Nasza radiowa koleżanka Małgorzata Trojanowska zagrała główną rolę w operze "Noc Kruków"

autor: Dorota Sokołowska

3.07.2022, 11:15, akt. 11:24

Małgorzata Trojanowska - nasza radiowa koleżanka i wybitna sopranistka - zagrała w sobotę (2.07) główną rolę Karusi w prapremierowej operze Zygmunta Krauzego "Noc Kruków". Spektakl rozpoczął Festiwal "Muzyka Polska" Polskiej Opery Królewskiej.


Źródło: archiwum prywatne Małgorzaty Trojanowskiej
Źródło: archiwum prywatne Małgorzaty Trojanowskiej


0:00
0:00
Nasza radiowa koleżanka Małgorzata Trojanowska zagrała główną rolę w operze "Noc Kruków" - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Owację na stojąco zebrali realizatorzy prapremierowej sztuki "Noc  Kruków" w warszawskiej Polskiej Operze Królewskiej. To bardzo udane dzieło, korespondujące z Rokiem Romantyzmu i dwusetną rocznicą wydania "Ballad i Romansów Mickiewicza".

Wśród ogromnego, pulsującego światłem księżyca pojawiali się bohaterowie ballad i chór, a Karusia, w tej roli nasza radiowa koleżanka Małgorzata Trojanowska, mogła nawet spotkać utraconego Jaśka.

Muzyka brzmiała, jak zaprojektowany świat nocnych dźwięków, a libretto prowadziło przez świat realny i wymyślony dopowiadając ciag dalszy zdarzeń ze świata naszego wieszcza.

Operę "Noc kruków" na podstawie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza napisał Zygmunt Krauze.

To spektakl, w którym do głosu dochodzi kobieta, jej uczucia i specyficzna sytuacja żałoby, którą musi przepracować. Małgorzata Trojanowska - sopranistka z Białegostoku podkreśla, że kładzie nacisk na budowanie postaci zawieszonej w podstawowym dylemacie "szkiełka i oka" oraz "czucia i wiary", który w "Balladach i romansach" się rozgrywa.     



Oprócz typowych instrumentów orkiestrowych w "Nocy Kruków" wykorzystano też akordeon, lirę korbową, okarynę, a nawet kamienie.  

Za scenografię spektaklu odpowiada Katarzyna Borkowska. Oprócz Małgorzaty Trojanowskiej w spektaklu wystąpili Marta Boberska, Aleksandra Klimczak, Dorota Lachowicz, Andżelika Wiśniewska, Małgorzata Bartkowska, Sylwester Smulczyński, Witold Żołądkiewicz, Robert Szpręgiel i Paweł Michalczuk.

Cały festiwal rozpoczął się 2 lipca i potrwa do 24 lipca.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Premiera spektaklu "Winda" w Nie Teatrze


W Nie Teatrze - premiera białostockich twórców. Zacięta winda, niezręczna cisza... i co dalej? W spektaklu "Winda" jesteśmy obserwatorami "wymuszonej" rozmowy i rodzącej się znajomości, która z każdą minutą zmierza coraz głębiej we wnętrza dwójki bohaterów.



Dominik Sołowiej poleca film "Sisu"


- Amerykański reżyser Quentin Tarantino ma godnego następcę, jest nim fiński twórca Jalmari Helander. By się o tym przekonać wystarczy obejrzeć film, który można znaleźć na jednej z popularnych platform streamingowych. Tytuł obrazu jest równie tajemniczy co jego bohater - tak o filmie "Sisu" i jego reżyserze mówi Dominik Sołowiej.



Profesor Marek Kochanowski


- Daleki jestem od pesymistycznego myślenia jeśli chodzi o młodych, bo statystyki pokazują, że jest to grupa czytająca - mówi profesor Marek Kochanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku.



Zbliża się kolejna edycja "Wiosny Twórców"


Niech pojawi się jak pąki na wiosnę sztuka w uzdrowisku! Apelują lokalni twórcy i mieszkańcy Supraśla.



Można już zobaczyć film Szczepana Skibickiego o Puszczy Knyszyńskiej


To 24 minuty opowieści o unikatowej przyrodzie, którą można zobaczyć tuż obok Białegostoku.



Festiwal Underground/Independent


Mocno lokalnym akcentem rozpoczął się festiwal Underground/Independent. W Białostockim Ośrodku Kultury można oglądać obrazy Michała Ciruka, którego także nasi słuchacze z anteny znają z muzycznej strony jako Cirę, a po wernisażu był pokaz filmu Cezarego Chwicewskiego "Czy pamiętasz ten Białystok?".



Ukazała się pierwsza powieść historyczna o Obławie Augustowskiej


Pierwsza powieść historyczna o Obławie Augustowskiej. Debiut literacki Adama Białousa, to opowieść o bohaterstwie, miłości, zdradzie, ale przede wszystkim – o cenie jaką przyszło zapłacić za wierność Bogu i Ojczyźnie.



Wernisaż prac Doroty Roszkowskiej zatytułowany "Planety"


Odbył się oryginalny wernisaż prac Doroty Roszkowskiej zatytułowany "Planety". Kosmos wydarzył się w restauracji "Kwestia Czasu", przy Akademickiej - i tam właśnie dotarła Miłka Malzahn, by oglądających wypytać o planetarne wrażenia.



Pierwszy komiks w finale w historii Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego


To pierwszy komiks w finale w historii Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Ostatnio też po raz pierwszy w historii dostał on Paszport Polityki w kategorii "książka".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
OiFP DVOŘÁK, STABAT MATER

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok