Premierowe pokazy spektaklu "Tango" w Akademii Teatralnej

autor: Olga Gordiejew

19.02.2022, 13:09, akt. 20.02.2022, 11:46

W sobotę i niedzielę (19-20.02) w Akademii Teatralnej w Białymstoku można obejrzeć premierowe pokazy spektaklu dyplomowego "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Pawła Chomczyka. Ma to być współczesna opowieść m.in. o istocie tworzenia i ścieraniu różnych światopoglądów w sztuce.


Pokaz spektaklu dyplomowego "Tango" Sławomira Mrożka w Akademii Teatralnej, fot. Monika Kalicka
Pokaz spektaklu dyplomowego "Tango" Sławomira Mrożka w Akademii Teatralnej, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Premierowe pokazy spektaklu "Tango" w Akademii Teatralnej - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na szkolnej scenie przyjrzymy się rodzinie artystów przebrzmiałej awangardy, która zatrzymała się w świecie braku reguł, o który walczyła. Ich aspiracje do odejścia od jakichkolwiek konwencji, przerodziły się mimowolnie w skostniałą formę.

A bunt Artura - przedstawiciela młodego pokolenia, tradycjonalisty z ideologicznym zacięciem przeciwko panującym w rodzinie nieporządkom, staje się wybawieniem dla artystów zjadających własny ogon.

Wprowadzenie nowego, konwencjonalnego, tradycyjnego ładu w skrajnie spolaryzowanej rodzinie, nie jest jednak satysfakcjonującym rozwiązaniem. Potrzebna jest idea znacznie mocniejsza. Konieczne jest usankcjonowanie porządku opartego na silnej władzy.

"Tango" Mrożka zmusza młodych aktorów do odpowiedzi na pytania o to kim są, jakie są ich aspiracje i odczucia wobec świata sztuki. A także na co będą się zgadzać jako artyści, a na co nie.

Prorektor Akademii Teatralnej Marta Rau podkreśla, że teatr jest przede wszystkim po to, by mówić o rzeczach istotnych, komentować rzeczywistość, która jest dookoła, a także ludzką naturę człowieka. Dokładnie to oferuje "Tango". 

Dramat mimo, że napisany pół wieku temu, cały czas jest boleśnie aktualny. Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzył Konrad Dworakowski, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Klimek.

Jak brzmi współczesne "Tango" przekonamy się w sobotę i niedzielę (19-20.02) o godzinie 18:00.

Kolejne spektakle planowane są na ostatni weekend lutego i w marcu.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Premiera spektaklu "Winda" w Nie Teatrze


W Nie Teatrze - premiera białostockich twórców. Zacięta winda, niezręczna cisza... i co dalej? W spektaklu "Winda" jesteśmy obserwatorami "wymuszonej" rozmowy i rodzącej się znajomości, która z każdą minutą zmierza coraz głębiej we wnętrza dwójki bohaterów.



Dominik Sołowiej poleca film "Sisu"


- Amerykański reżyser Quentin Tarantino ma godnego następcę, jest nim fiński twórca Jalmari Helander. By się o tym przekonać wystarczy obejrzeć film, który można znaleźć na jednej z popularnych platform streamingowych. Tytuł obrazu jest równie tajemniczy co jego bohater - tak o filmie "Sisu" i jego reżyserze mówi Dominik Sołowiej.



Profesor Marek Kochanowski


- Daleki jestem od pesymistycznego myślenia jeśli chodzi o młodych, bo statystyki pokazują, że jest to grupa czytająca - mówi profesor Marek Kochanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku.



Zbliża się kolejna edycja "Wiosny Twórców"


Niech pojawi się jak pąki na wiosnę sztuka w uzdrowisku! Apelują lokalni twórcy i mieszkańcy Supraśla.



Można już zobaczyć film Szczepana Skibickiego o Puszczy Knyszyńskiej


To 24 minuty opowieści o unikatowej przyrodzie, którą można zobaczyć tuż obok Białegostoku.



Festiwal Underground/Independent


Mocno lokalnym akcentem rozpoczął się festiwal Underground/Independent. W Białostockim Ośrodku Kultury można oglądać obrazy Michała Ciruka, którego także nasi słuchacze z anteny znają z muzycznej strony jako Cirę, a po wernisażu był pokaz filmu Cezarego Chwicewskiego "Czy pamiętasz ten Białystok?".



Ukazała się pierwsza powieść historyczna o Obławie Augustowskiej


Pierwsza powieść historyczna o Obławie Augustowskiej. Debiut literacki Adama Białousa, to opowieść o bohaterstwie, miłości, zdradzie, ale przede wszystkim – o cenie jaką przyszło zapłacić za wierność Bogu i Ojczyźnie.



Wernisaż prac Doroty Roszkowskiej zatytułowany "Planety"


Odbył się oryginalny wernisaż prac Doroty Roszkowskiej zatytułowany "Planety". Kosmos wydarzył się w restauracji "Kwestia Czasu", przy Akademickiej - i tam właśnie dotarła Miłka Malzahn, by oglądających wypytać o planetarne wrażenia.



Pierwszy komiks w finale w historii Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego


To pierwszy komiks w finale w historii Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Ostatnio też po raz pierwszy w historii dostał on Paszport Polityki w kategorii "książka".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
OiFP DVOŘÁK, STABAT MATER

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok