Tkane obrazy oglądać można w galerii Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku. Marta Pokojowczyk pokazuje w nich symbiozę dwóch dziedzin sztuki - tkactwa i malarstwa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Artystka od siedmiu lat zajmuje się tkactwem ręcznym. Przyjechała tu zafascynowana techniką tkania na krośnie. Od tego też pochodzi tytuł wystawy „Od nawoja”.
Warto zobaczyć, jak na kilkunastu obrazach artystka pokazuje tradycyjne techniki tkackie - dwuosnowową, sejpak i perebory w artystycznym ujęciu malarskim.
Wystawa jest w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku przy ul. Jana Kilińskiego od 13 do 31 maja. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00.
Miała kształcić przyszłych artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej, być szkołą, jakiej w Białymstoku jeszcze nie było. Tymczasem Policealne Studium Aktorsko-Wokalne od trzech lat nie prowadzi naboru. A ostatni rocznik właśnie zakończył tam edukację.
To jeden z festiwali z cięższą muzyką w Polsce, który otwiera wakacje. W następny weekend (1-2 lipca) w Goniądzu "Rock na bagnie". Wystąpią takie gwiazdy jak brytyjski U.K. Subs, Dezerter, Hunter czy Closterkeller, a także wiele młodych, także podlaskich kapel.
Fotograficzny zapiśnik miejskich krajobrazów oglądać możemy na wystawie fotografii Grażyny Rogali "Notatki z Białegostoku".
Ta impreza filmowa koncentruje się na niezwykłościach świata. W piątek, 1 lipca w kinie Bielskiego Dom Kultury zacznie się trzydniowy Festiwal "Niebieska kropka". Zobaczmy filmy z całego świata o niesamowitej przyrodzie, ale i o problemach współczesnej cywilizacji.
Koniec czerwca to nie tylko finał sezonów, rychłe wakacje, urlop w planach. To także imieniny Jana, kiedyś hucznie obchodzone w byłym budynku Książnicy przy ul. Kilińskiego czy w Łubnikach. Bo najsłynniejszy Jan to (obok wielu innych ważnych postaci) Jan Leończuk - poeta, prozaik i tłumacz, wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej i przyjaciel poetów.
Ta książka powstała jeszcze przed agresją rosyjską na Ukrainę, a opowiada o Polsce zaraz po wojnie. Nie wiadomo tylko, o jaką wojnę chodzi - czy o tę, która zakończyła się w 1945 roku, czy o jakąś przyszłą.
Za nami spotkanie lalkarzy z różnych stron świata. Zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku.
Mam wrażenie, że przez ostatnie kilka miesięcy prezentowałem felietony o zdecydowanie poważnej tematyce. Ale, skoro mamy już sezon wakacyjny i chcemy oderwać się od problemów życia codziennego, to moja dzisiejsza recenzja poświęcona będzie produkcji mocno humorystycznej, ironicznej, obyczajowo kontrowersyjnej i bardzo na czasie.
Pierwszy w tym roku koncert w ramach cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku" odbędzie się w niedzielę, 26 czerwca o 19:00 w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz