Święto Ulicy Warszawskiej w Białymstoku

autor: Dorota Sokołowska

9.09.2023, 10:58, akt. 10.09.2023, 11:32

Warszawska kryje tajemnice, które w sobotę (9.09) postanowili na światło dzienne wyciągnąć i zaprezentować miłośnicy tej starej, białostockiej ulicy, przy której znajduje się mnóstwo ważnych instytucji.


fot. Dorota Sokołowska
fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
Święto ulicy Warszawskiej w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Część ulicy była zamknięta dla ruchu kołowego, więc można było swobodnie po niej spacerować. Na rogu arterii, tuż przy ulicy Sienkiewicza można było przejść się na półtoragodzinny spacer historyczny z przewodnikami PTTK. Przy Straży Pożarnej z bliska można było zobaczyć wozy strażackie, a w pobliskim klubie Zmiana Klimatu pobawić się na koncercie kapeli Nicponi. W Izbie Rzemieślniczej można było spotkać i podpatrzeć pracę prawdziwego garncarza, w Cechowej spróbować dań z receptur przedwojennych, a na dziedzińcu VI LO odprężyć się na zajęciach z pilatesu i Tai Chi. Przy Poczcie Polskiej zobaczyć jak pracuje maszyna datująca i postawić sobie stempel na kartce pocztowej. 

W trakcie święta odbyły się spotkania literackie z Wiesławem Wróblem, Wojtkiem Koronkiewiczem, Ewą Zwierzyńską, Anną Mierzyńską czy Markiem Gąsiorowskim. Spotkaniom towarzyszyły też kiermasze książek Paśnego Buriata. Były wystawy prac malarskich Marty Karczewskiej i Ireny Tałałaj i warsztaty dla rodziców i opiekunów „Jak rozmawiać z nastolatkiem”. New Hope zagrało przyjemna muzykę ambientową - tu także przewidziano warsztaty dj-skie.

Przed Centrum Onkologii było sporo spotkań z zakresu profilaktyki zdrowotnej, m.in. z zakresu dietetyki i samobadania piersi. W Centrum Zamenhofa można było układać z klocków Lego domy z Bojar. Będzie też Narodowe Czytanie Nad Niemnem w esperanto.

Właściwie każde podwórko przy Warszawskiej ma atrakcje i nie sposób powiedzieć o wszystkim. Ale przypominamy o klubach muzycznych przy tej ulicy. Pub 6-Ścian zapraszał na dancing z polsko-litewskim zespołem Age. W Muzeum Historycznym były do zwiedzania wystawy z przewodnikiem, a przed sklepem Sztuka dla Sztuki można było na wystawionej sztaludze domalować coś od siebie. Wydział Ekonomii i Finansów, który też mieści się przy Warszawskiej proponował spotkanie z historykami - był pierwszy miłośnik Warszawskiej Andrzej Lechowski oraz Wiesław Wróbel. Stanęła tam także fotobudka 3D. 

Dla dzieci znalazło się coś słodkiego. A skoro mówimy o jedzeniu, w PSS Społem na końcu ulicy było grilowanie i poczęstunek babką ziemniaczaną i pierogami z... kaszanką.

Święto ulicy Warszawskiej - przez cały dzień działo się wiele na tej białostockiej ulicy!


Abstrakcyjne malarstwo Joanny Kijak Rajcy. Wystawę można zobaczyć w Białymstoku


- To co tworzę, jest moje, to co widzisz, jest Twoje. Do takiej konfrontacji zapraszają obrazy - SERENDYPIE. W tej grze masz tylko jedno zadanie: dobrze się bawić. A kto wie - może przez przypadek coś odkryjesz - tak mówi białostocka artystka Joanna Kijak Rajca, która prezentuje swoje abstrakcyjne malarstwo w siedzibie Elite Home przy ul. Sosabowskiego 13 w Białymstoku.



Chris Niedenthal - legenda fotoreportażu w Białymstoku


Dokumentował stan wojenny, strajk w Stoczni Gdańskiej, wybór Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II. Jego fotografie są kanonem fotografii reporterskiej. Chris Niedenthal - jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów odwiedził Białystok i na spotkaniu w Książnicy Podlaskiej opowiadał o swoich najsłynniejszych zdjęciach zamieszczonych w książce "Właściwy moment. Pół...



Sebastian Kochaniec recenzuje ekspozycję pracowników i studentów "Prawda kryje się pod powierzchnią"


To wystawa na trwającym Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki. W Uniwersyteckim Centrum Kultury i Nauki na kampusie przy ul. Ciołkowskiego możemy oglądać dzieła sztuki pracowników i studentów Wydziału Studiów Kulturowych na ekspozycji pt. "Prawda kryje się pod powierzchnią".



Chóry z Europy i Kazachstanu przyjadą do Białegostoku. Rozpoczyna się Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka"


Dla jednych jest to mistrzowskie wykonanie muzyki chóralnej, dla innych piękna modlitwa. Zadaniem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku jest łączenie artyzmu i duchowości, dlatego jest on też nazywany "festiwalem śpiewającej duszy".



Weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych i polecenia filmowe Miłki Malzahn


Trwa intensywny weekend z 22. Festiwalem Filmów Dokumentalnych MDAG, który oferuje wyjątkowe doświadczenia filmowe, łącząc różnorodne tematy i style.



Sztuka i wiara - nowa inicjatywa artystyczna w Białymstoku


W Białymstoku powstała Tkalnia Kultury Chrześcijańskiej. Ma szerzyć działalność i zrzeszać artystów dla których wartości są najważniejsze.



150 zdjęć, tysiące historii. W Białymstoku można zobaczyć prace Wojciecha Plewińskiego


Trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal w tym roku otworzyła wystawa "Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego".



Dariusz Kryszpiniuk nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku


Nowy dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Kultury i Nauki w Białymstoku Dariusz Kryszpiniuk swoją pracę zaczął od remontów. To instytucja zlokalizowana w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego.



Nowa odsłona Królowej śniegu w Teatrze Dramatycznym


Wszystko było skąpane w niebieskim, chłodnym świetle, a na scenie zamiast Królowej śniegu pojawił się hologram Królowej Zła.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok