Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | W Kinie Forum oglądać można pokonkursową wystawę 12. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej "Sposoby widzenia"
Są tu historie osobiste, momenty ulotne: dostrzeganie padającego promienia światła, chlupotu wody, wiejącego wiatru. Są sprawy poważne i uniwersalne, jest nasze uwikłanie w historie rodzinne, sporo zachwytów przestrzenią wokół nas, a wszystko warto zobaczyć!
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W galerii Białostockiego Ośrodka Kultury w foyer Kina Forum oglądać możemy pokonkursową wystawę 12. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej "Sposoby widzenia".
Jury obejrzało setki zgłoszeń - zdjęć pojedynczych, serii, tematów ważnych i po prostu ładnych ujęć. Wiele osób robiących zdjęcia eksperymentuje, poszukuje, przesuwa granice. Ciągle na nowo. Ilu fotografujących, tyle unikalnych sposobów widzenia.
Wystawę możemy oglądać do połowy października. Z pierwszymi widzami i laureatami konkursu rozmawiała Olga Gordiejew. Warto wybrać się do galerii by samemu rozejrzeć się i zainspirować.
Przypomnijmy laureatów 12. edycji Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”:
Grand Prix za cykl fotograficzny zdobył Marcin Urbanowicz za prace "Prowincja”
Wyróżnienie trafiło do Łukasza Rutkowskiego za cykl "Historie zmyślone”
Nagrodę w kategorii „Drżenia” otrzymał Krzysztof Płonka za cykl "Hedoria”
Grand Prix w kategorii zdjęcie pojedyncze odebrała Patrycja Szewczyk
Wyróżnienie za zdjęcie pojedyncze otrzymał Aleksander Zawada.
Jaką polszczyzną mówią Polacy, którzy mieszkają na Wileńszczyźnie? Jak zmienia się ona pod wpływem agresji rosyjskiej na Ukrainę? Czym charakteryzuje się odmiana kresowa języka polskiego?
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku wzbogaciła się o nową wystawę stałą. Od kilku dni oglądać można najcenniejsze obiekty, przypadkowo odkryte na strychu bożnicy Cytronów.
Grafika, kolaż, malarstwo, instalacja, performance, zawekowane słoiki. To przykładowe środki ukazujące bogactwo projektów eksponowanych w ramach niezależnej wystawy "Pod żadnym pozorem".
Święta to gorączkowy czas poszukiwania prezentów, w natłoku obowiązków szukamy ostatecznie byle czego, a przecież każdy prezent jest symbolem naszej pamięci, wyrazem miłości, że ktoś jest blisko obok nas.
Niektórzy mistrzowie kina doskonale radzą sobie z presją, jaką platformy streamingowe wywierają na współczesną kulturę (bo te przyzwyczajają nas do tasiemcowych, przydługich, przegadanych i mocno oderwanych od rzeczywistości produkcji). Tacy reżyserzy, jeśli już wrzucają coś do streamingu, to pozostają sobą, tak jak Spike Lee czy Martin Scorsese.
Karol Smaczny - aktor Teatru Wierszalin, TrzyRzecze oraz teatrów instytucjonalnych - w tym Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek, arteterapeuta, absolwent, a obecnie wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku otwiera w Białymstoku nowy teatr.
Przeszklony dziedziniec z nowym wejściem, nowe sale ekspozycyjne, muzealna kawiarnia i wykorzystany strych i podpiwniczenia - tak może za kilka lat wyglądać białostocki ratusz.
To opowieść o grupie młodych ludzi, którzy szukają swojej tożsamości. Odkrywają kim są, co czują i w jakich są ze sobą relacjach. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (3.12) premiera "Jamais Vu / Never Seen".
Wystawa "Chasydzi" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku opowiada o pielgrzymkach chasydów z całego świata do miejsc w Polsce, gdzie są pochowani ich przodkowie.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz