Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Wystawa "Czarne zwierciadło" w Galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych [relacja z otwarcia i recenzja]
Galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych działająca przy Instytucie Studiów Kulturowych UwB zaprasza na wystawę Jakuba Jaroszewicza, absolwenta kulturoznawstwa.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"W bliskości natury szukamy bezpieczeństwa (...)
Stoimy przed zwierciadłem natury i wierzymy, że w jego przepaściach ukryty jest niebyt (...) Marzenie o zanurzeniu się w czarnej toni zwierciadła odpowiada potrzebie odrodzenia się na drugim brzegu.
W ten sposób natura jako lustro jest ucieczką dla ciała, umysłu i duszy. Kiedy to zrozumiemy, możemy zmienić nasze życie..."
Czytamy we wstępie do wystawy "Czarne zwierciadło" otwartej w maleńkiej, kameralnej Galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych. Od piątku (24.03) oglądać tam możemy czarno-białe fotografie Jakuba Jaroszewicza. Autor na swoich zdjęciach pokazuje przyrodę, ale odnosi się też do refleksji o śmierci.
Wystawę "Czarne lustro" oglądać możemy w Instytucie Studiów Kulturowych UwB w Galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych przy ul. Świerkowej.
Zabieram dziś Państwa w przeszłość. Ale tylko na moment. Bo żeby zachęcić do obejrzenia wyjątkowego serialu, będę musiał opowiedzieć o jego pierwowzorze. A jest nim słynny thriller Davida Cronenberga “Nierozłączni”, w którym wystąpił Jeremy Irons, grając podwójną rolę, czyli wcielając się w postać Elliota i jego brata bliźniaka.
Ideą tego festiwalu od samego początku jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalek jako teatru dla dzieci poprzez prezentację najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.
Stanisław Żywalewski - mówi się o nim, że to malarz z wyboru, ale też z konieczności.
Dwójka autorów, pyszny temat, intrygujący tytuł - czegoż chcieć więcej do sukcesu? Wojciech Koronkiewicz i Urszula Arter napisali książkę o zakręconym zdrowo Podlasiu i teraz jeżdżą na spotkania autorskie.
Spektakle, koncerty, performance - w Białymstoku dobiegają końca 37. Dni Sztuki Współczesnej.
To mozolna, ale efektowna technika artystyczna, polegająca na ryciu w linoleum. Najciekawsze linoryty studentów z koła naukowego Warsztat Politechniki Białostockiej można już oglądać na wystawie w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku.
To jedna z niewielu cyklicznych imprez kulturalnych w Polsce, która nie miała tzw. przerwy pandemicznej. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży odbywał się w poprzednich latach jako przegląd, w formie hybrydowej, z surowymi obostrzeniami sanitarnymi, ale zachował ciągłość.
Tym razem postawiono na humor. VII edycja festiwalu w największej bibliotece regionu - Książnicy Podlaskiej koncentrowała się wokół tego, co bawi - na warsztatach rozbierano więc słowo, żeby sprawdzić jak działa w tekście.
Ogłoszeniem wyników i koncertem galowym zakończy się w niedzielę (28.05) 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz