Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Rozpoczyna się Julliet EM Festival - w tym roku tylko w internecie
25 wydarzeń festiwalowych - koncerty, panele, prelekcje - a wszystko przeniesione do internetu i rozciągnięte w czasie aż do początków listopada. Tak w tym roku będzie wyglądać Julliet EM Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej).
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
25 wydarzeń festiwalowych - koncerty, panele, prelekcje - a wszystko przeniesione do internetu i rozciągnięte w czasie aż do początków listopada. Tak w tym roku będzie wyglądać Julliet EM Festival (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej). Festiwal ten jest od 11 lat jednym ze stałych letnich punktów w ofercie kulturalnej Białegostoku.
Nawiązuje do postaci donatorki Galerii im. Sleńdzińskich - ostatniej z rodu wileńskich artystów plastyków, jednej z prekursorek gry na kopiach klawesynów historycznych w Polsce, klawesynistki i pedagoga. Festiwal przygotowuje dyrektor artystyczna Anna Urszula Kucharska.
Tytuł tegorocznej edycji to "W przestrzeni Nieredukowalnego Ja". Od niedzieli (2.08) wydarzenia muzyczne będą dostępne na platformach podcastowych: Apple Podcast, Breaker, Google Podcast, Pocket Cast, RadioPublic, Spotify, Acast, Spreaker oraz festiwalowym kanale YouTube.
Więcej informacji o tym festiwalu na stronie galeriaslendzinskich.pl.
Obraz Bernarda Rolnickiego, kopia francuskiego obrazu "Młoda kobieta z lwem", który artysta miał namalować pod przymusem w pracowni działającej w getcie białostockim - trafił do Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Historycy podkreślają ogromne znaczenie tego daru.
Jest pewien paradoks kinowy - kino familijne. Choć bije rekordy frekwencji i jest dla rodzin wzmacniaczem dobrych relacji, w oczach krytyków wciąż ląduje na marginesie.
Wystawa prowadzi od początków fotograficznej twórczości Andrzeja Jerzego Lecha do obecnie realizowanych projektów.
"Krystyno, uspokój się!", najnowsza powieść Sylwii Dec, to książka dla tych, którzy chcą się pośmiać, przestraszyć i wzruszyć.
Jak nowe technologie zmieniają współczesny teatr? Czy zamiast żywych ludzi na scenie zobaczymy wkrótce tylko maszyny?
"Black Rabbit" to wnikliwa, przejmująca opowieść o kryzysie współczesnej męskości uosabianej przez dwóch dojrzałych mężczyzn po czterdziestce, wciąż zachowujących się jak dzieci.
Dymitr Grozdew - artysta o wyjątkowym życiorysie i dorobku, Bułgar z urodzenia, ale związany z Białymstokiem tak bardzo, że wrósł w nasz podlaski klimat.
Co miejskiego przenosi warszawianka na podlaską nadbużańską wieś? Co odkryła tam podróżniczka i autorka książek Dorota Filipiak, że postanowiła tam zamieszkać?
Poetka, eseistka, dziennikarka i fotoreporterka od 1979 roku związana z Białymstokiem - Krystyna Konecka świętowała swoje 80. urodziny wydaniem książki "Konik na biegunach. 80 stron świata (autobiografia liryczna)".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz