Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar

26.07.2020, 09:35, akt. 11:35

Już po raz ósmy Inny Wymiar zagości w Białymstoku. Inaczej niż w poprzednich latach tym razem białostocka odsłona zainauguruje cały festiwalowy cykl Wschodu Kultury w dniach od 20 do 23 sierpnia.


źródło: mat. org.
źródło: mat. org.


0:00
0:00
Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 

Wschód Kultury - Inny Wymiar 2020
Białystok, 20-23.08.2020 r.

 

Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne.

Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

Program białostockiego festiwalu Wschodu Kultury
Inny Wymiar tradycyjnie już ma charakter interdyscyplinarny. Tegoroczny Inny Wymiar to m.in. koncerty plenerowe i klubowe; muzyka folkowa, elektroniczna, ale też dawna i klasyczna; to pokazy filmowe; wystawy; spektakle teatralne; spotkania i rozmowy poświęcone nieodległej historii i miastom wschodniego pogranicza; spacery edukacyjne służące odbudowywaniu lokalnej pamięci, przybliżające historię miejsc i ludzi. Wszystko to zaprezentują twórcy krajowi oraz partnerzy z Armenii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Macedonii, Słowenii, Ukrainy

 - mówi Adam Musiuk zastępca prezydenta Białegostoku.

Muzyka, teatr, sztuka, film i społeczność 

Tym, co wyróżnia Inny Wymiar, jest podział na pięć wymiarów: muzyki, sztuki, teatru, filmu i społeczności. W ramach Innego wymiaru muzyki słuchacze różnych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie.
W nurcie muzyki folkowej usłyszymy m.in. Dagadanę i Czeremszynę.

Koncert Kobiety Wschodu pokaże różne oblicza artystek tworzących w naszym regionie.

Recital God dag Chopin! i Muzyka szwedzkiego dworu to propozycje dla wielbicieli muzyki klasycznej. A projekt Miasto utkane z dźwięków przybliży dorobek znanych białostoczan (m.in. Wiery Gran czy Zygmunta Białostockigo).


Wystawa artystów z Europy Środkowo-Wschodniej

Inny wymiar sztuki to cztery wystawy. „Strach” przedstawia prace 24 artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z pogranicza z Azją. „Niewidzialni” to efekt projektu fotograficznego o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce.

Wystawa "Na tatarskim szlaku" to próba uchwycenia subtelnej specyfiki mniejszości tatarskiej w Polsce. Zobaczyć będzie można także wystawę fotografii Arega Balayana - „MOB. (Military mobilization)".

Prapremierowy spektakl - thriller pandemiczny 

W ramach Innego wymiaru teatru zaprezentujemy spektakle: „PeKiN” Teatru PAPAHEMA, prapremierowo spektakl - thriller pandemiczny: "Rok metalowego szczura" Grupy Coincidentia, "Wilcze dzieci" Kooperacji Flug inspirowany losami niemieckich sierot, które po zakończeniu wojny musiały uciekać z terytorium wroga. Odbędą się także dwie transmisje spektakli - „Prudok” niezależnego projektu teatralnego To My, opartego na książce Białorusina Andreja Chorwata i „Tata, kochałeś mnie?” ukraińskiego Teatru Złote Wrota.

Pokazy filmów nagradzanych na europejskich festiwalach 

W ramach Innego Wymiaru filmu pokażemy dwa nagradzane na europejskich festiwalach filmy: „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej i "Ojciec", film bułgarskiego duetu Kristina Grozeva i Petar Valchanov, to słodko-gorzka farsa rodzinna, opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem.

Znikające miejsca i ludzie - spacer edukacyjny 

W ramach Innego wymiaru społeczności wybierzemy się na spacer edukacyjny Znikające miejsca  i ludzie, podczas którego poznamy bliżej ulicę Mickiewicza, jedną z najstarszych ulic Białegostoku.

Odbędzie się także promocja książki "(Nie)modny Białystok 1939-1959" – bogato ilustrowanej pozycji o tym, co się nosiło w latach 1939-1959 w Białymstoku.

Wschód Kultury to cykl festiwali organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury
i samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt.

źródło: mat. org.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

O dawnej radiowej technologii opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia, zmieniała też naszą dziennikarską pracę i co ona mówi o obecnym świecie i tym sprzed lat?Prof. Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


Grafik, scenograf - profesor Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku


Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.Premiera spektaklu "Jutro będzie padać..." w Białostockim Teatrze Lalek


W ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA Białostocki Teatr Lalek premierowo pokazał spektakl "Jutro będzie padać…". To opowieść o zagubieniu nastolatków w wirtualnym świecie.Wernisaż wystawy "in side" Wiktorii Pietkiel


Wiktoria Pietkiel - tworząca pod pseudonimem Moonshaya w Galerii Obuch zabiera nas do swojego wnętrza i wyobraźni.Wystawa prac Marca Chagalla w białostockim Ratuszu


Twórczość Marca Chagalla można oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Wystawa zatytułowana "Marc Chagall - między wschodem a zachodem" prezentuje ponad 40 grafik z różnych etapów twórczości artysty.Dominik Sołowiej poleca serial "Kolory zła: Czerwień"


"Kolory zła: Czerwień" to klasyczne kino kryminalne z ciekawą, chociaż nieskomplikowaną fabułą."Groys Shul" - koncert Alicji i Rafała Grabowskich


"Groys Shul" to koncert upamiętniający 83. rocznicę spalenia Wielkiej synagogi w Białymstoku.Słuchowiska Polskiego Radia Białystok na Festiwalu "Dwa Teatry"


Dwa słuchowiska Polskiego Radia Białystok biorą udział w rozpoczynającym się w sobotę (22.06) Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry - Sopot 2024".
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota SokołowskaPodlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok