Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Relikwie" w galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku wzbogaciła się o nową wystawę stałą. Od kilku dni oglądać można najcenniejsze obiekty, przypadkowo odkryte na strychu bożnicy Cytronów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Są wśród nich księgi, pozostałości wyposażenia wnętrza bet midrasz (domu modlitwy), w tym widoczne na archiwalnych zdjęciach malowane kasetony sufitowe. Ale także unikalne pamiątki z codziennego życia getta: mezuzy, tefilin, gwiazda Dawida odpruta z ubrania, puszki ofiarne, pozostałości ubrań, dziecięce zabawki, podręczniki szkolne, zdjęcia.
Obiekty pokazywane na nowej wystawie "Relikwie" znalazły się na strychu w czasie okupacji niemieckiej, kiedy więźniowie getta, wobec braku miejsca, zmuszeni byli mieszkać w synagodze, a na strych wynieśli rzeczy, po które zapewne chcieli wrócić.
Wszystkich, którzy mają pamiątki z czasów okupacji niemieckiej i likwidacji getta pracownicy galerii im. Sleńdzińskich gorąco proszą o kontakt. W ten sposób Białystok odbudowuje zapomnianą historię dużej części mieszkańców swego miasta.
Białostocka niezależna formacja teatralna Grupa Coincidentia, prowadząca scenę Solniki 44, świętuje 15-lecie działalności artystycznej. Artyści związani z grupą postanowili uczcić jubileusz spotkaniami z publicznością, prezentacjami wybranych spektakli i dyskusjami.
Na przestrzeni wieków było źródłem inspiracji, mapą podróżników, przedmiotem badań naukowych i symbolem duchowych poszukiwań. Niebu poświęcona jest najnowsza (i pierwsza) wystawa w Muzeum Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej.
Wystawa nestora białostockiego środowiska artystycznego Wiesława Jurkowskiego towarzyszyło inauguracji nowego roku akademickiego Akademii Teatralnej.
Czasami to przestrzeń sama upomina się o obecność człowieka, zwłaszcza że dawno temu na terenie Kampusu największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce tu właśnie była wieś. Teraz jest Cyklarium Słoboda - od nazwy wsi.
„Jeśli ktoś łaknie słów, a drugi człowiek ma w sobie coś, co mogłoby tę potrzebę zaspokoić, nie zjada tych słów, nie chowa ich w sobie, tylko dzieli się” – tak pięknie sprecyzowała, czym jest literatura Urszula Kozioł, laureatka Tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.
Prawie 140 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało w murach uczelni przy Kawaleryjskiej już po raz 50.
W cotygodniowym felietonie filmowym: do kultu młodości w "Substancji" do "Pod wulkanem".
"Z dziejów Starosielc" to publikacja z okazji 150-lecia tej dzielnicy. Miejsca na mapie Białegostoku wyjątkowego, bo z własną historią i podkreślającego swą odrębność.
To była 10. jubileuszowa edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Włączyło się w nią półtora tysiąca placówek w całej Polsce. Celem akcji jest ukazanie mocy literatury i siły lokalnej społeczności.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz