Historia, która nie daje spokoju. Premiera słuchowiska o Obławie Augustowskiej [zdjęcia]

13.07.2025, 07:07, akt. 22:33

Polskie Radio Białystok - wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Radiem Olsztyn - zrealizowało słuchowisko "Obława".


Premiera słuchowiska "Obława" w Polskim Radiu Białystok, 13.07.2025, fot. Joanna Szubzda
Premiera słuchowiska "Obława" w Polskim Radiu Białystok, 13.07.2025, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Premiera słuchowiska "Obława" w Polskim Radiu Białystok - relacja Izy Serafin | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Obława" - słuchowisko Macieja Mydlaka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przy mikrofonach zasiedli aktorzy olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza. Autorem scenariusza i reżyserem jest Maciej Mydlak. Słuchowisko zrealizował Paweł Antosiewicz z Polskiego Radia Białystok.

Słuchowisko opowiada o dramatycznych wydarzeniach sprzed 80 lat, czyli o Obławie Augustowskiej. Cała historia rozgrywa się w trzech planach. Pierwszy to lipiec 1945 roku, gdy poznajemy nastoletnią dziewczynę - główną bohaterkę. W kolejnej części jest już ona starszą panią, która udziela wywiadu dziennikarce. Później spotykamy się z dwoma chłopakami we współczesnych czasach, którzy próbują rozwikłać zagadkę sprzed 80 lat.


Najpierw była chwila ciszy, potem rozległy się brawa. Słuchowisko "Obława", które miało w niedzielę (13.07) premierę w Polskim Radiu Białystok, publiczność zgromadzona w Studiu Rembrandt odebrała bardzo emocjonalnie.


Oto wrażenia słuchających:


Może nie wyglądam, ale w latach 70. spędzałem każde wakacje w Augustowie i był to tak samo temat powszechny jak ten o Katyniu. Jest to więc dla mnie też osobista historia.


Słuchowisko jest pięknie zrobione - tak jakbym uczestniczył w tym zdarzeniu. Ten odgłos krzaków i głosy osób, które brzmią, jakby to same przeżyły.


Na widowni była m.in. babcia z wnuczką. - Wnuczka przyjechała z Warszawy, niech się uczy historii - podkreśliła kobieta. Dziewczynka przyznała, że nie wiedziała nic o Obławie.


Historii nie znałam. Może dlatego, że dopiero w przyszłym roku będę miała II wojnę światową, ale dowiedziałam się o tym, kiedy babcia mi powiedziała, że na coś takiego idziemy. Na początku nie chciałam, bo wydawało mi się, że to będzie nudne, ale tak naprawdę bardzo mi się podobało i słuchowisko było bardzo ciekawe. Dużo się dowiedziałam. To straszna historia, ale trzeba o niej pamiętać - mówiła dziewczynka po wysłuchaniu audycji.


- Bardzo cieszę się, że Instytut Pamięci Narodowej razem z Polskim Radiem Białystok i z Polskim Radiem Olsztyn, mógł zaangażować się w niezwykłą formę, w formę słuchowiska radiowego, które w dobie podcastów, w dobie rolek trafia nie tylko do odbiorców dojrzałych, ale też do młodych ludzi - zaznaczył dyrektor białostockiego oddziału IPN doktor Marek Jedynak. - W ten sposób, realizując misję Polskiego Radia, możemy sięgać do odbiorców, którzy niekoniecznie mają świadomość tego, że Obława Augustowska miała miejsce - stwierdził.

- Współpraca Polskiego Radia Białystok z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku trwa od ponad 20 lat. Były to zwykle eksperckie rozmowy i wywiady czy to w programie "Tajemnice naszych czasów", czy poświęcone rocznicom - podkreślił redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok Marcin Tomkiel. W tej chwili zacieśniamy współpracę o tak ambitną formę jak słuchowisko - dodał.


Mamy z panem dyrektorem IPN jeszcze wiele pomysłów, bo rocznic, wydarzeń, które miały miejsce w naszym regionie jest bardzo dużo, a chcemy docierać do młodszego pokolenia w taki właśnie atrakcyjny sposób i popularyzować regionalną historię - zaznaczył redaktor naczelny Polskiego Radia Białystok.


Obława augustowska to operacja wojskowa przeprowadzona przez NKWD i Armię Czerwoną w lipcu 1945 roku na terenie Suwalszczyzny. Jej celem było zlikwidowanie polskiego podziemia niepodległościowego, w szczególności oddziałów Armii Krajowej.


Scenariusz i reżyseria: Maciej Mydlak

Obsada aktorska: Magdalena Bujewicz-Mydlak, Adam Hajduczenia, Damian Kądziela, Katarzyna Kropidłowska, Emilia Lewandowska, Anna Lipnicka-Karpińska, Maciej Mydlak, Paweł Parczewski

Konsultacja historyczna: Jarosław Wasilewski

Realizacja dźwięku: Paweł Antosiewicz, Radosław Hrynek

Koordynacja projektu: Wioleta Wróbel



Od lat na mapie letnich wydarzeń artystycznych Białegostoku. Rozpoczyna się 17. Julliet EM Festival


Ten festiwal od lat wpisuje się w mapę letnich wydarzeń artystyczny Białegostoku. Rozpoczyna się 17. Julliet EM Festival (dawniej Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej). Festiwal adresowany jest do miłośników muzyki dawnej, młodzieży artystycznej i każdego, kto szuka głębszego kontaktu ze sztuką.



Dzieła Józefa Czechowicza na wystawie w Galerii przy Wiktorii


Jan Bułhak określił go mianem pierwszego wileńskiego fotografa-pejzażysty oraz prekursora fotografii ojczystej - Józef Czechowicz ceniony był już przez współczesnych.



Przed nami Podlasie SLOWFEST by ŁOMŻA


Przed nami jeszcze jeden festiwal. Podlasie Slowfest by Łomża to połączenie sztuki i bliskości z naturą.



Wystawa Marii Tołwińskiej "Good bye Białystok" w Galerii przy Legionowej 2 do oglądania przez całe wakacje


Kolorowo i czasem zabawnie, czasem sentymentalnie jest w Galerii przy Legionowej 2, do której i z ulicy można zaglądać przez wielkie okna.



Podróże, które zmieniają


Czy macie dowody ze swojego życia, że po podróży stajemy się czasem kimś innym, niż byliśmy przed nią, że taka wyprawa bliska lub daleka nas w jakiś sposób zmienia? Jakie to sytuacje, spotkania, miejsca?



Folk Festival w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej


W niedzielę (6.07) zacznie się Folk Festival - pierwsza edycja plenerowego wydarzenia w skansenie pod Białymstokiem.



Nowa wystawa w Galerii Marchand "Prezentacje Lato 2025"


W białostockiej Galerii Marchand temat lata jest widziany przez artystów bardzo nietypowo.



"Ekopsychiatria" - jak natura wspiera zdrowie psychiczne?


Jak kontakt z naturą wpływa pozytywnie na nasz umysł i ciało, układ nerwowy, redukcję stresu i ogólny dobrostan psychiczny?



Folk z całego świata w Białymstoku. Przed nami Podlaska Oktawa Kultur


18 zespołów folkowych z ośmiu krajów, taniec i muzyka inspirowane tradycja ludową - od 17 do 20 lipca w stolicy woj. podlaskiego (i nie tylko) odbędą się koncerty i występy w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok