Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Nasza radiowa koleżanka Małgorzata Trojanowska zagrała główną rolę w operze "Noc Kruków"
Małgorzata Trojanowska - nasza radiowa koleżanka i wybitna sopranistka - zagrała w sobotę (2.07) główną rolę Karusi w prapremierowej operze Zygmunta Krauzego "Noc Kruków". Spektakl rozpoczął Festiwal "Muzyka Polska" Polskiej Opery Królewskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Owację na stojąco zebrali realizatorzy prapremierowej sztuki "Noc Kruków" w warszawskiej Polskiej Operze Królewskiej. To bardzo udane dzieło, korespondujące z Rokiem Romantyzmu i dwusetną rocznicą wydania "Ballad i Romansów Mickiewicza".
Wśród ogromnego, pulsującego światłem księżyca pojawiali się bohaterowie ballad i chór, a Karusia, w tej roli nasza radiowa koleżanka Małgorzata Trojanowska, mogła nawet spotkać utraconego Jaśka.
Muzyka brzmiała, jak zaprojektowany świat nocnych dźwięków, a libretto prowadziło przez świat realny i wymyślony dopowiadając ciag dalszy zdarzeń ze świata naszego wieszcza.
Operę "Noc kruków" na podstawie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza napisał Zygmunt Krauze.
To spektakl, w którym do głosu dochodzi kobieta, jej uczucia i specyficzna sytuacja żałoby, którą musi przepracować. Małgorzata Trojanowska - sopranistka z Białegostoku podkreśla, że kładzie nacisk na budowanie postaci zawieszonej w podstawowym dylemacie "szkiełka i oka" oraz "czucia i wiary", który w "Balladach i romansach" się rozgrywa.
Oprócz typowych instrumentów orkiestrowych w "Nocy Kruków" wykorzystano też akordeon, lirę korbową, okarynę, a nawet kamienie.
Za scenografię spektaklu odpowiada Katarzyna Borkowska. Oprócz Małgorzaty Trojanowskiej w spektaklu wystąpili Marta Boberska, Aleksandra Klimczak, Dorota Lachowicz, Andżelika Wiśniewska, Małgorzata Bartkowska, Sylwester Smulczyński, Witold Żołądkiewicz, Robert Szpręgiel i Paweł Michalczuk.
Cały festiwal rozpoczął się 2 lipca i potrwa do 24 lipca.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz