Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar

26 lipca 2020

źródło: mat. org.
źródło: mat. org.

Festiwal Wschód Kultury - Inny Wymiar - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


 

Wschód Kultury - Inny Wymiar 2020
Białystok, 20-23.08.2020 r.

 

Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne.

Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

Program białostockiego festiwalu Wschodu Kultury
Inny Wymiar tradycyjnie już ma charakter interdyscyplinarny. Tegoroczny Inny Wymiar to m.in. koncerty plenerowe i klubowe; muzyka folkowa, elektroniczna, ale też dawna i klasyczna; to pokazy filmowe; wystawy; spektakle teatralne; spotkania i rozmowy poświęcone nieodległej historii i miastom wschodniego pogranicza; spacery edukacyjne służące odbudowywaniu lokalnej pamięci, przybliżające historię miejsc i ludzi. Wszystko to zaprezentują twórcy krajowi oraz partnerzy z Armenii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Macedonii, Słowenii, Ukrainy

 - mówi Adam Musiuk zastępca prezydenta Białegostoku.

Muzyka, teatr, sztuka, film i społeczność 

Tym, co wyróżnia Inny Wymiar, jest podział na pięć wymiarów: muzyki, sztuki, teatru, filmu i społeczności. W ramach Innego wymiaru muzyki słuchacze różnych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie.
W nurcie muzyki folkowej usłyszymy m.in. Dagadanę i Czeremszynę.

Koncert Kobiety Wschodu pokaże różne oblicza artystek tworzących w naszym regionie.

Recital God dag Chopin! i Muzyka szwedzkiego dworu to propozycje dla wielbicieli muzyki klasycznej. A projekt Miasto utkane z dźwięków przybliży dorobek znanych białostoczan (m.in. Wiery Gran czy Zygmunta Białostockigo).


Wystawa artystów z Europy Środkowo-Wschodniej

Inny wymiar sztuki to cztery wystawy. „Strach” przedstawia prace 24 artystek i artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z pogranicza z Azją. „Niewidzialni” to efekt projektu fotograficznego o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce.

Wystawa "Na tatarskim szlaku" to próba uchwycenia subtelnej specyfiki mniejszości tatarskiej w Polsce. Zobaczyć będzie można także wystawę fotografii Arega Balayana - „MOB. (Military mobilization)".

Prapremierowy spektakl - thriller pandemiczny 

W ramach Innego wymiaru teatru zaprezentujemy spektakle: „PeKiN” Teatru PAPAHEMA, prapremierowo spektakl - thriller pandemiczny: "Rok metalowego szczura" Grupy Coincidentia, "Wilcze dzieci" Kooperacji Flug inspirowany losami niemieckich sierot, które po zakończeniu wojny musiały uciekać z terytorium wroga. Odbędą się także dwie transmisje spektakli - „Prudok” niezależnego projektu teatralnego To My, opartego na książce Białorusina Andreja Chorwata i „Tata, kochałeś mnie?” ukraińskiego Teatru Złote Wrota.

Pokazy filmów nagradzanych na europejskich festiwalach 

W ramach Innego Wymiaru filmu pokażemy dwa nagradzane na europejskich festiwalach filmy: „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej i "Ojciec", film bułgarskiego duetu Kristina Grozeva i Petar Valchanov, to słodko-gorzka farsa rodzinna, opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem.

Znikające miejsca i ludzie - spacer edukacyjny 

W ramach Innego wymiaru społeczności wybierzemy się na spacer edukacyjny Znikające miejsca  i ludzie, podczas którego poznamy bliżej ulicę Mickiewicza, jedną z najstarszych ulic Białegostoku.

Odbędzie się także promocja książki "(Nie)modny Białystok 1939-1959" – bogato ilustrowanej pozycji o tym, co się nosiło w latach 1939-1959 w Białymstoku.

Wschód Kultury to cykl festiwali organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury
i samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku w ramach współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, twórczy dialog, wymiana doświadczeń i artystycznych doznań. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które łączy działania trzech miast w jeden spójny projekt.

źródło: mat. org.Katarzyna Droga

Z Katarzyną Drogą rozmawiamy o książce "Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna".Koniec Slow Festu – czyli w którym kierunku zmierza festiwal na Podlasiu?

W Supraślu kończy się już tegoroczna edycja Slow Fest Festiwalu.Jacek Raginis-Królikiewicz

Z Jackiem Raginisem-Królikiewiczem rozmawiamy o filmie "Inspekcja".Festiwal niezależnych twórców - LAS Festival

Przed nami artystyczna przygoda w środku lasu, czyli Festiwal niezależnych twórców LAS FEST organizowany przez Grupę Coincidentia w Siedlisku Kultury Solniki 44.Marek Pióro o swojej książce "Trele na morelach. O czym ptaki śpiewają, świergocą i pimpilą"

Głosy ptasie są tak różnorodne, że opisujemy je przy pomocy kilkudziesięciu określeń: cektanie, ćwierkanie, gwizdanie, kwilenie, szczebiotanie, świergotanie, świrowanie, świstanie, czyrkanie, ćwikanie, ćwirzenie, pitpilitanie czy pimpilenie, strykanie, skrzekotanie, czy ciurkanie.Jaki będzie nowy sezon Teatru Wierszalin? Rozmowa z Piotrem Tomaszukiem

Aktorzy i dyrektor Teatru Wierszalin musieli w tym roku przewartościować rodzaj kontaktu z widzami i na nowo poszukiwać dla siebie odbiorców.Nowa muzyczna płyta chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej

Muzyka Stanisława Moniuszki rozbrzmiewa w salach prób Opery i Filharmonii Podlaskiej.Projekt "SIĘ KRĘCI" - jak uczyć się rapować?

Piszą teksty, rapują, nagrywają teledyski i dzięki temu budują poczucie własnej wartości."Kruchość. Sonetti a corona" Krystyny Koneckiej - poezja pisana w czasie pandemii

"Kruchość. Sonetti a corona", wydane przez Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie powstały w momencie, kiedy musieliśmy zamknąć się w domach, przed ogólnoświatową epidemią. Najpierw był jeden wiersz, a potem spotkanie i impuls.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok