To niezwykłe eksponaty z późnego średniowiecza i okresu nowożytnego ukazujące dzieje supraskiego monasteru i ludzi z nim związanych. W bibliotece w Supraślu przez dwa lata można było oglądać Kafle Supraskie, czyli bogato zdobione płytki na których rzeźbiono herby, motywy religijne czy roślinne.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teraz ukazał się album w którym twórcy wystawy - Irena Taranta i Radosław Dobrowolski - opisali odnalezione skarby ziemi supraskiej.
Książka "Kafle supraskie", którą kilka dni temu autorzy promowali w Supraślu - liczy blisko 200 stron, składa się z 3 części i bibliografii. Tekstowi towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny więc zachęcamy do sięgnięcia po publikację, która przybliża dzieje supraskiego monasteru.
Od 7 do 30 kwietnia w przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej gościć będzie wystawa pt. "Światło i cień", prezentująca 11 plansz z rycinami Gustava Doré, jednego z najwybitniejszych ilustratorów XIX wieku.
Program Przestrzenie Sztuki - Taniec to ogólnopolski system wsparcia środowiska tanecznego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Ornament, natura i podlaska tkanina. Taka jest wystawa "Chlorofil i krew" Irminy Staś w Galerii im. Sleńdzińskich.
Od piątku (17.04) przez trzy dni miasto będzie pulsować rozmowami o książkach, spotkaniami z autorami czy premierami, które jak co roku przyciągną czytelników z całej Polski.
Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą publikacją, która w tym roku ukazała się w naszym regionie - można powiedzieć, że wręcz "skrzydlatą". To album "Podniebni druhowie. Ptaki Antoniego Kurzyna", w całości poświęcony twórczości wybitnego artysty ludowego z Suwalszczyzny.
W piątek (17.04) zaczną się Targi Książki i festiwal literacki "Na pograniczu kultur" w Białymstoku.
"W połowie XIX wieku zapanowała intelektualna moda na stworzenie języka, którym będą się posługiwać wszyscy. A do 1929 roku stworzono prawie 500 międzynarodowych języków". Dlaczego więc esperanto stało się najbardziej popularne? - przeczytamy o tym w komiksie "Ideo" Jacka Świdzińskiego.
Mamy wybranych dyrektorów opery i teatru. Plotka głosi, że wszystko jest już pewne i konkurs jest tylko wymogiem, ot, małym przerywnikiem w tej coraz smutniejszej grze o tron.
Czym jest bliskość? Jak współcześni, odgradzający się od siebie ludzie szukają i przedstawiają stan bycia obok drugiego człowieka? Widać to na ponad pół tysiącu fotografii i dziesiątkach autorskich projektów przysłanych na 14. edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej "Sposoby widzenia".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz