Otwarcie sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

15.04.2023, 15:28, akt. 16.04.2023, 07:49

Możliwość zajrzenia do kolejnych wiejskich chałup, spacery ornitologiczne, przejazdy bryczką a także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - to nowości, które na ten sezon przygotowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.


fot. Magdalena Pietruczak
fot. Magdalena Pietruczak


0:00
0:00
Rozpoczął się nowy sezon w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - relacja Magdaleny Pietruczak | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ponad 40 różnych obiektów drewnianych w skansenie

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.

W sobotę instytucja rozpoczęła sezon dla odwiedzających, który potrwa do września.

Od soboty można nie tylko korzystać z oprowadzania po skansenie z przewodnikiem, ale też samemu można zajrzeć do wnętrza wiejskich chat. Można zobaczyć jak wyglądały wnętrza domów i stodół sprzed lat - mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie sezonu dyrektor muzeum Katarzyna Ancipiuk.


Nowy sezon to nowe wystawy

Nowy sezon to także otwarcie nowych wystaw. Jedna z nich, dotycząca dziecka w tradycyjnej wiejskiej społeczności, zostanie otwarta 3 maja. Będzie można dowiedzieć się, jakie zabawki niegdyś miały dzieci, z czego były wykonane, a także, jakie były popularne zabawy.

W maju zostaną otwarte też dwie inne wystawy. Przygotowywana jest też wystawa strażacka w remizie na terenie skansenu. Natomiast podczas Europejskiej Nocy Muzeów otwarta zostanie wystawa "Zwierzęta w estetyce ludowej".


Zaplanowano też festyny etnograficzne

Zaplanowano też coroczne festyny etnograficzne, które co roku przyciągają setki zainteresowanych. Będzie to m.in. festyn przybliżający zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami czy tradycje zielarskie i pszczelarskie. Oprócz festynów, w programie znalazły się też - jak informuje muzeum - bardziej kameralne spotkania etnograficzne jak spotkania z twórcami.

Swoje atrakcje przygotował też znajdujący się na terenie skansenu Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Będzie można wziąć udział m.in. w spacerach przyrodniczych i ornitologicznych.


Przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów

Jak mówiła Katarzyna Ancipiuk, muzeum chce być bardziej dostępne dla różnych grup społecznych. W tym roku przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach np. ogrodniczych, a także dyskusjach i pogadankach tematycznych.

Muzeum jest też bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON-u, przygotowano audiodeskrypcję do trzech wystaw stałych oraz tablice i przewodniki tyflograficzne dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach projektu szkolenia z dostępności przeszedł cały zespół muzeum, dostosowano też stronę internetową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wśród innych atrakcji znalazły się przejazdy bryczką, lekcje muzealne i warsztaty. Na terenie skansenu ustawiono też więcej ławeczek, na których można odpocząć podczas spaceru.

źródło: PAP


Abstrakcyjne malarstwo Joanny Kijak Rajcy. Wystawę można zobaczyć w Białymstoku


- To co tworzę, jest moje, to co widzisz, jest Twoje. Do takiej konfrontacji zapraszają obrazy - SERENDYPIE. W tej grze masz tylko jedno zadanie: dobrze się bawić. A kto wie - może przez przypadek coś odkryjesz - tak mówi białostocka artystka Joanna Kijak Rajca, która prezentuje swoje abstrakcyjne malarstwo w siedzibie Elite Home przy ul. Sosabowskiego 13 w Białymstoku.



Chris Niedenthal - legenda fotoreportażu w Białymstoku


Dokumentował stan wojenny, strajk w Stoczni Gdańskiej, wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jego fotografie są kanonem fotografii reporterskiej. Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów odwiedził Białystok i na spotkaniu w Książnicy Podlaskiej opowiadał o swoich najsłynniejszych zdjęciach zamieszczonych w książce "Właściwy moment. Pół...



Sebastian Kochaniec recenzuje ekspozycję pracowników i studentów "Prawda kryje się pod powierzchnią"


To wystawa na trwającym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki na kampusie przy ul. Ciołkowskiego możemy oglądać dzieła sztuki pracowników i studentów Wydziału Studiów Kulturowych na ekspozycji pt. "Prawda kryje się pod powierzchnią".



Chóry z Europy i Kazachstanu przyjadą do Białegostoku. Rozpoczyna się Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka"


Dla jednych jest to mistrzowskie wykonanie muzyki chóralnej, dla innych piękna modlitwa. Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku jest łączenie artyzmu i duchowości, dlatego jest on też nazywany "festiwalem śpiewającej duszy".



Weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych i polecenia filmowe Miłki Malzahn


Trwa intensywny weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych MDAG, który oferuje wyjątkowe doświadczenia filmowe, łącząc różnorodne tematy i style.



Sztuka i wiara - nowa inicjatywa artystyczna w Białymstoku


W Białymstoku powstała Tkalnia Kultury Chrześcijańskiej. Ma szerzyć działalność i zrzeszać artystów dla których wartości są najważniejsze.



150 zdjęć, tysiące historii. W Białymstoku można zobaczyć prace Wojciecha Plewińskiego


Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal w tym roku otworzyła wystawa "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego".



Dariusz Kryszpiniuk nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku


Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku Dariusz Kryszpiniuk swoją pracę zaczął od remontów. To instytucja zlokalizowana w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.



Nowa odsłona Królowej śniegu w Teatrze Dramatycznym


Wszystko było skąpane w niebieskim, chłodnym świetle, a na scenie zamiast Królowej śniegu pojawił się hologram Królowej Zła.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok