W Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury Robert Szczebiot prezentuje surrealistyczne pejzaże z pogranicza jawy i snu

25.09.2022, 10:39, akt. 09:49

Rozmawiając o tej barwnej wystawie pt. "Szkoda naszych łez", będziemy podążać poprzez skrajne emocje: od grozy, niepokoju, aż do poczuciu humoru. W Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury białostocki artysta Robert Szczebiot prezentuje surrealistyczne pejzaże z pogranicza jawy i snu.


Źródło: pikpodlaskie.pl/
Źródło: pikpodlaskie.pl/


0:00
0:00
"Szkoda naszych łez" - recenzja Sebastiana Kochańca | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Spodkach Podlaskiego Instytutu Kultury Robert Szczebiot prezentuje surrealistyczne pejzaże z pogranicza jawy i snu - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Robert Szczebiot eksperymentuje - odwołuje się do klasyki malarstwa, ale dodaje też np. internetowe memy i różne elementy popkultury. Zatem podążajmy z twórcą i uczestnikami wernisażu od obrazu do obrazu poprzez te skrajne emocje.

"Ta wystawa jest na luzaczku" - tak mówi jej autor w rozmowie z Andrzejem Bajguzem i proszę sprawdzić ile jest na tych obrazach grozy i mroku, a ile poczucia humoru.

Robert Szczebiot na czas trwania tej ekspozycji w Spodkach proponuje zabawę. Możemy wygrać obraz z kolekcji lub nagrodę pocieszenia w postaci sygnowanego przez autora, wysokiej jakości druku, wybranego przez siebie obrazu. Wystarczy przyjść na wystawę, odgadnąć symbol, który łączy wszystkie prace i narysować go na kuponie dostępnym na miejscu. Rozstrzygnięcie na finisażu 23 października. Szczegóły na pikpodlaskie.pl.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Tylko ból jest mój" - wystawa o doświadczeniach deportowanych kobiet w Muzeum Pamięci Sybiru


Z czym mierzyły się na Sybirze dziewczynki i kobiety? Czym jest kobiecość w sytuacjach granicznych? Czy kobiecie doświadczonej przez przemoc zostaje tylko ból? Do zastanowienia się m.in. nad tymi pytaniami ma skłaniać wystawa "Tylko ból jest mój" w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.



Dominik Sołowiej poleca film “Kochanica króla Jeanne du Barry”


Byłem dotąd przekonany, że filmy kostiumowe niczym już nie mogą mnie zaskoczyć. Jako wielbiciel niezapomnianej, ponadczasowej ekranizacji “Niebezpiecznych związków” Pierra de Laclosa z nieufnością podchodziłem do każdej kolejnej produkcji, pokazującej skomplikowane życie królów, magnatów i możnych.



W Galerii Sleńdzińskich można oglądać prace Agnieszki Waszczeniuk


Jak zrobić wiatr we włosach animowanej postaci? Ile kawy potrzeba, żeby namalować na papierze (wysypać raczej) wilka? Dlaczego zwierzęta mają wycinane portrety na złotym tle? Odpowiedzi można znaleźć w Galerii Sleńdzińskich przy Legionowej, gdzie pokazuje swoje prace Agnieszka Waszczeniuk.



Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie współprowadzić Teatr Lalki i Aktora w Łomży


Teatry, opery, filharmonie, orkiestry, muzea… a od pierwszego stycznia przyszłego roku w tym gronie także Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję, by do listy kilkudziesięciu współprowadzonych przez resort instytucji włączyć także łomżyńską scenę.



W białostockiej Galerii Sleńdzińskich można oglądać wystawę zdjęć Bogusława Floriana Skoka


Pretekst do wspomnień lub opowiedzenia historii na nowo, już z perspektywy współczesności - tak można określić wystawę zdjęć Bogusława Floriana Skoka w Galerii Sleńdzińskich w Białymstoku.



W Kleszczelach wspominano fotografa Jerzego Kostkę


Białystok ma swojego Augustisa, a Kleszczele Jerzego Kostkę. W sobotę odbyło się spotkanie poświęcone biografii fotografa tego miasta z południa regionu.



W Tokio Teatr Wierszalin zaprezentuje wydarzenie "Tańczyć Konrada"


Teatr Wierszalin wiezie Mickiewicza do Tokio.



Ukazała się książka "Tom Lehrer. Ruszymy wszyscy. Piosenki w przekładzie i opracowaniu Krzysztofa Puławskiego"


"Jednym z ważnych aspektów publicznego wykonywania piosenek ludowych jest udział publiczności, a ta ballada doskonale się nadaje do wspólnego śpiewania. Więc gdyby ktoś z państwa chciał zaśpiewać ją razem ze mną, byłbym wdzięczny, gdyby wstał i w tej chwili... wyszedł". To przykład stylu amerykańskiego muzyka, autora tekstów, satyryka i matematyka Toma Lehrera -...



Ukazała się książka o malarzu Eugeniuszu Kazimirowskim


Eugeniusz Kazimirowski to nieco zapomniany malarz, który tworzył niezwykłe dzieła sztuki. Jego życie i twórczość są tematem książki "Odkrywając Eugeniusza Kazimirowskiego. Prace artysty w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” autorstwa ks. Piotra Szwedy.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok