Wspominamy profesora Andrzeja Strumiłłę

1.11.2020, 10:25, akt. 09:26

"Pod koniec swojego życia zaczął dążyć do syntezy, nie tylko różnych dziedzin sztuki, ale życia i sztuki, życio-tworzenia, życio-malowania, życio-pisania" - tak o zmarłym w kwietniu profesorze Andrzeju Strumille mówi szef Ośrodka "Pogranicze", pisarz, wykładowca Krzysztof Czyżewski.


Prof. Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska
Prof. Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska

Profesora Andrzeja Strumiłłę w rozmowie z Andrzejem Bajguzem wspomina Krzysztof Czyżewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Pod koniec swojego życia zaczął dążyć do syntezy, nie tylko różnych dziedzin sztuki, ale życia i sztuki, życio-tworzenia, życio-malowania, życio-pisania" - tak o zmarłym w kwietniu profesorze Andrzeju Strumille mówi szef Ośrodka "Pogranicze", pisarz, wykładowca Krzysztof Czyżewski.

Andrzej Strumiłło malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf dożył sędziwego wieku - 93 lat.

Był profesorem kontraktowym krakowskiej ASP, a także kierownikiem pracowni graficznej Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Od lat mieszkał w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie. Był Honorowym Obywatelem Suwałk i Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego.

Profesora Andrzeja Strumiłłę w rozmowie z Andrzejem Bajguzem wspominał Krzysztof Czyżewski. Przypomnijmy, że urna z prochami Andrzeja Strumiłły spoczęła w grobie na cmentarzu w Magdalenowie nad Wigrami.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Powstał unikatowy album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej"


Po blisko 5 latach prac i przemierzeniu wielu kilometrów powstał niezwykły album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej", w którym znalazło się ponad 300 unikatowych zdjęć.Prezentacja powieści Uładzimira Niaklajeva „Gai Ben Hinnom”


To książka o Białorusi i o Białorusinach. W Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku odbyła się prezentacja powieści „Gai Ben Hinnom” Uładzimira Niaklajeva, jednego z najbardziej znanych białoruskich pisarzy współczesnych.Wystawa "Jestem wielbicielem wszystkiego, co piękne… Kolekcjonerska pasja Alfonsa Karnego"


Zbierał wszystko: monety, medale, grafikę, dzieła sztuki, ceramikę i książki. Rzeźbiarz Alfons Karny, jak sam o sobie mówił, był kolekcjonerem wszystkiego, co piękne.„Wyśniona historia kina na Podlasiu” w Bielskim Domu Kultury


Bielsk Podlaski ma nowy, świetnie wyposażony budynek, w którym jest dom kultury. Jak miło popatrzeć na miejsce, gdzie dzieje się tak dużo!Wystawa "Równolegle" Grażyny Kozłowskiej w Białostockim Teatrze Lalek


Grażyna Kozłowska - aktorka BTL-u - fotografią zajmuje się równolegle, w wolnym czasie, z radością i pasją, stale doskonaląc swój warsztat i umiejętności.Papahema zapowiada "Madagaskar"


Przed nami białostocka premiera „Madagaskaru”, czyli spektaklu Teatru Papahema. To horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków pochodzenie żydowskiego."We love Chopin" - inauguracja zespołu baletowego Opery i Filharmonii Podlaskiej


W pierwszym solowym spektaklu zaprezentował się w piątkowy (3.12) wieczór utworzony pół roku temu zespół baletowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.Festiwal Cantu Gaudeamus w Białymstoku


Przez dwa dni w Pałacu Branickich rozbrzmiewała muzyka chóralna. Wszystko dlatego, że po raz piąty odbywał się tam Festiwal Cantu Gaudeamus.Dominik Sołowiej o serialu "Angela Black"


Po obejrzeniu „Angeli Black” nigdy już nie będziemy tacy sami - twierdzi Dominik Sołowiej.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok