Lalki, przedmioty, materiały, maski (w przeciwieństwie do żywych aktorów) wyposażone są w różnego rodzaju supermoce: zmieniają kształty, latają, zieją ogniem, wstrzymują oddech na długie godziny, wywołują w obserwatorze iluzję życia. Środki wyrazu teatru ożywionej formy odważyły twórców związanych z Grupą Coincidentia do zmierzenia się z osadzonymi w popkulturze perspektywami postrzegania Superbohaterów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pytają też o to jaki powinien być ARCY-Heros naszych czasów? Czy zaangażuje się w zażegnanie konfliktów militarnych spędzających sen z powiek wrażliwszej części globu? Czy może wzorem Asterixa i Obelixa postanowi pilnować swego skrawka ziemi, oddając się uciechom, dopóki jakiś antybohater nie wejdzie z brudnymi butami na jego teren? Jakie są supermoce współczesnego Super Bohatera? Z tymi pytaniami mierzą się twórcy spektaklu "Superheroes" w Siedlisku Kultury 44 w Solnikach.
Przygotowaniom do premiery w Siedlisku kultury przysłuchiwała się Olga Gordiejew.
Po solnickich pokazach aktorzy przyjadą do Białegostoku i pokażą spektakl w Uniwersyteckim Centrum Kultury 21.09 i 22.09.
Na przestrzeni wieków było źródłem inspiracji, mapą podróżników, przedmiotem badań naukowych i symbolem duchowych poszukiwań. Niebu poświęcona jest najnowsza (i pierwsza) wystawa w Muzeum Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej.
Wystawa nestora białostockiego środowiska artystycznego Wiesława Jurkowskiego towarzyszyło inauguracji nowego roku akademickiego Akademii Teatralnej.
Czasami to przestrzeń sama upomina się o obecność człowieka, zwłaszcza że dawno temu na terenie Kampusu największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce tu właśnie była wieś. Teraz jest Cyklarium Słoboda - od nazwy wsi.
„Jeśli ktoś łaknie słów, a drugi człowiek ma w sobie coś, co mogłoby tę potrzebę zaspokoić, nie zjada tych słów, nie chowa ich w sobie, tylko dzieli się” – tak pięknie sprecyzowała, czym jest literatura Urszula Kozioł, laureatka Tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.
Prawie 140 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w białostockiej Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Uroczyste "Gaudeamus" zabrzmiało w murach uczelni przy Kawaleryjskiej już po raz 50.
W cotygodniowym felietonie filmowym: do kultu młodości w "Substancji" do "Pod wulkanem".
"Z dziejów Starosielc" to publikacja z okazji 150-lecia tej dzielnicy. Miejsca na mapie Białegostoku wyjątkowego, bo z własną historią i podkreślającego swą odrębność.
To była 10. jubileuszowa edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Włączyło się w nią półtora tysiąca placówek w całej Polsce. Celem akcji jest ukazanie mocy literatury i siły lokalnej społeczności.
Złoty Golf, czyli Nagrodę Publiczności oraz 2 tys. złotych w ramach tegorocznej, 21. edycji akcji "Filmowe Podlasie Atakuje!" zdobył film "Taniec w narożniku" w reżyserii Jana Bujnowskiego.
W tym roku statuetka Złoty Golf 2024 to zaprojektowany przez Ulę Piskurewicz specjalny pamiątkowy talerz.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz