Najbardziej reprezentacyjną budowlę przedwojennego Białegostoku - Hotel Ritz można oglądać na jednym z obrazów prezentowanych w Galerii Marchand.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Hotel mieścił się w samym centrum miasta, pomiędzy pałacem Branickich a pałacykiem gościnnym. Po wojnie został zniszczony, ale artyści często odwołują się do jego historii, korzystając z audycji dokumentalnych naszego radia. Mówi autorka obrazu Joanna Czajkowska.
Mój obraz, czyli Ritz 1923 jest głównie takim zaczątkiem. Była historia, którą usłyszałam na antenie Radia Białystok 20 lat temu, opowiedziana o generale Stelnickim i o zabójstwie, którego dokonał, później też samobójstwie, dlatego że został zdradzony przez młodą małżonkę Marie i taką też historię opowiedziałam na moim obrazie
- mówi Joanna Czajkowska.
Hotel Ritz inspiruje nie tylko artystów, także białostockich kolekcjonerów. Jeden z nich, Sławomir Pasyńczuk zbiera widokówki ze zdjęciami hotelu, ma ich prawie pięćdziesiąt, wszystkie pokazują nie tylko potężną bryłę budynku, ale też miejsce, w którym stał.
To była naprzeciwko bramy wjazdowej do Pałacu Branickich. Miał 3 kondygnacje, liczył chyba ok. 50 pokoi, z tego, co pamiętam. Znanymi gośćmi byli aktorzy, aktorki np. Pola Negri. Chyba najbardziej taką znaną osobistością był marszałek Józef Piłsudski, też był gościem tego hotelu. Mam tu pocztówkę, która jest podpisana np. Hotel Ryc, przez "c". Bardzo piękna pocztówka, bardzo też unikatowa
- opowiadał Sławomir Pasyńczuk.
Do 1915 r. w hotelu własny apartament miał pułkownik armii carskiej Mikołaj Kawelin. Od jego imienia pochodzi nazwa rzeźby psa Kawelina (obecnie rekonstrukcja znajduje się w parku Planty).
W 1944 roku wycofujące się z miasta wojska niemieckie podpaliły hotel, którego już nie odbudowano. Fundamenty budynku nowe władze kazały wysadzić w powietrze kilka lat po zakończeniu wojny. Makietę hotelu można oglądać w Muzeum Historycznym w Białymstoku.
"Rytuał Wody” to multisensoryczne doświadczenie artystyczne, które łączy teatr ruchu, światło, dźwięk i symbolikę wody. W centrum spektaklu znajdują się motywy pamięci, oczyszczenia i dialogu między kulturami.
Jeden z najbardziej znanych historyków w północno-wschodniej Polsce, autor książek z historii XIX i XX w. prof. Adam Czesław Dobroński został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Róży przyznawaną przez Książnicę Podlaską w Białymstoku.
Pora oswoić świat technologii, prawda? Po dekadach wizji apokaliptycznych, po Robocopach, Terminatorach i innych metalowych apostołach zagłady, kino coraz częściej schodzi z wysokiego C na kameralne tony. Dziś – zamiast walczyć z maszynami o przetrwanie ludzkości – oglądamy historie o czułości, samotności i potrzebie bliskości. I bardzo dobrze, bo chyba wszyscy tego potrzebujemy.
Ta wystawa może wyzwolić w nas tęsknotę za wakacjami nad morzem czy jeziorem. Tomasz Bielski związany m.in. z białostocką grupą twórczą Bochemia prezentuje swoje malarstwo w galerii PIK przy ul. Kilińskiego.
Bohaterów tego filmu nie ma już z nami, ale wciąż wracamy do nich pamięcią, wspominając wpływ, jaki wywarli na kształt Kościoła katolickiego na świecie. A był to wpływ szczególny, bowiem miał miejsce w cieniu pontyfikatu Jana Pawła II, przypadającego na szczególny czas, w którym wschodnia Europa poddawana była istotnym politycznym zmianom.
Każdy zna tę opowieść - mała Gerda wyrusza w długą podróż pełną przeszkód, aby uratować najbliższego przyjaciela Kaja, który dał się uwieść i porwać przez Królową Śniegu. Kraina Królowej to samolubny świat, w którym można myśleć tylko o sobie, zapominając o przyjaciołach i tych, których kochamy.
Cerkiewna muzyka w wykonaniu chórów z kraju i zagranicy rozbrzmiewać będzie przez najbliższy tydzień w Hajnówce. W Soborze św. Trójcy rozpocznie się w poniedziałek (12.05) 44. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Zanim pojawiły się Facebooki, Instagramy i filtry „vintage”, był on – Biały Miś. Król letniskowych deptaków, bohater tysięcy zdjęć, które wypełniają rodzinne albumy między fotką z chrztu i ślubu.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz