Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Przedstawiciele m.in. świata polityki i kultury czytali w Białymstoku fragmenty "Nad Niemnem" podczas akcji Narodowego Czytania
W Podlaskiem fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej przeczytali w sobotę (9.09) przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, nauki, duchowieństwa oraz mieszkańcy regionu. 12. odsłona Narodowego Czytania odbyła się w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
„Nad Niemnem” to społeczno-obyczajowa powieść Elizy Orzeszkowej z 1888 r. Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego. Mówiła o tym Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej.
W tym roku wszyscy będziemy nad Niemnem, wszyscy będziemy towarzyszyć rodzinie Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Przypomnimy sobie historię powstania styczniowego i wiele innych, ważnych elementów naszej historii - powiedziała Beata Zadykowicz.
Zadowolenia z wyboru miejsca wydarzenia wydarzenia nie kryła Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jak zaznaczyła, to zaszczyt i radość, że Narodowe Czytanie już po raz drugi gości w operze.
Do lektury „Nad Niemnem” zaproszono m.in. metropolitę białostockiego ks. abp. Józefa Guzdka wraz z przedstawicielem kurii prawosławnej ks. Mateuszem Kiczko, wojewodę Bohdana Paszkowskiego, przedstawicieli podlaskich instytucji kultury i samorządów. Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wziął Wojciech Nowicki, uznany podlaski lekkoatleta, mistrz olimpijski i wicemistrz świata w rzucie młotem.
To bardzo miłe i fajne, nowe doświadczenie. Uważam, że należy czytać książki jak najczęściej, bo one wzbogacają, dlatego jak najbardziej zachęcam do czytania. Bardzo się cieszę, że mogłem razem z taką drużyną wziąć udział w tej inicjatywie - mówił Wojciech Nowicki.
Za koncepcję artystyczną wydarzenia, scenariusz i reżyserię odpowiadał Rafał Supiński - aktor i solista OiFP. Pieśń wprowadzającą wykonała Anna Wolfinger, akompaniował Max Fedorov. Na scenie pojawiły się m.in. kostiumy i rekwizyty z epoki.
W trakcie spotkania, które poprowadził dziennikarz Dominik Sołowiej, można było się zapoznać z bogatą ofertą podlaskich instytucji kultury, był także kiermasz książek. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
Narodowe Czytanie 2023 - "Nad Niemnem" w Polskim Radiu Białystok
Przenieśmy się za sprawą filmu “Instynkt” do 1960 roku na zamożne amerykańskie przedmieście. Właśnie tam mieszkają ze swoimi mężami i dziećmi dwie atrakcyjne, zamożne kobiety, z których każda ma uroczego nastoletniego syna.
Za nami premiera utworu znanego białostockiego artysty Michała "Ciry" Ciruka. 2 października o 17:00 teledysk był opublikowany w sieci i prezentowany na dziedzińcu przed Ratuszem w Białymstoku.
Już od 70 lat orkiestra symfoniczna dostarcza wrażeń melomanom w Białymstoku. W piątkowy (4.10) wieczór białostoccy filharmonicy zainaugurowali jubileuszowy sezon artystyczny.
Zdjęcia Evy Rubinstein przedstawiają ulotne okruchy rzeczywistości. Przepełnia je aura spokojnej kontemplacji. Teraz jej fotografie można oglądać także w Białymstoku.
Już w poniedziałek (7.10) uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w białostockiej Akademii Teatralnej. To szczególny czas, bo uczelnia świętuje również jubileusz 50-lecia istnienia - zjazd absolwentów "białostockich lalek" już za tydzień.
literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, jurorka nagrody literackiej Nike
Mieli okazję lepiej się poznać, a wielu dopiero w Suwałkach spotkało po raz pierwszy członków swojego rodu. Do rodzinnego miasta słynnego malarza Alfreda Wierusz-Kowalskiego przyjechali potomkowie artysty.
To wydarzenie zamyka 16. Julliet EM Festival w Białymstoku. W południe w Galerii Sleńdzkińskich rozpocznie się promocja płyty z słuchowiskiem "Ucieczka z Grande Ménestrandise". Ta audycja muzyczna pojawi się także w niedzielę (6.10) na naszej antenie.
Trwa Weekend Seniora i to jest dobra okazja, żeby zadać kilka ważnych pytań: czy placówki kultury w regionie podlaskim mają ciekawą ofertę dla srebrnowłosych? Jak przekonać i zachęcać seniorów do tego, by uczestniczyli w bogatej ofercie kulturalnej? I co najbardziej lubią - w oparciu o uczestnictwo w kulturze - robić seniorzy?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz