowane w cieniu parasoli? „The Umbrella Sky Project” wymyśliła agencja Sextafeira Produções. Po raz pierwszy powiesiła kolorowe parasole w 2012 r. nad ulicami miasta Águeda, w ramach Festiwalu Sztuki w Portugalii.Wystawa "Don Kichot Józefa Wilkonia w Białymstoku" w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego


Monumentalne i zabawne rzeźby wilkołaków i innych zwierząt z drewna można oglądać na dziedzińcu Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.Przed nami Tribalanga Festival w Goniądzu


Na trzech scenach na skraju Biebrzańskiego Parku Narodowego wystąpią artyści, którzy tworzą muzykę etniczną, elektroniczną, instrumentalną i transową.Festiwal Sztuka w Naturze w Sokolu


Spacer ornitologiczny po puszczy, terapia lasem i oddech od zgiełku miasta proponują organizatorzy nowego festiwalu na kulturalnej mapie Podlasia.Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" wędruje po Podlasiu [zdjęcia]


Przełom lipca i sierpnia to czas rodzinnych weekendów teatralnych w regionie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep"."Szekspirowskie kobiety" gościnnie w Teatrze Wierszalin [zdjęcia]


To widowisko teatralno-muzyczne z elementami tańca. W piątek (30.07) na scenie Teatru Wierszalin w Supraślu premierowy pokaz spektaklu "Szekspirowskie kobiety" w opracowaniu Magdaleny Dąbrowskiej.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nowy tytul

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok