W podlaskich kościołach rozbrzmi muzyka organowa

autor: Olga Gordiejew

29.06.2021, 19:15, akt. 4.07.2021, 10:30

To już tradycja, że w wakacyjne niedziele w podlaskich kościołach rozbrzmiewa muzyka organowa.


fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Z Józefem Kotowiczem rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym roku po raz pierwszy w organizację takich koncertów włączył się Podlaski Instytut Kultury - mówi Karolina Szymańska-Skowronek. 

Wszystko po to by 'kultura wysoka' mogła docierać również do mniejszych ośrodków. Kluczem wyboru miast do koncertów w projekcie "Podlaskie Organy" była jakość instrumentów - mówi dyrektor programowy wydarzenia, białostocki organista, popularyzator muzyki organowej i szef katedralnych koncertów Józef Kotowicz. 

Dlatego w ramach tegorocznej podróży po regionie, koncerty rozbrzmiewać będą (od 4 lipca do 8 sierpnia) w Białymstoku, Suwałkach, Drohiczynie i Białowieży. W tych miastach mamy cenne architektonicznie kościoły, wyposażone w organy wysokiej klasy muzycznej i artystycznej. 

Repertuar będzie obejmował różnorodny zestaw utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, w tym: preludia, opracowania chorałowe i fugi J.S. Bacha, utwory Maxa Regera, Cezara Francka, Dietricha Buxtehude i Witolda Lutosławskiego. 

Do udziału w projekcie zaproszono najwybitniejszych polskich wirtuozów organów – m.in. profesorów Józefa Serafina, Władysława Szymańskiego i organistę archikatedry warszawskiej Piotra Rachonia. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawuje Józef Kotowicz, który również wystąpi z recitalem organowym - już w najbliższą niedzielę w Suwałkach. Oprócz koncertów planowane są także spotkania widzów z wirtuozami, którzy przybliżą melomanom problematykę muzyki organowej oraz historie cennych instrumentów znajdujących się w kościołach naszego województwa. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Program:

Kościół św. Teresy w Białowieży, ul. Park Dyrekcyjny 2

11.07. recital organowy – wykonawca: Piotr Rachoń
18.07. recital organowy – wykonawca: Sylwester Trojanowski (organy), Małgorzata Trojanowska (sopran)
25.07. recital organowy – wykonawca: Michał Sławecki
01.08. recital organowy – wykonawca: Marek Stefański

Katedra św. Trójcy w Drohiczynie, ul. Kościelna 10

11.07. recital organowy – wykonawca: Stanisław Maryjewski
18.07. recital organowy – wykonawca: Józef Kotowicz

Kościół św. Kazimierza w Białymstoku, ul. św. Kazimierza 2

25.07. recital organowy – wykonawca: Władysław Szymański
08.08. recital organowy – wykonawca: Arkadiusz Bialic

Kościół św. Piotra i Pawła w Suwałkach, ul. Wojska Polskiego 36

04.07. recital organowy – wykonawca: Józef Kotowicz
01.08. recital organowy – wykonawca: Józef Serafin



Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Praniu rozdano nagrody za najlepsze tomy poetyckie


Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki". "Orfeusza Mazurskiego" za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Andrzej Zubkowicz za tomik "Nic pewnego".



Zbliżają się poetyckie imieniny Anny


Przed nami Poetyckie Imieniny - czyli 26 lipca o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej spotkają się miłośnicy poezji. Podczas imieninowego spotkania czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki.



Wszystko jest warte sfotografowania - nowa wystawa przy Wiktorii 5


W Galerii im. Slendzińskich przy ul. Wiktorii 5 można oglądać efekty prac fotograficznej grupy 52flickers. To wystawa pad nazwą "Punkt przecięcia".



O życiu, karierze i tajemniczej miłości - biografia Mieczysława Czechowicza


Był jednym z najbardziej tajemniczych polskich aktorów. Skryty, jeśli chodziło o życie osobiste, i wszechstronny aktorsko - bez względu czy trzeba było zagrać postać hrabiego, czy drania. Mieczysław Czechowicz nigdy nie zgadzał się na udział w „rodzinnych” sesjach zdjęciowych. Tylko najbliżsi wiedzieli, że miłością jego życia jest Wojtek, czyli Eugenia Śliwińska.



"Ach to Podlasie" - trzecia część zachwytów Lecha Pileckiego nad Podlasiem


Do tej pory w swojej serii książek opisał około 500 miejsc wartych odwiedzenia w naszym regionie. Pasjonat podróży po całym świecie i po naszym regionie Lech Pilecki prezentuje nam trzecią część "Ach to Podlasie".



SlowFest, czyli koncert Natury i Człowieka


20 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki w trzech podlaskich miejscowościach - tak w tym roku wygląda festiwal SlowFest. To wydarzenie z pogranicza sztuki i natury, rodzaj koncertu Natury i Człowieka.



Nadchodzi Podlaska Oktawa Kultur


W czwartek (25.07) głównie w Białymstoku, ale i kilku podlaskich miejscowościach, zaczyna się Podlaska Oktawa Kultur.



Rodzina, przyjaciele i czytelnicy pożegnali Edwarda Redlińskiego


Miał umiejętność obserwowania świata i wrażliwość społeczną, a jednocześnie ogromny talent literacki. Edward Redliński, autor arcydzieła "Konopielka", to najbardziej znany pisarz pochodzący z Podlasia. W sobotę (20.07) spoczął na cmentarzu w Juchnowcu Kościelnym.



Ukazała się książka "Żubr i inne opowiadania" Michała Androsiuka


Czy Michał Androsiuk jest pisarzem... namiętności małych miasteczek? Mógłby dowodzić tego jego zbiór "Żubr i inne opowiadania" przetłumaczony teraz na język polski przez Marcina Rębacza i wydany przez Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota Sokołowska



PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok