Pieniądze na kulturę - felieton Doroty Sokołowskiej

17 maja 2020

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Pieniądze na kulturę - felieton Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze rozdzielone, przynajmniej w tej transzy. Jest już sporo kontrowersji, bo wiadomo - zawsze wzbudzają sporo emocji. A to było 60 mln zł wsparcia dla prawie 1200 beneficjentów na działania kulturalne online.

"Kultura w sieci" to program wyjątkowy w historii programów dotacyjnych finansowanych ze środków ministra kultury – zarówno pod względem budżetu, jak też tempa wdrażania.  

Można było dostać od 5 tysięcy do 150 tysięcy – a jak kształtowało się to w Podlaskiem? O tym w felietonie Doroty Sokołowskiej.

Do wygranych należą na pewno Teatr Lalki i Aktora w Łomży, dostali 50 tys. zł na projekt "Rekwizytornia online". Zresztą słowo "wirtualny” odmieniane było w projektach na wszystkie sposoby i w zasadzie trudno się dziwić, że doceniano takie projekty jak ten Stowarzyszenia Szukamy Polski - dotyczący poetów w sieci. Dostali ponad 30 tys. zł. Spośród 1182 beneficjentów - niewielu jest docenionych z Podlasia. Udało nam się znaleźć kilkanaście projektów, w tym na śpiewanie Konopnickiej w suwalskiej Bibliotece Publicznej (15 tys. zł) czy promocję książek w ramach Biblioteki On Książnicy Podlaskiej (17 tys. zł). 

Łomżyński Regionalny Ośrodek Kultury dostał 37 tys. zł na projekt "Okno na kulturę" i jest to jedne z najwyższych lokalnych dofinansowań. To dużo - wobec dziewięciu tysięcy jakie dostanie Muzeum Północno- Mazowieckie na opowieści znad Narwi. 

Ośrodek Kultury w Mońkach - jako jedno z niewielu miejsc na Podlasiu doceniono za #kulturamonki i wsparto kwotą 23 tys. zł.

Jeśli chodzi o teatry - to  jedno ze stowarzyszeń dostało pieniądze na teatr w sieci - nie tylko dla dzieci. To kilkanaście tysięcy złotych, a lalkarze na "lalki w sieci" aż 22 tys. zł. Ale można było starać się o więcej, bo np. Olsztyński Teatr Lalek wyrwał na korona słuchowiska aż 54 tys. zł. Grunt to dobry, nośny, modny temat, jak widać.

Bardzo wsparto gwiazdy muzyki rozrywkowej - Krzysztof Cugowski, Justyna Steczkowska, czy Jacek Kawalec albo Natalia Kukulska dostali różne kwoty, ale zawsze mieściły się pomiędzy 80 a 90 tysięcy. Podobna kwota wpadła na konto Sting Production sp. Zoo na wymyślenie i instalację aplikacji mobilnej Kultura Polska na 100 procent.

Znany z superprodukcji Osorno będzie teraz udźwiękawiał Lalkę i to aż za 93 tys. zł, a Krystyna Janda na otarcie łez (bo skarżyła się na brak wsparcia teatrów prywatnych) otrzyma 90 tysięcy na projekt Różewicz i Fredro online.

Dzięki wsparciu w Węgorzewie odbędzie się festiwal Naturalnie Mazury w sieci, a na Wigrach koncert pamięci w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II. 

Za 33 tysiące Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zrobi Chat bot Kluk, promujący patrona muzeum w sieci, a w Ełku powstanie wirtualny spacerownik po mieście. Za 62 tys. zł.

Muzycznie też powstaną wydarzenia – Stowarzyszenie Pro Musica dostało 26 tysięcy na muzykę i sacrum bez granic. Naprawdę warto było startować do konkursu, bo nawet Radio Lublin otrzymało wsparcie w kwocie 27 tysięcy na "Okno teatru wyobraźni". Co to takiego – nie wiem, ale pewnie będzie dużo dźwięku, jak to w radiu.

Czekajmy zatem na efekty tego wsparcia wypatrując w sieci wydarzeń, a w realu - lepszych czasów na spotkanie.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

GALLERY OF MODERN heART – premiera online Teatru Papahema [zdjęcia]

To spektakl inspirowany malarstwem i street art’em. Znajdziemy w nim twórczość m.in. Leonarda da Vinci, Matejki, Picassa, Warhola i Banksy'ego.Poezja codzienności - zamaniło się

Miłka Malzahn w cyklu "Poezja codzienności" sprawdzi dziś frazę - zamaniło się.Jubileusz 20-lecia pracy twórczej Janiny Osewskiej

W tym roku poetka obchodzi jubileusz 20-lecia pracy twórczej.Poznaliśmy wyniki badań w ramach Forum Kultury Studenckiej

Co piąty student w Polsce w ciągu roku nie wziął udziału w żadnym wydarzeniu kulturalnym - wynika z badań przeprowadzonych w ośrodkach akademickich - również w Białymstoku.Premiera wystawy "Portret w Koronie" Anny Bedyńskiej w Virturamie

Od kilku miesięcy obserwujemy, jak sztuka gości się w przestrzeni internetu.Musical "Piotruś Pan" jako audiobook

Musical zaadaptowany do formatu audio, pozwoli na podróż do Nibylandii - tutaj konkretnie do Niebywalencji - w dowolnej chwili, w każdym domu.Rodzina i przyjaciele pożegnali Antoniego Oleksickiego - byłego Podlaskiego Konserwatora Zabytków

W piątek (27.11) rodzina i przyjaciele pożegnali Antoniego Oleksickiego - Podlaskiego Konserwatora Zabytków w latach 1988-2002."Dzień Gniewu" nagrodzony watykańskim Oskarem

Twarz Teatru Wierszalin, Rafał Gąsowski, gra jedną z głównych ról w spektaklu Teatru Telewizji "Dzień gniewu".Antologia "30 lat polskiej sceny techno"

W poniedziałek (30.11) ukaże się pierwsza antologia, która dokumentuje historię sceny techno i muzyki elektronicznej w Polsce.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok