W podlaskich kościołach rozbrzmi muzyka organowa

autor: Olga Gordiejew

29.06.2021, 19:15, akt. 4.07.2021, 10:30

To już tradycja, że w wakacyjne niedziele w podlaskich kościołach rozbrzmiewa muzyka organowa.


fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Z Józefem Kotowiczem rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W tym roku po raz pierwszy w organizację takich koncertów włączył się Podlaski Instytut Kultury - mówi Karolina Szymańska-Skowronek. 

Wszystko po to by 'kultura wysoka' mogła docierać również do mniejszych ośrodków. Kluczem wyboru miast do koncertów w projekcie "Podlaskie Organy" była jakość instrumentów - mówi dyrektor programowy wydarzenia, białostocki organista, popularyzator muzyki organowej i szef katedralnych koncertów Józef Kotowicz. 

Dlatego w ramach tegorocznej podróży po regionie, koncerty rozbrzmiewać będą (od 4 lipca do 8 sierpnia) w Białymstoku, Suwałkach, Drohiczynie i Białowieży. W tych miastach mamy cenne architektonicznie kościoły, wyposażone w organy wysokiej klasy muzycznej i artystycznej. 

Repertuar będzie obejmował różnorodny zestaw utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, w tym: preludia, opracowania chorałowe i fugi J.S. Bacha, utwory Maxa Regera, Cezara Francka, Dietricha Buxtehude i Witolda Lutosławskiego. 

Do udziału w projekcie zaproszono najwybitniejszych polskich wirtuozów organów – m.in. profesorów Józefa Serafina, Władysława Szymańskiego i organistę archikatedry warszawskiej Piotra Rachonia. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawuje Józef Kotowicz, który również wystąpi z recitalem organowym - już w najbliższą niedzielę w Suwałkach. Oprócz koncertów planowane są także spotkania widzów z wirtuozami, którzy przybliżą melomanom problematykę muzyki organowej oraz historie cennych instrumentów znajdujących się w kościołach naszego województwa. 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.


Program:

Kościół św. Teresy w Białowieży, ul. Park Dyrekcyjny 2

11.07. recital organowy – wykonawca: Piotr Rachoń
18.07. recital organowy – wykonawca: Sylwester Trojanowski (organy), Małgorzata Trojanowska (sopran)
25.07. recital organowy – wykonawca: Michał Sławecki
01.08. recital organowy – wykonawca: Marek Stefański

Katedra św. Trójcy w Drohiczynie, ul. Kościelna 10

11.07. recital organowy – wykonawca: Stanisław Maryjewski
18.07. recital organowy – wykonawca: Józef Kotowicz

Kościół św. Kazimierza w Białymstoku, ul. św. Kazimierza 2

25.07. recital organowy – wykonawca: Władysław Szymański
08.08. recital organowy – wykonawca: Arkadiusz Bialic

Kościół św. Piotra i Pawła w Suwałkach, ul. Wojska Polskiego 36

04.07. recital organowy – wykonawca: Józef Kotowicz
01.08. recital organowy – wykonawca: Józef SerafinPrzeczytaj, zanim skomentujesz

O dawnej radiowej technologii opowiadają Anna Bogdanowicz i Anatol Kraśko


Jak doskonaląca się przez dekady technologia, zmieniała też naszą dziennikarską pracę i co ona mówi o obecnym świecie i tym sprzed lat?Prof. Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"


Grafik, scenograf - profesor Andrzej Dworakowski odebrał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".Międzywojenne fotografie Augustisa w fotoplastykonie przy Muzeum Wojska w Białymstoku


Międzywojenne fotografie przedstawiające białostoczan na ulicach miasta, autorstwa Bolesława Augustisa, prezentowane są w fotoplastykonie, który stanął przy miejscowym Muzeum Wojska. To nowa stała ekspozycja, a zdjęcia można oglądać o każdej porze.Premiera spektaklu "Jutro będzie padać..." w Białostockim Teatrze Lalek


W ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA Białostocki Teatr Lalek premierowo pokazał spektakl "Jutro będzie padać…". To opowieść o zagubieniu nastolatków w wirtualnym świecie.Wernisaż wystawy "in side" Wiktorii Pietkiel


Wiktoria Pietkiel - tworząca pod pseudonimem Moonshaya w Galerii Obuch zabiera nas do swojego wnętrza i wyobraźni.Wystawa prac Marca Chagalla w białostockim Ratuszu


Twórczość Marca Chagalla można oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Wystawa zatytułowana "Marc Chagall - między wschodem a zachodem" prezentuje ponad 40 grafik z różnych etapów twórczości artysty.Dominik Sołowiej poleca serial "Kolory zła: Czerwień"


"Kolory zła: Czerwień" to klasyczne kino kryminalne z ciekawą, chociaż nieskomplikowaną fabułą."Groys Shul" - koncert Alicji i Rafała Grabowskich


"Groys Shul" to koncert upamiętniający 83. rocznicę spalenia Wielkiej synagogi w Białymstoku.Słuchowiska Polskiego Radia Białystok na Festiwalu "Dwa Teatry"


Dwa słuchowiska Polskiego Radia Białystok biorą udział w rozpoczynającym się w sobotę (22.06) Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry - Sopot 2024".
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota SokołowskaPodlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok