Już po raz dziesiąty białostocka Fundacja Sąsiedzi organizuje Targi Książki w Białymstoku i Festiwal literacki "Na pograniczu kultur”.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Imprezy na stałe wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń naszego regionu i rokrocznie przyciągają kilkanaście tysięcy osób w różnym wieku. Tradycyjnie, piątek poświęcony będzie naszym najmłodszym czytelnikom – w ramach festiwalu przewidzianych jest aż siedem spotkań z autorami i autorkami literatury dziecięcej i młodzieżowej: z Renatą Piątkowską, Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem, Piotrem Sochą, Pawłem Beręsewiczem, Yvette Żółtowską-Darską oraz pochodzącą z Białegostoku Agnieszką Suchowierską. Zorganizowane będą również konkursy z książkowymi nagrodami.
W sobotę i niedzielę odbędą się spotkania dla dorosłych. Z okazji jubileuszowej edycji, na targach i festiwalu pojawi się więcej twórców, niż w poprzednich latach. Gośćmi będą m.in. Marcin Meller, Joanna Bator, Artur Andrus, Maria Peszek, Aneta Jadowska, Jędrzej Pasierski, Piotr Zychowicz czy Małgorzata Niezabitowska. Po spotkaniach autorskich czytelnicy będą mieli okazję zdobyć autografy ulubionych twórców oraz zamienić z nimi kilka słów podczas spotkań przy stoiskach wydawnictw. Dorośli czytelnicy również będą mogli wziąć udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.
Przez trzy dni czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z ofertą ponad 90 wydawców z całej Polski, zasięgnąć porady doświadczonych księgarzy i zaopatrzyć się w książkowe nowości – m.in. literaturę dziecięcą i młodzieżową, naukową, artystyczną, piękną oraz podróżniczą. Na 10. Targach Książki w Białymstoku po raz pierwszy zagoszczą takie wydawnictwa, jak Nowa Baśń, G3 – wydawnictwo gier planszowych czy Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Nie zabraknie również stoisk z rękodziełem, plakatami muzycznymi, a nawet używanymi książkami i winylami z antykwariatu Pąsowa Sowa.
Ponad 100 krótkich metraży w części konkursowej, prezentacje filmów dotyczących wojny czy dorastania, a także filmowe "sety" na plaży czy podczas śniadania - złożą się na tegoroczny 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w dniach 4-8 grudnia odbędzie się w Białymstoku.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz