Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Premierowe pokazy spektaklu "Tango" w Akademii Teatralnej
W sobotę i niedzielę (19-20.02) w Akademii Teatralnej w Białymstoku można obejrzeć premierowe pokazy spektaklu dyplomowego "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Pawła Chomczyka. Ma to być współczesna opowieść m.in. o istocie tworzenia i ścieraniu różnych światopoglądów w sztuce.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na szkolnej scenie przyjrzymy się rodzinie artystów przebrzmiałej awangardy, która zatrzymała się w świecie braku reguł, o który walczyła. Ich aspiracje do odejścia od jakichkolwiek konwencji, przerodziły się mimowolnie w skostniałą formę.
A bunt Artura - przedstawiciela młodego pokolenia, tradycjonalisty z ideologicznym zacięciem przeciwko panującym w rodzinie nieporządkom, staje się wybawieniem dla artystów zjadających własny ogon.
Wprowadzenie nowego, konwencjonalnego, tradycyjnego ładu w skrajnie spolaryzowanej rodzinie, nie jest jednak satysfakcjonującym rozwiązaniem. Potrzebna jest idea znacznie mocniejsza. Konieczne jest usankcjonowanie porządku opartego na silnej władzy.
"Tango" Mrożka zmusza młodych aktorów do odpowiedzi na pytania o to kim są, jakie są ich aspiracje i odczucia wobec świata sztuki. A także na co będą się zgadzać jako artyści, a na co nie.
Prorektor Akademii Teatralnej Marta Rau podkreśla, że teatr jest przede wszystkim po to, by mówić o rzeczach istotnych, komentować rzeczywistość, która jest dookoła, a także ludzką naturę człowieka. Dokładnie to oferuje "Tango".
Dramat mimo, że napisany pół wieku temu, cały czas jest boleśnie aktualny. Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzył Konrad Dworakowski, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Klimek.
Jak brzmi współczesne "Tango" przekonamy się w sobotę i niedzielę (19-20.02) o godzinie 18:00.
Kolejne spektakle planowane są na ostatni weekend lutego i w marcu.
Ponad 100 krótkich metraży w części konkursowej, prezentacje filmów dotyczących wojny czy dorastania, a także filmowe "sety" na plaży czy podczas śniadania - złożą się na tegoroczny 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w dniach 4-8 grudnia odbędzie się w Białymstoku.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz