Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Za nami pierwszy weekend Festiwalu Teatru Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy"
To święto teatru lalek dla dorosłych i okazja do zapoznania się z dokonaniami wybitnych twórców teatralnych, trendami i inspiracjami współczesnej sztuki scenicznej z całego świata. Choć w nieco zmienionej przez pandemię formule, ale udało się w tym roku zorganizować Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To święto teatru lalek dla dorosłych i okazja do zapoznania się z dokonaniami wybitnych twórców teatralnych, trendami i inspiracjami współczesnej sztuki scenicznej z całego świata. Choć w nieco zmienionej przez pandemię formule, ale udało się w tym roku zorganizować Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek” w Białymstoku.
Za nami pierwszy weekend tego wydarzenia. Festiwal uroczyście otworzył w piątkowy (18.06) wieczór dyrektor BTL Jacek Malinowski. A z widzami i gośćmi festiwalu rozmawiała Olga Gordiejew.
W sumie w czasie festiwalu zobaczymy 22 spektakle w wykonaniu 15 grup teatralnych z Polski i za granicy, m.in z Hiszpanii, Izraela czy Niemiec.
W niedzielę o 15:00 i 18:00 zobaczymy "Pożegnanie jesieni" Teatru Malabar Hotel. To spektakl, w którym bohaterowie rozpięci między dwoma jesieniami przez jeden krótki rok doświadczają kryzysu sztuki, filozofii i religii, który zmiata z powierzchni ziemi świat, jaki dotąd znali.
A o 22:00 "Romans Belisy i Perlimplina" czyli „lekcja miłości”. W tej realizacji artyści wykorzystują teatr cieni.
Festiwal „Metamorfozy Lalek”, organizowany przez Białostocki Teatr Lalek, jest niekomercyjnym projektem i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Jednak obowiązują darmowe wejściówki. Szczegółowy program festiwalu na stronie Białostockiego Teatru Lalek.
Maleńkie siedlisko pod Zabłudowem w środku lasu staje się sceną dla artystów, przygodą dla widzów i miejscem spotkań ludzi zarażonych kulturalnym "bakcylem".
85 urokliwych miast i miasteczek, a w nich: niesamowite historie z magnatami, czarownicami, a nawet słonicą i diabłami w rolach głównych.
To okazja by zobaczyć jak zmieniały się tkaniny dwuosnowowe na przestrzeni kilku wieków, jakie wzory i kolory cieszyły się uznaniem naszych przodków. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej otwarto wystawę "Polska tkanina dwuosnowowa". Zobaczymy na niej około 60 dywanów.
W Galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce otwarto międzynarodową wystawę zbiorową.
To dwa ostatnie dni na spotkanie z teatrem i sztuką - dziś (07.08) międzynarodowy festiwal teatralny WERTEP zagości w Hajnówce, a w poniedziałek (08.08) można spędzić cały dzień na oglądaniu przedstawień w Bielsku Podlaskim.
70 unikatowych prac plastycznych, które przywołują kobiece doświadczenie obozu koncentracyjnego, można od środy (03.08) oglądać w Galerii Parter w Książnicy Podlaskiej.
AugustOFF Live Festiwal, Pływanie na byle czym "Co ma pływać nie utonie" z Polskim Radiem Białystok, Granie w Bramie - to tylko część wakacyjnych atrakcji, które czekają na nas w Augustowie.
Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę (31.07) na przepięknie położonej, plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu. Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2021 trafił do Zbigniewa Macheja za tom 2020.
Tegoroczna laureatka Fryderyka - najważniejszej polskiej nagrody muzycznej - prof. Lilianna Stawarz wystąpi w niedzielę (31.07) z recitalem w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz