Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Niuchtyk, chwyszczka czy podorożnyk - ukazał się "Zielnik dobrowodzki"
W tej książce znajdziemy informacje na temat leczniczych i kulinarnych właściwości roślin czy ich roli w obrzędach ludowych. W niedzielę (20.11) ma swoją premierę "Zielnik dobrowodzki".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zawarta lokalna wiedza pochodzi od mieszkanek Dobrowody koło Kleszczel, dlatego pojawiają się oprócz polskich, również gwarowe nazwy ziół i roślin, np. niuchtyk, chwyszczka czy podorożnyk - mówi pomysłodawczyni Zielnika Julita Charytoniuk.
W Zielniku są opisy i ilustracje 50 roślin z okolic Puszczy Białowieskiej.
W niedzielę o 15:00 w świetlicy w Dobrowodzie koło Kleszczel odbędzie się spotkanie z autorami "Zielnika dobrowodzkiego". Będzie możliwość otrzymania tej książki za darmo. A wcześniej o 13:00 warsztaty rysunkowe o ziołach.
Czy są wśród nas słuchacze, którzy pamiętają genialny serial Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks" albo film "Miasteczko Salem"? Jeśli tak, moja dzisiejsza propozycja na pewno przypadnie Wam do gustu, chociaż daleko jej do opowieści o agencie Dale’u Cooperze.
Jak wyobrażali sobie sceny biblijne najwybitniejsi twórcy sprzed kilku wieków, a jak - na swój sposób - odczytali je nam współcześni? Od kilku dni możemy sprawdzić to i porównać w Łomży.
Czy w dobie Tik-toków, Instagramów i Facebooków, w dobie szybkiego przewijania kolejnych stron w komórce młodzież ma jeszcze czas na chodzenie do teatru? Czy teatr może ich zaciekawić? A może teatry powinny grać więcej przedstawień skierowanych do nastolatków?
Czy codzienność jest dobrym tworzywem i inspiracją poetycką? Jak cielesność może wyrażać się w wierszu? Czym jest dziś męskość? Te tematy podejmuje w swojej twórczości poeta, krytyk literacki i tłumacz Jerzy Jarniewicz.
Rodzina i przyjaciele pożegnali w minionym tygodniu polonistę, reżysera teatralnego i radiowego, wykładowcę Zdzisława Dąbrowskiego. Zmarł 17 marca w wieku 94 lat.
W Sokółce - w odnowionej kamienicy Antoniego Tyzenhauza - powstało studio muzyczne Qultura. Mimo krótkiej działalności zdążyło już wypuścić w eter muzyczne pocztówki, piosenki śpiewane przez dzieci i dorosłych, ale też słuchowiska.
Polskie Radio Białystok wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury".
Z okazji Dnia Lalkarstwa Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA przyznaje m.in. nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora - lalkarza młodego pokolenia. W tym roku jury doceniło Marcina Tomkiela - współtwórcę Grupy Wolność.
Galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych działająca przy Instytucie Studiów Kulturowych UwB zaprasza na wystawę Jakuba Jaroszewicza, absolwenta kulturoznawstwa.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz