Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Nowe rzeźby w Muzeum Alfonsa Karnego w Białymstoku
Cały ogród Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku jest zastawiony rzeźbami. Zasługa to artysty, który mówi o sobie Stan Wys - od Stanisław Wysocki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Stan Wys rzeźbi kobiety smukłe, obłe, strzeliste. Sam artysta zaliczany jest do najważniejszych czynnych twórczo, współczesnych polskich artystów - rzeźbiarzy. Jego dzieła wykonane w brązie, ukazują postacie ludzkie. Są to zarówno prace kameralne, jak i monumentalne stworzone z myślą o eksponowaniu ich w przestrzeni publicznej.
Piękne rzeźby w ogrodach i muzeum Alfonsa Karnego w Białymstoku można oglądać przez całe lato.
Dlaczego "prawa strona mapy" jest tak pociągająca dla podróżników? Co tam szukamy, a czego nie znajdujemy na Zachodzie?
Czy ulica Lipowa jest atrakcyjna dla turystów? Kiedyś to była słynna arteria miasta.
Bardzo ciekawa jest najnowsza wystawa w Galerii przy Wiktorii w Białymstoku. Prezentuje się tam laureatka tegorocznej nagrody literackiej im. Wisławy Szymborskiej - Małgorzata Lebda, która na co dzień jest ultramaratonką.
Na zdjęciach zobaczymy mieszkańców Sejn pracujących i odpoczywających w swoich ogródkach działkowych, a także altany, szklarnie, drzewa owocowe i kwietne rabaty. O działkowcach i działkach opowiada wystawa Marcina Pawlukiewicza w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku.
Zbliża się 79. rocznica powstania w getcie białostockim. Z tej okazji Galeria im. Sleńdzinskich w Białymstoku otwiera plenerową wystawę "Dzieci z białostockiego getta".
Rozmowy o podróżach, przyrodzie, ale też wojnie w Ukrainie, spotkania z pisarzami, reportażystami, czy warsztaty i audycje radiowe. W gospodarstwie państwa Malczewskich w Budzie Ruskiej trwa festiwal "Patrząc na Wschód".
Maleńkie siedlisko pod Zabłudowem w środku lasu staje się sceną dla artystów, przygodą dla widzów i miejscem spotkań ludzi zarażonych kulturalnym "bakcylem".
85 urokliwych miast i miasteczek, a w nich: niesamowite historie z magnatami, czarownicami, a nawet słonicą i diabłami w rolach głównych.
To okazja by zobaczyć jak zmieniały się tkaniny dwuosnowowe na przestrzeni kilku wieków, jakie wzory i kolory cieszyły się uznaniem naszych przodków. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej otwarto wystawę "Polska tkanina dwuosnowowa". Zobaczymy na niej około 60 dywanów.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz