W Białymstoku otwarto wystawę poświęconą Kodeksowi Supraskiemu

21.05.2023, 18:52, akt. 28.05.2023, 10:16

W Białymstoku otwarto w niedzielę (21.05) wystawę plenerową poświęcona Kodeksowi Supraskiemu - cennemu zabytkowi piśmiennictwa słowiańskiego, wpisanemu na listę "Pamięci świata" UNESCO. Obecny rok jest Rokiem Kodeksu Supraskiego w województwie podlaskim.


Źródło: monaster-suprasl.pl
Źródło: monaster-suprasl.pl


0:00
0:00
To bardzo ważny tekst - podkreślają wszyscy, którzy trzymali Kodeks Supraski w rękach - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
W Białymstoku otwarto wystawę poświęconą Kodeksowi Supraskiemu - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ekspozycję "Kodeks Supraski w kontekście relacji bizantyńsko-słowiańskich", przygotowaną we współpracy z ambasadą Bułgarii w Polsce, oglądać można na ogrodzeniu prawosławnego soboru św. Mikołaja w centrum Białegostoku. Kodeks opisywany jest na tej wystawie jako największy objętościowo, zachowany pomnik cyrylicy z X wieku tzw. presławskiej szkoły piśmienniczej (literackiej) z Bułgarii.

Kodeks Supraski powstał pod koniec X wieku na terenie obecnej Bułgarii, a odkryty został w 1823 roku w ówczesnym klasztorze bazylianów w Supraślu przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Wilna. Zaliczany jest do najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków języka i piśmiennictwa słowiańskiego; jest też nieocenionym źródłem do badań nad językiem starocerkiewno-słowiańskim.

Kodeks napisany jest cyrylicą; zawiera 27 żywotów świętych i 22 nauki ojców Kościoła przeznaczonych na miesiąc marzec, a także jedną modlitwę. Nie wiadomo w jakich okolicznościach opuścił Bułgarię. Jedna z wersji mówi o podarowaniu Kodeksu klasztorowi supraskiemu w XVI wieku przez fundatora monasteru Aleksandra Chodkiewicza. Księga ma 285 kart - 151 z nich przechowywanych jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Część druga, licząca 118 kart, znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu w Lublanie w Słowenii, a 16 kart w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.

Z wnioskiem o ustanowienie 2023 roku Rokiem Kodeksu Supraskiego w regionie wystąpił do samorządu województwa podlaskiego prawosławny arcybiskup białostocko-gdański Jakub; w listopadzie radni przyjęli stosowną uchwałę. W 2023 r. wypadają ważne rocznice związane z kodeksem: tysiąclecie istnienia tego zabytku piśmiennictwa, jubileusz 500-lecia od momentu, kiedy trafił do biblioteki supraskiego klasztoru oraz 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze.

Jak poinformował ks. Jarosław Jóźwik - kanclerz działającej w zabudowaniach monasterskich Akademii Supraskiej - powołany został komitet organizacyjny obchodów, pod przewodnictwem arcybiskupa Jakuba. W ramach obchodów planowana jest na wrzesień międzynarodowa konferencja naukowa w Białymstoku i Supraślu. Powstaną też trzy rzeźby - pulpity z kamienia z otwartym Kodeksem Supraskim, które staną w Białymstoku, Supraślu i podlaskiej wsi Wólka Wygonowska - miejscu urodzenia prof. Bobrowskiego. Planowane jest również tłumaczenie kodeksu na język polski; pracuje nad tym grupa naukowców różnych specjalności. Będzie też wydana książka dla dzieci, w przystępnej dla nich formie opowiadająca historię tego kodeksu.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Rojst"


Pewnie zauważyliście, że rzadko piszę o rodzimych produkcjach, godnie rywalizujących ze światowymi tytułami, gdyż ich ilość jest bardziej niż skromna. Dziś więc mam dla słuchaczy Radia Białystok propozycję, pod którą mogę się podpisać obiema rękami (choć jestem leworęczny). To “Rojst” w reżyserii Jana Holoubka - twórcy takich hitów jak “Wielka woda” czy “25...W łomżyńskim Liceum Sztuk Plastycznych można zobaczyć wystawę prac dyplomowych uczniów


Przed nimi jeszcze matura, ale pierwszy egzamin na zakończenie nauki już za nimi. Szesnaścioro uczniów ostatniej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży obroniło swoje prace dyplomowe.W woj. podlaskim prezentowany jest film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy"


Zainteresowanie tym filmem w Białymstoku było tak duże, że z powodu kolejki przed kinem Forum seans zaczął się z 25-minutowym opóźnieniem i zorganizowano dodatkowy pokaz. Film dokumentalny "Magia Podlasia. Szeptuchy" w reżyserii Małgorzaty Szyszki opowiada o szeptuchach i szeptunach, o medycynie ludowej, magii oraz o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach.Już za tydzień rusza 11. edycja Targów Książki i Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur"


Od piątku (19.04) na Stadionie Miejskim w Białymstoku zacznie się bardzo intensywny czas spotkań autorskich, podpisywania książek i wybierania wśród nowości. 11. edycja Targów Książki w Białymstoku oraz Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur" jak zawsze zgromadzi pasjonatów literatury.W szklarni galerii im. Sleńdzińskich można obejrzeć prace łączące muzykę i video Emila Zenko


Czy można w środku miasta, a nawet w środku galerii posiedzieć na trawie? Taka okazja nadarza się właśnie przy ulicy Legionowej, gdzie swoje prace łączące muzykę i projekcje video pokazuje Emil Zenko.W Galerii im. Sleńdzińskich już jest wystawa Elżbiety Klemensowicz - autorska biżuteria przyozdobiła obrazy Ludomira Sleńdzińskiego


Czy można obraz ubrać w kolię? Albo damie sportretowanej na płótnie nałożyć kolczyki? Dzieła sztuki ubrane w klejnoty można oglądać w Galerii Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki.Remont Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie przedłużony - powodem jest spór władz teatru z wykonawcą projektu


Wszystko miało być proste, budynek miał przejść generalny remont i być otwarty do 2023 r. Okazało się, że remont zabytkowej siedziby Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku potrwa jeszcze jakiś czas, bo procedury trzeba było zaczynać ponownie.Białostocki artysta Kobas Laksa zanimował malarstwo Zdzisława Beksińskiego


Obrazy Beksińskiego zanimowane przez sztuczną inteligencję, a nad wszystkim czuwa białostocki artysta. Kobas Laksa, bo o nim mowa, to twórca sztuk wizualnych, który ostatnio animował malarstwo Zdzisława Beksińskiego.Podlaski Instytut Kultury zorganizował 5. edycję internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów


Jak pokazać na zdjęciach tzw. przestrzeń liminalną, czyli „przestrzeń pomiędzy czymś, a czymś”? Tego trudnego zadania podjęli się uczestnicy 5. edycji internetowego konkursu fotograficznego dla amatorów z naszego regionu, który organizuje Podlaski Instytut Kultury.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota SokołowskaREKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok