Znamy laureatów Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"

19 września 2020

Fot. Anna Petrovska
Fot. Anna Petrovska

Zaprezentowało się 18 chórów i zespołów, w tym 8 zagranicznych, które wystąpiły online - relacja Anny Petrovskiej

Znamy laureatów Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zaprezentowało się 18 chórów i zespołów, w tym 8 zagranicznych, które wystąpiły online.

O miejsca w kilku kategoriach rywalizowały w tym roku chóry z: Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji i Ukrainy. Przesłuchania konkursowe ze względu na pandemię odbywały się nie tylko w soborze św. Trójcy w Hajnówce, ale także online. W takich przesłuchaniach wzięły udział chóry zagraniczne.

W sobotę (19.09) po południu międzynarodowe jury festiwalu ogłosiło wyniki, podkreślając "różnobarwny i bardzo wysoki poziom artystyczny występujących chórów". 

Cieszy fakt licznej reprezentacji chórów parafialnych zarówno miejskich, jak i wiejskich - podało jury w uzasadnieniu.

W tym roku nie przyznano nagrody Grand Prix festiwalu.

W kategorii chórów parafialnych wiejskich zwyciężył Chór Młodzieżowy "Omofor" z miejscowości Nowozasimowiczy na Białorusi. Natomiast w kategorii chórów parafialnych miejskich przyznano dwa pierwsze miejsca, nagrodzono Chór Parafii Prawosławnej pw. Św. Mikołaja z miejscowości Irpień na Ukrainie oraz Chór Parafii Prawosławnej pw. Św. Proroka Eliasza z Białegostoku.

Wśród chórów akademickich pierwsze miejsce zdobył Chór Kameralny "Błahowiest" z Rygi na Łotwie. W kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych zwyciężył Młodzieżowy Chór Szkoły Podstawowej nr 201 "Fest" z Mińska na Białorusi. W kategorii chóry inne pierwsze miejsce przyznano Chórowi Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

O godz.15:00 odbędzie się koncert galowy w soborze św. Trójcy w Hajnówce, zaś o godz. 19:00 w cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku. 

Retransmisję koncertu galowego z cerkwi w Hajnówce usłyszymy także na naszej antenie w niedzielę (20.09) o godz. 21:05.

Festiwalowi w Hajnówce patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a organizuje go Społeczny Komitet i Stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej". Pomagają w tym też miejscowe samorządy. Festiwal ma za zadanie podkreślać religijny i artystyczny charakter muzyki cerkiewnej. 

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Napowietrzanie - Miłka Malzahn

Cóż, też się napowietrz.Wystawa "Perspektywa wielokrotna" w Galerii przy Wiktorii 5 w Białymstoku

"Perspektywa wielokrotna" to tytuł nowej wystawy - udostępnionej do zwiedzania w Galerii przy Wiktorii w Białymstoku.Mirosław Miniszewski o swojej nowej książce "Różnia i inne opowieści ze wsi obok"

Mieszkańcy tej podlaskiej wsi ponownie muszą stawić opór czyhającemu zagrożeniu ze strony biurokratów, faszystów i polityków.Książka "Miasto Rebus" - Marka Kochanowskiego

Eseje Marka Kochanowskiego to w równym stopniu opowieść o mieście, z którym autor się utożsamia, jak też narracja o własnym pokoleniu, dla którego przeżyciem inicjacyjnym stał się pamiętny rok 1989.Książka "Architektura drewniana w Białymstoku"

Jedni traktują ją jako wstydliwy relikt przeszłości w 300-tysięcznym mieście, inni widzą w niej oryginalny element miejskiego krajobrazu i naszego dziedzictwa. Ukazała się właśnie książka "Architektura drewniana w Białymstoku".Ostatnie miesiące budowy wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru

Tylko kilka miesięcy dzieli nas od ukończenia budowy powstającej w Muzeum Pamięci Sybiru wystawy stałej. Każdego dnia pojawiają się nowe elementy, które już niedługo stworzą spójną całość.Wystawa "Erozja" w Białostockim Ośrodku Kultury

Dzień przed decyzją o odwołaniu festiwalu "Ciekawi świata" udało się w Galerii Białostockiego Ośrodka Kultury otworzyć wystawę "Erozja".Międzynarodowy Dzień Artysty - felieton Doroty Sokołowskiej

Moja bliska przyjaciółka, śpiewaczka o niesamowitym głosie i talencie rozważa, czy nie przebranżowić się w najbliższym czasie.Rodzina i przyjaciele pożegnali białoruskiego poetę z naszego regionu - Wiktora Szweda

W sobotę (24.10) pożegnano Wiktora Szweda. Białoruski poeta piszący przede wszystkim dla dzieci i młodzieży zmarł w miniony czwartek w Białymstoku w wieku 95 lat.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok