Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Skąd się biorą przesądy? Opowiada o tym etnografka Julita Charytoniuk
Ponad połowa Polaków wierzy w jakiś zabobon - wynika z badań CBOS-u. A jak dużo na Podlasiu jest magicznego myślenia?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Skąd się biorą przesądy, które bywają pozostałościami po dawnym systemie wierzeń? Jak bardzo bywają one opresyjne, a czasem zabawne i czy potrafią scalać społeczność? I czy wciąż wiele przesądnych zachowań wykonujemy niekoniecznie wierząc w ich magiczną moc?
- Mówi się, że zabobon jest rodzajem przesądu, ale moim zdaniem kojarzy się bardziej pejoratywnie. I jak się mówi zabobon, to ma się skojarzenia, że to jest związane z jakąś szeptuchą albo znachorem i że tutaj dołączone jest jakieś słowo, jakieś zaklęcie. Tak przynajmniej się to często słyszy na wsi. Sam przesąd jest różnie rozumiany. A zabobon kojarzy się z czymś, czego się trzeba wstydzić, co jest zacofane, czego nikt nie rozumie - mówi Julita Charytoniuk.
O zabobonach i przesądach z etnografką Julitą Charytoniuk rozmawia Andrzej Bajguz.
Ten festiwal od lat wpisuje się w mapę letnich wydarzeń artystyczny Białegostoku. Rozpoczyna się 17. Julliet EM Festival (dawniej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej). Festiwal adresowany jest do miłośników muzyki dawnej, młodzieży artystycznej i każdego, kto szuka głębszego kontaktu ze sztuką.
Jan Bułhak określił go mianem pierwszego wileńskiego fotografa-pejzażysty oraz prekursora fotografii ojczystej - Józef Czechowicz ceniony był już przez współczesnych.
Przed nami jeszcze jeden festiwal. Podlasie Slowfest by Łomża to połączenie sztuki i bliskości z naturą.
Kolorowo i czasem zabawnie, czasem sentymentalnie jest w Galerii przy Legionowej 2, do której i z ulicy można zaglądać przez wielkie okna.
Czy macie dowody ze swojego życia, że po podróży stajemy się czasem kimś innym, niż byliśmy przed nią, że taka wyprawa bliska lub daleka nas w jakiś sposób zmienia? Jakie to sytuacje, spotkania, miejsca?
Polskie Radio Białystok - wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Radiem Olsztyn - zrealizowało słuchowisko "Obława".
W niedzielę (6.07) zacznie się Folk Festival - pierwsza edycja plenerowego wydarzenia w skansenie pod Białymstokiem.
W białostockiej Galerii Marchand temat lata jest widziany przez artystów bardzo nietypowo.
Jak kontakt z naturą wpływa pozytywnie na nasz umysł i ciało, układ nerwowy, redukcję stresu i ogólny dobrostan psychiczny?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz