Historia, konspiracja, miłość, czyli podlaskie losy Cecylii

26 czerwca 2021

POWIEŚĆ TYGODNIA
POWIEŚĆ TYGODNIA

"Cecylia na Podlasiu" to opowieść, która przenosi nas do roku 1874, ponad dekadę po upadku krwawo stłumionego powstania styczniowego, kiedy unici musieli mierzyć się ze wciąż nasilającymi się szykanami ze strony prawosławnego zaborcy. Jej główna bohaterka to Cecylia Turawska, mieszkająca na co dzień w miejscowości Biała.

Pewnego dnia Cecylia postanawia dołączyć do grupy spiskowców, aby nieść pomoc represjonowanym wiernym Kościoła unickiego. Z biegiem czasu podejmuje się coraz odważniejszych zadań. I w najmniej spodziewanym momencie przekonuje się, że mężczyzna, którego szukała całe życie, stanął na jej drodze. Czy jednak dane im będzie szczęście?

Autorka Agnieszka Panasiuk, prywatnie miłośniczka historii regionalnej, zadbała także o zachowanie wszelkich detali historycznych. Na łamach jej publikacji czytelnicy odnajdą istniejące w rzeczywistości miejsca oraz postacie z dziewiętnastowiecznych dziejów Białej Podlaskiej. Nagrobki z wielu z przywołanych na kartach powieści osób można odnaleźć w najstarszej części tamtejszej nekropolii.

Książka jest drugą częścią trzytomowego cyklu powieści pt. "Na Podlasiu". Pierwsza, o podtytule "Antonina", ukazała się we wrześniu 2020 r. i prezentowaliśmy jej fragmenty na naszej antenie w styczniu tego roku. Niebawem na rynku pojawi się trzeci tom "Aleksandra na Podlasiu".

Agnieszki Panasiuk „Cecylia na Podlasiu”. Czyta Maciej Nerkowski. Realizacja Kamil Kalicki. Adaptacja Krzysztof Kurianiuk. Książkę polecają Wydawnictwo Szara Godzina oraz Polskie Radio Białystok.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Chłopki" - bestseller na radiowej antenie


Najgłośniejszy tytuł ostatnich miesięcy w Polskim Radiu Białystok! Joanna Kuciel-Frydryszak oddaje głos wiejskim kobietom, by opowiedziały o swojej codzienności i marzeniach. To hołd dla pracy naszych prababć i babć, które codziennie zmagały się z przeciwnościami losu.



Dlaczego w trawie piszczy? Wiosna


Profesor Simona Kossak (1943-2007) z wykształcenia była biologiem, z zamiłowania zoopsychologiem (tak o sobie mówiła), charyzmatyczną działaczką na rzecz ochrony przyrody i niestrudzonym popularyzatorem wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Przez kilkanaście lat jej gawędy można było słuchać w Polskim Radiu Białystok. Dziś do nich wracamy, a konkretnie do opowieści o budzącej się...



Do końca moich dni


Kolejna, po "Lekarce nazistów", "Złodziejce listów" i "Agentce wroga", powieść łomżanki Anny Rybakiewicz. Tym razem to osadzona w wojennych i powojennych latach burzliwa historia Apolonii Dobkowskiej.



Magiczny świat Puszczy Białowieskiej


W starej leśniczówce w samym sercu Europy – z początku bez prądu i wody – ponad trzydzieści pięć lat mieszkała niezwykła para: Simona Kossak i Lech Wilczek. Oboje byli przyrodnikami – do szaleństwa rozkochanymi w dzikiej naturze.



Jak odkryć prawdę, gdy na jaw wychodzą kolejne sekrety?


Warszawa 1944. Bracia bliźniacy. Amerykański szpieg Finn i SS-man Stefan. Dobry i zły. Obaj stają na drodze łączniczki Wandy. Jeden zabija jej ojca, drugi ratuje jej życie. Na naszej antenie najnowsza powieść Gosi Nealon, Polki, mieszkającej w Nowym Jorku.



"Topniejące serce" - piękna opowieść na długie wieczory


Czy wyjaśnienie spraw, które Maja zepchnęła w głąb swej duszy, sprawi, że roztopi się lód, który skuł jej serce? Piękna opowieść Joanny Tekieli na antenie Polskiego Radia Białystok.



Czy warto wierzyć w Mikołaja?


Wierzysz w Mikołaja? Agnieszka nie bardzo, ale próbuje ze wszystkich sił. Szczególnie w tego jednego, który pewnej śnieżnej nocy nieproszony zawitał w domku jej babci. Babci, która w tajemniczych okolicznościach zaginęła…A to dopiero początek wydarzeń w świątecznej powieści Magdaleny Witkiewicz - "Uwierz w Mikołaja". To nowe, uzupełnione wydanie książki,...



Beya o sobie, filmie, ludziach i marzeniach


Fanów filmowego komendanta policji z Królowego Mostu czeka nie lada gratka. Na antenie Polskiego Radia Białystok będzie można posłuchać „U Pana Boga na dywaniku”, czyli wywiad-rzekę z aktorem Andrzejem Beya-Zaborskim.



Portret prawdziwej królowej polskiego kryminału


Polski kryminał miał tylko jedną królową - Joannę Chmielewską, autorkę książek, które czytały miliony. Za jej biografię wzięła się Katarzyna Droga. W efekcie powstała opowieść zabawna i - jak to u Chmielewskiej - z wieloma zwrotami akcji.




 
 

REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok