Za nami kolejna edycja konkursu literackiego im. Anny Markowej

18.06.2023, 09:56, akt. 10:02

To już dziesięć lat od momentu, gdy Krzysztof Korotkich z Uniwersytetu w Białymstoku ogłosił pierwszą edycję konkursu literackiego, w którym patronką została Anna Markowa.


źródło: Wydział Filologiczny UwB
źródło: Wydział Filologiczny UwB


0:00
0:00
Za nami kolejna edycja konkursu literackiego im. Anny Markowej - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przez ten czas udało się zachęcić młodych ludzi do sięgania po jej twórczość i szukania inspiracji. Tym razem organizatorzy zdecydowali się zaprosić do jury znanego poetę Ernesta Bryla, który jednak z uwagi na stan zdrowia nie przyjechał na finał, a do konkursu zaprosić młodzież z całej Polski.

Julia Mazur, uczennica III LO we Wrocławiu została laureatką X edycji konkursu literackiego im. Anny Markowej. Jury nagrodziło jej tryptyk poetycki "Światło" za nowatorskie podejście do literatury. Napłynęło ponad trzysta prac stu autorów. Wśród wyróżnionych są także Anna Wojno z Warszawy, Alicja Dobrowolska z Białegostoku i Vanessa Kapłanek z Raciborza.

Laureatka Grand Prix - Julia Mazur z Wrocławia otrzymała trzy tysiące złotych i dyplom. Konkurs finansowany jest przez Uniwersytet w Białymstoku oraz Urząd Miasta w Białymstoku i ma na celu upamiętnienie dziennikarki i poetki Anny Markowej, związanej także z Polskim Radiem Białystok.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial “Iosi, skruszony szpieg”


Tytuł - “Iosi, skruszony szpieg” - może jest odrobinę pretensjonalny i zbyt bezpośredni. Ale gwarantuję Państwu, że 2 sezony tej produkcji obejrzycie w kilka dni, zaskoczeni jakością opowiedzianej historii, świetną grą aktorską i niepokojącą atmosferą lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Argentyna, po brutalnej dyktaturze wojskowej wracała do demokratycznych rządów.



Anna Kamińska opowiada o historii Marka Jackowskiego w książce "Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu"


W sobotę (18.05) minęło jedenaście lat od śmierci Marka Jackowskiego - muzyka, bez którego - tak samo jak bez Kory - nie byłoby Maanamu. A bez nich polski rock brzmiałby i wyglądał zupełnie inaczej, również dzisiaj. Anna Kamińska, autorka wielu bestsellerowych biografii - w swojej książce "Głośniej" wzięła na warsztat życie chłopca z warmińskiej wioski, który...



Już niedługo rozpocznie się Dzień Sztuki Współczesnej w Białymstoku - m.in. o tym mówi dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska


Przed nami tygodniowe święto wszystkich, którzy kochają różne aktywności twórcze, już w poniedziałek (20.05) rozpoczynają się Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, o tym Oldze Gordiejew opowie dyrektorka BOK Grażyna Dworakowska.



Najnowsza książka Wiesława Fałtynowicza to kompendium wiedzy o jemiołach, porostach i wędrujących grzybach


Kiedy widzimy jemiołę, co myślimy? Że to pasożyt, który potrafi zabić drzewo, ale z drugiej strony, daje pretekst zakochanym do pocałunku i odegrała ważną rolę nad mitologiczną rzeką Styks. Pisze o tym Wiesław Fałtynowicz w książce "O czym szumią wężymordy".



Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zorganizował międzynarodową konferencję o bitnikach


Kim byli bitnicy? W jaki sposób idee bitników ujawniają się w filmach Davida Lyncha czy nagrodzonym Oscarami "Oppenheimerze" Christophera Nolana i jaki jest dziś wpływ bitników na kulturę? O tym dyskutowano podczas międzynarodowej konferencji European Beat Studies Network.



Mieszkańcy Tykocina mogli przedpremierowo obejrzeć kontynuację kultowej serii filmów - "U Pana Boga w Królowym Moście"


Premiera będzie pod koniec października, ale już teraz film mogli obejrzeć mieszkańcy kilku podlaskich miejscowości. Mowa o filmie "U Pana Boga w Królowym Moście" - czwartej części kultowej serii.



Wystawa Karoliny Jonderko jest o dorastaniu - można ją obejrzeć w Galerii im. Sleńdzińskich [wideo]


To wystawa o dorastaniu - stworzona przez artystkę Karolinę Jonderko. Jest ona jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek - przy współpracy z grupą młodych ludzi z Wrześni pyta o inicjację, wchodzenie w świat dorosłych. Gdzie kryją się dziecięce lęki? Jak szuka się akceptacji w grupie? I co z pierwszą miłością?



W Książnicy Podlaskiej było smacznie - to wszystko za sprawą Festiwalu Literackiego "Autorzy i książki"


8. edycja Festiwalu Literackiego “Autorzy i książki", odbywającego się pod hasłem “Smacznego!”, to gwiazdy znane z telewizji, które mają na swoim koncie doświadczenia nie tylko kulinarne, ale i książkowe.



Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na wystawę fotograficzną Sławomira Wilczyńskiego - poświęconą mitologii Słowian


Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza nas w świat Słowian. To kolorowa prezentacja z modelkami przebranymi w skóry z dodatkiem metaforycznych symboli. Ekspozycja przedstawia fotografie Sławomira Wilczyńskiego, który tworzy pod pseudonimem "Wilczym Okiem".




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok