Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Premierowe pokazy spektaklu "Tango" w Akademii Teatralnej
W sobotę i niedzielę (19-20.02) w Akademii Teatralnej w Białymstoku można obejrzeć premierowe pokazy spektaklu dyplomowego "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Pawła Chomczyka. Ma to być współczesna opowieść m.in. o istocie tworzenia i ścieraniu różnych światopoglądów w sztuce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na szkolnej scenie przyjrzymy się rodzinie artystów przebrzmiałej awangardy, która zatrzymała się w świecie braku reguł, o który walczyła. Ich aspiracje do odejścia od jakichkolwiek konwencji, przerodziły się mimowolnie w skostniałą formę.
A bunt Artura - przedstawiciela młodego pokolenia, tradycjonalisty z ideologicznym zacięciem przeciwko panującym w rodzinie nieporządkom, staje się wybawieniem dla artystów zjadających własny ogon.
Wprowadzenie nowego, konwencjonalnego, tradycyjnego ładu w skrajnie spolaryzowanej rodzinie, nie jest jednak satysfakcjonującym rozwiązaniem. Potrzebna jest idea znacznie mocniejsza. Konieczne jest usankcjonowanie porządku opartego na silnej władzy.
"Tango" Mrożka zmusza młodych aktorów do odpowiedzi na pytania o to kim są, jakie są ich aspiracje i odczucia wobec świata sztuki. A także na co będą się zgadzać jako artyści, a na co nie.
Prorektor Akademii Teatralnej Marta Rau podkreśla, że teatr jest przede wszystkim po to, by mówić o rzeczach istotnych, komentować rzeczywistość, która jest dookoła, a także ludzką naturę człowieka. Dokładnie to oferuje "Tango".
Dramat mimo, że napisany pół wieku temu, cały czas jest boleśnie aktualny. Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzył Konrad Dworakowski, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Klimek.
Jak brzmi współczesne "Tango" przekonamy się w sobotę i niedzielę (19-20.02) o godzinie 18:00.
Kolejne spektakle planowane są na ostatni weekend lutego i w marcu.
Teatr Wierszalin w Supraślu zaprasza nas do korzystania z atrakcji przygotowanych na drugą edycję festiwalu "Między Wierszami".
Po raz kolejny, międzynarodowe grono pisarzy i artystów spotkało się na trzy dni w Sejnach i Krasnogrudzie by rozmawiać o Miłoszu, Ukrainie i Mickiewiczu. Wokół tych właśnie haseł powstała tegoroczna edycja Wielkiego Xięstwa Poezji.
Cały ogród Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku jest zastawiony rzeźbami. Zasługa to artysty, który mówi o sobie Stan Wys - od Stanisław Wysocki.
Tę opowieść można zacząć tak: był sobie w miasteczku-bajeczka pewien festiwal, nazywał się Tykocińska Akademia Kresów. Przyjechało mnóstwo gości i turystów, żeby oglądać wystawy, filmy, spektakle i spotkania z wielkimi gwiazdami. Trwał dziewięć dni i miał się powtórzyć w tym roku, ale...w ciągu roku zdarzyło się wiele wydarzeń.
Małgorzata Trojanowska - nasza radiowa koleżanka i wybitna sopranistka - zagrała w sobotę (2.07) główną rolę Karusi w prapremierowej operze Zygmunta Krauzego "Noc Kruków". Spektakl rozpoczął Festiwal "Muzyka Polska" Polskiej Opery Królewskiej.
Ta impreza od lat przyciąga fanów ciężkiego brzmienia. W Goniądzu przez dwa pierwsze dni lipca odbywał się festiwal "Rock na bagnie".
Miała kształcić przyszłych artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej, być szkołą, jakiej w Białymstoku jeszcze nie było. Tymczasem Policealne Studium Aktorsko-Wokalne od trzech lat nie prowadzi naboru. A ostatni rocznik właśnie zakończył tam edukację.
To jeden z festiwali z cięższą muzyką w Polsce, który otwiera wakacje. W następny weekend (1-2 lipca) w Goniądzu "Rock na bagnie". Wystąpią takie gwiazdy jak brytyjski U.K. Subs, Dezerter, Hunter czy Closterkeller, a także wiele młodych, także podlaskich kapel.
Fotograficzny zapiśnik miejskich krajobrazów oglądać możemy na wystawie fotografii Grażyny Rogali "Notatki z Białegostoku".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz