Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Poezja - epatuje patosem czy tłumaczy codzienność?
Czy dziś poezja ma jeszcze moc zmieniania świata, kształtowania charakterów, rozbudzania wyobraźni, czy to raczej przestrzeń "zamuły", nadmiernego patosu i skomplikowanego języka?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z okazji Światowego Dnia Poezji dyrektor Muzeum Literatury Jarosław Klejnocki powiedział, że współczesna poezja jest "trudna w odbiorze, zbyt mało dialogowa i hermetyczna".
- Współczesnym poetom nie zależy dziś na podziwie czytelników. Możemy tu wręcz mówić o pewnym samozadowoleniu. Czytamy się wzajemnie, prawimy sobie dusery lub złośliwości i to nam wystarczy - stwierdził Jarosław Klejnocki.
Dodaje zarazem, że "nie chodzi o to, by poezja była łatwa i przyjemna w odbiorze, ale by pozostała dialogowa, a u czytelnika wzbudzała refleksje i pobudzała jego intelekt".
Andrzej Bajguz rozmawia o tym z literaturoznawczynią z UwB Katarzyną Sawicką-Mierzyńską, która jest też w kapitule Nagrody Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, i poetą z Supraśla Piotrem Janickim.
Zabieram dziś Państwa w przeszłość. Ale tylko na moment. Bo żeby zachęcić do obejrzenia wyjątkowego serialu, będę musiał opowiedzieć o jego pierwowzorze. A jest nim słynny thriller Davida Cronenberga “Nierozłączni”, w którym wystąpił Jeremy Irons, grając podwójną rolę, czyli wcielając się w postać Elliota i jego brata bliźniaka.
Ideą tego festiwalu od samego początku jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalek jako teatru dla dzieci poprzez prezentację najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.
Stanisław Żywalewski - mówi się o nim, że to malarz z wyboru, ale też z konieczności.
Dwójka autorów, pyszny temat, intrygujący tytuł - czegoż chcieć więcej do sukcesu? Wojciech Koronkiewicz i Urszula Arter napisali książkę o zakręconym zdrowo Podlasiu i teraz jeżdżą na spotkania autorskie.
Spektakle, koncerty, performance - w Białymstoku dobiegają końca 37. Dni Sztuki Współczesnej.
To mozolna, ale efektowna technika artystyczna, polegająca na ryciu w linoleum. Najciekawsze linoryty studentów z koła naukowego Warsztat Politechniki Białostockiej można już oglądać na wystawie w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku.
To jedna z niewielu cyklicznych imprez kulturalnych w Polsce, która nie miała tzw. przerwy pandemicznej. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży odbywał się w poprzednich latach jako przegląd, w formie hybrydowej, z surowymi obostrzeniami sanitarnymi, ale zachował ciągłość.
Tym razem postawiono na humor. VII edycja festiwalu w największej bibliotece regionu - Książnicy Podlaskiej koncentrowała się wokół tego, co bawi - na warsztatach rozbierano więc słowo, żeby sprawdzić jak działa w tekście.
Chóry z Bułgarii i Kazachstanu zdobyły pierwsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku. W części konkursowej wystąpiło dziewięć zagranicznych chórów amatorskich i zawodowych. Nie było wykonawców z Rosji i Białorusi.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz