Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Dom Cytrynki" w Bielsku Podlaskim będzie remontowany
Ponad trzy miliony złotych trafiło do Muzeum Podlaskiego na renowację drewnianego budynku przy Placu Ratuszowym 9 w Bielsku Podlaskim. Pieniądze przekazał Rządowy Program Odbudowy Zabytków.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ponad trzy miliony złotych trafiło do Muzeum Podlaskiego na renowację drewnianego budynku przy Placu Ratuszowym 9 w Bielsku Podlaskim. Pieniądze przekazał Rządowy Program Odbudowy Zabytków.
Tak zwany "Dom Cytrynki" mieszczący się przy Placu Ratuszowym 9 w Bielsku Podlaskim został wpisany do rejestru zabytków w 1957 roku.
Budynek znajduje się w centralnej części miasta - na historycznym rynku, w niewielkiej odległości od ratusza - siedziby Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opisywany dom wraz z sąsiadującym sklepem "Znachor" pojawił się w filmie Jerzego Hoffmana.
W zeszłym roku Muzeum Podlaskie otrzymało obiekt od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
W budynku planowane jest utworzenie sali konferencyjnej z wyposażeniem audiowizualnym, pomieszczenia warsztatowego do prowadzenia zajęć edukacyjnych, związanych z historią Korony i Litwy oraz izby regionalnej z ekspozycją zbiorów etnograficznych z regionu.
Z dyrektorem Muzeum Podlaskiego Waldemarem Wilczewskim rozmawiała Dorota Sokołowska.
Nic tak nie elektryzuje Amerykanów jak pościg za mordercą uciekającym na autostradzie albo relacja na żywo ze strzelaniny w centrum miasta. Ale jest jeszcze coś, co obywatele USA uwielbiają i co fascynuje (o dziwo!) widzów na całym świecie: to nakręcone na podstawie nagrań policyjnych i wywiadów dziennikarskich seriale dokumentalne o zbrodniach popełnianych nie przez zawodowych...
Sebastian Kochaniec omawia obraz Olgi Boznańskiej " Portret Paryżanki", który został wybrany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku Zabytkiem Miesiąca (wrzesień 2024).
To historia o miłości oparta o lokalne nazewnictwo i stereotypy.
Lalki, przedmioty, materiały, maski (w przeciwieństwie do żywych aktorów) wyposażone są w różnego rodzaju supermoce: zmieniają kształty, latają, zieją ogniem, wstrzymują oddech na długie godziny, wywołują w obserwatorze iluzję życia. Środki wyrazu teatru ożywionej formy odważyły twórców związanych z Grupą Coincidentia do zmierzenia się z osadzonymi w popkulturze...
- Bug to bardzo nieprzystępna rzeka - dlatego ją lubię - mówi autor książki o Bugu Maciej Cmoch.
Na zaproszenie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - twórcy związani z Akademią Teatralną w Białymstoku - w ramach Światowego Dnia Sybiraka i 85. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino stworzyli muzyczne widowisko "Sztambuch syberyjski - exodus”.
Dwa Światy to podróż po zakamarkach ludzkiej percepcji. Ta unikalna ekspozycja fotograficzna, prezentowana w Galerii Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku prezentuje czarno-białe i kolorowe zdjęcia twórczej grupy FOTOspółdzielnia.
"Kordian” Juliusza Słowackiego wybrzmiał w Operze i Filharmonii Podlaskiej w nowy sposób - bo obok romantycznej treści mogliśmy w widowisku usłyszeć także podlaski śpiew i muzykę na żywo.
zastępca prezydenta Białegostoku
Prowadzący:
Andrzej Bajguz