Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Prezentacja prac Ryszarda Rogali w Muzeum Podlaskim w Tykocinie
W Tykocinie nie mogliśmy nie zajrzeć na wystawę do Muzeum Podlaskiego, gdzie prezentowana jest teka artystyczna Ryszarda Rogali.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teka jest zasobna, zawiera setki rysunków, pasteli, a przede wszystkim akwarele z motywami miast z Polski i zagranicy, więc na wystawie mamy tylko maleńką - ale ważną - część zbiorów.
Wśród tych prac znajdujemy dzieła związane z Tykocinem, a nawet miejscem naszych radiowych warsztatów. Ryszard Rogala od przeszło 50 lat poddaje refleksji artystycznej przestrzeń miasta nad Narwią. Jego prace to dokumenty artystyczne, utrwalające przemiany w układzie przestrzennym Tykocina. Jest w nich również zapisana wrażliwość artystyczna autora, emocjonalnie związanego z Tykocinem, jego pejzażem i zabytkami. Po wystawie oprowadzał nas Jan Maciejewski.
Na ekspozycji jest ponad 25 prac obrazujących Tykocin od lat 70. Prace mają dużą wartość artystyczną i dokumentalną, gdyż obrazują układ przestrzenny miasta oraz zabytki dzisiaj już w wielu przypadkach nieobecne w krajobrazie miejskim.
Spektakle teatrów ukraińskich, niezależnych białoruskich, a także z Armenii, Macedonii Północnej, Litwy i Polski zobaczymy w Białymstoku. 7. edycję festiwalu "Kierunek Wschód" organizuje białostocki Teatr Dramatyczny.
To była wiosenna przygoda warsztatowa studentów drugiego roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku. Pracowali pod okiem znanego reżysera widowisk muzycznych Wojciecha Kościelniaka. W efekcie powstał spektakl "Szemrane tango" - oparty na twórczości Jaremy Stępowskiego.
Jak wyglądało życie wiejskich kobiet przed II wojną światową, czyli naszych babć czy prababć, a może i matek? Jak ciężka była ich codzienność, pełna biedy, harowania od świtu do nocy, brak higieny, możliwości edukacji, podporządkowanie wobec od ojców i mężów. Opisuje to Joanna Kuciel-Frydryszak w swojej bestsellerowej książce "Chłopki".
To na pewno jest jeden z najzabawniejszych, najbardziej na luzie festiwali teatralnych. Organizowany jest przez grupę młodych ludzi z Teatru The M.A.S.K. z Bielska Podlaskiego i po raz dziesiąty zaprasza grupy teatralne z całej Polski do prezentacji swoich spektakli na scenie Bielskiego Domu Kultury.
1 października to Międzynarodowy Dzień Muzyki oraz Dzień Polskiej Muzyki. A my pytamy o dawnych wiejskich muzykantów, ich etos, wartości, ale i nieraz hulaszcze życie.
Jesień jest bardzo łaskawa dla remake’ów dobrze nam znanych filmów. Na platformie streamingowej można od kilku dni oglądać nową wersję „Znachora”, a do kin wchodzą „Chłopi” - wyjątkowa animacja malarska i filmowe wydarzenie jesieni.
Koncertem symfonicznym w najbliższy piątek (6.10) nowy, 69. sezon artystyczny zainauguruje Opera i Filharmonia Podlaska. W planach na najbliższe miesiące są dwie premiery, wznowienia, spektakle dla najmłodszych, muzyka filmowa i wielkie dzieła oratoryjne.
Czy piosenka literacka jest kobietą? Można by wysnuć taki wniosek, biorąc pod uwagę zdecydowaną przewagę śpiewających młodych przedstawicielek płci pięknej na trwającym w Białymstoku 15. Festiwalu im. Łucji Prus.
Zainteresowanie tą wystawą przerosło najśmielsze oczekiwania jej organizatorów. W dawnej hali mięsnej przy ulicy Bema w Białymstoku zrobiło się tłoczno. Wszystko za sprawą wystawy "Wolność".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz