50. urodziny "Spodków" - tort, archiwalne zdjęcia i koncerty [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

16.09.2023, 07:27, akt. 17.09.2023, 09:25

Powstały dokładnie 50 lat temu - na Dożynki Centralne organizowane w Białymstoku. Obchody 50-lecia "Spodków" organizuje Podlaski Instytut Kultury.


fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Białostockie "Spodki" obchodzą złoty jubileusz - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Spodki" to kompleks kilku charakterystycznych okrągłych budynków przy ul. św. Rocha w Białymstoku. Wkrótce ma się rozpocząć ich gruntowny remont - mówi dyrektor PiK-u Wiktoria Wnorowska.   


To wyjątkowy czas dla "Spodków" przed tą renowacją, można się po raz ostatni pożegnać. Serdecznie wszystkich zapraszamy, będzie huczne wydarzenie, ale też i tort. Zaplanowaliśmy też konferencję, która będzie poświęcona tym, jak spodki wyglądały kiedyś, teraz, a jak będą wyglądały w przyszłości - dodaje Wiktoria Wnorowska.


Wicemarszałek województwa Sebastian Łukaszewicz mówi, że dzisiejsze uroczystości, to okazja, żeby przypomnieć, jak przed remontem wyglądają "Spodki".


Chcemy się pożegnać ze starą wersją spodków i uczcić 50-lecie tych brył architektonicznych, które są nieodzownym elementem architektury Białegostoku. Chyba nikt sobie nie wyobraża naszego miasta bez "Spodków", ale w tym roku rozpocznie się inwestycja - chcemy dostosować te budynki do dzisiejszych już czasów tak, aby spełniały najwyższe światowe normy, jeśli chodzi o wystawy audiowizualne czy koncerty - dodaje Sebastian Łukaszewicz.  


Modernizacja "Spodków" ma się zakończyć się w 2025 roku. Wartość inwestycji - razem z przebudową innej siedziby PIK-u przy ul. Kilińskiego w Białymstoku - to 60 mln zł. Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dominik Sołowiej poleca serial "Eric"


To jeden z najbardziej wyrazistych współczesnych aktorów - człowiek, który jest w stanie zagrać dosłownie wszystko: szalonego detektywa, szpiega albo smoka. Wyróżnia go oryginalna aparycja oraz niski, hipnotyczny głos. Czy wiecie Państwo, o kim mówię? To oczywiście Benedict Cumberbatch - artysta, którego oglądać mogliśmy m. in. w serialu o Sherlocku Holmesie, w thrillerze...Trwa XVII Festiwal "Zachor - Kolor i Dźwięk"


To wydarzenie od lat przypomina białostoczanom o żydowskiej tradycji i kulturze miasta. Rozpoczął się XVII Festiwal "Zachor - Kolor i Dźwięk".W białostockiej Galerii Marchand można oglądać "Symptomy sztuki”


Wszyscy artyści, których obrazy prezentowane są na ścianach Galerii Marchand to lekarze. Dziesięcioro artystów amatorów pokazuje swoje prace pod szyldem "Symptomy sztuki” - na wzór symptomów (jak to się mawia w medycynie) manifestacji klinicznych.Trwają Barokowe Ogrody Sztuki - jedną z obleganych atrakcji była podróż do Tykocina


Trwają Barokowe Ogrody Sztuki, od siedmiu lat organizowane przez Dom Kultury Śródmieście, które mają nam uświadomić, że żyjemy w miejscu, w którym stoi Pałac, a w nim dwa i pół wieku temu działa się nie tylko historia, ale i sztuka.W małych miejscowościach dzieje się wielka kultura - tak jest np. we wsi Dubno


W małych miejscowościach dzieje się wielka kultura. Są spotkania, premiery sztuk, powstają lokalne muzea. We wsi Dubno mieszkańcy miejscowości powrócili wspomnieniami do mieszkającego tam kiedyś malarza-prymitywisty Tymoteusza Muśko.Za nami jedenasta edycja konkursu imienia Anny Markowej


Jak opowiadają świat młodzi poeci i pisarze? Można było usłyszeć na gali jedenastej edycji konkursu imienia Anny Markowej.W Centrum Zamenhofa w Białymstoku można poznać historię Alicji Szataginowej


To druga wystawa w nowym cyklu mikrohistorii w białostockim Centrum Zamenhofa.Profesjonaliści i hobbyści spotkali się na IV Niezwykłych Spotkaniach Fotograficznych "Zbliżenia"


To już czerwcowa tradycja. W sobotę (15.06) profesjonaliści i hobbyści spotkali się we wsi Pokośno na IV Niezwykłych Spotkaniach Fotograficznych "Zbliżenia".W Centrum Zamenhofa w Białymstoku otwarto wystawę "Pies w tulipanach"


Tę wystawę stworzono z myślą o dzieciach, które są ciekawe świata - tego prawdziwego i tego zmyślonego.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota SokołowskaKoncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok