Przydrożne kapliczki z okolic Suchowoli i białostockie krzyże oglądać można na wystawie plenerowej w Białymstoku

29.08.2021, 11:37, akt. 11:09

Przydrożne kapliczki z okolic Suchowoli i białostockie krzyże oglądać możemy na wystawie plenerowej w okolicach ulicy Kozłowej w Białymstoku.


fot. Dorota Sokołowska
fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
Przydrożne kapliczki z okolic Suchowoli i białostockie krzyże oglądać można na wystawie plenerowej w Białymstoku - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przydrożne kapliczki z okolic Suchowoli i białostockie krzyże oglądać możemy na wystawie plenerowej w okolicach ulicy Kozłowej w Białymstoku. Tylko pozornie to dwa odległe od siebie światy.

Po uważniejszym spojrzeniu widać, że łączą je intencje ochronne i dziękczynne, łączy je też wiejskie pochodzenie. Najbardziej zauważalna różnica to otoczenie – wiejskie krajobrazy kontrastują z blokami i chodnikami. Warto też podkreślić, że o ile kapliczki nadal pełnią swoje funkcje religijne, to krzyże – choć przeważnie zadbane, raczej już nie są związane z lokalną obrzędowością. Mimo zmieniającego się otoczenia krzyże jednak pozostają w przestrzeni miejskiej. A to dowód na to, że mimo upływu czasu stanowią istotny element kultury i lokalnej tożsamości.

Wystawę "Szlakiem przydrożnych kapliczek i krzyży" oglądać możemy jeszcze przez dwa tygodnie. To jedna z ekspozycji przygotowanych w ramach Festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar.

Z jej twórcami rozmawiała Olga Gordiejew.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku można oglądać "Uroki"


"Uroki” - to fotograficzne spojrzenie na los własnej rodziny. Znany białostocki fotograf Kamil Śleszyński poprzez zdjęcia snuje rodzinną historię o dziedziczonej traumie, której chce się przeciwstawić.Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku


Były już: sztos, XD, dzban, alternatywka i śpiulkolot. W tym roku nominowane są między innymi: krindż, baza, essa i <kto pytał>. Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku."Mesjasz. Bruno Schulz" w Polskim Radiu Białystok


Teatr Papahema i Polskie Radio Białystok zapraszają na premierę słuchowiska "Mesjasz. Bruno Schulz" - niedziela, 4 grudnia, godz. 18.05.Klub FOMO w Białymstoku kończy działalność


Jaki był czas w klubie? Dlaczego zniknął?Ukazał się tomik wierszy „Rupieciarnia” Janusza Taranienki


Janusz Taranienko wydał nowy tomik wierszy - „Rupieciarnia”.W Instytucie Studiów Kulturowych UwB można oglądać wystawę "Rudymenty"


Deformacja, destrukcja i brzydota to składniki grafik i obrazów kulturoznawcy, nauczyciela akademickiego UwB i twórcy wizualnego Karola Więcha. Jak niepokoje współczesnego świata odbijają się w jego sztuce? Dlaczego człowiek jako jednostka, ustępuje w niej miejsca kolektywowi?W Białymstoku grupa wolontariuszy z Galerii Sleńdzińskich zaprezentowała efekt warsztatów fotograficznych


Dziesięć portretów młodych ludzi z atrybutami, bez których nie wyobrażają sobie przyszłości - tak wygląda wystawa zawieszona w nietypowym miejscu. W Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Sienkiewicza w Białymstoku grupa wolontariuszy z Galerii Sleńdzińskich zaprezentowała efekt warsztatów fotograficznych.Dominik Sołowiej o serialach "Dark" i "1899"


O dobrych serialach uwielbiam dyskutować, ale chętnie rozmawiam także o serialach złych, które, mimo niskiej jakości, mają wielomilionową rzeszę odbiorców. Takie zjawisko to oczywiście dowód na to, że w sferze kultury jest miejsce na różnicę zdań, która może inspirować do twórczej polemiki i do zmiany poglądów.W Centrum im. Zamenhofa możemy oglądać wystawę Jakuba Jaroszewicza, który pokazuje na zdjęciach białostockich rzemieślników przy pracy


Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Maciej Marculewicz z Białegostoku jako jedyny w Polsce zdał w tym roku egzamin zawodowy i otrzymał tytuł czeladnika w zawodzie obuwnik w Izbie Rzemieślniczej w Częstochowie.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok