Historia, konspiracja, miłość, czyli podlaskie losy Cecylii

26 czerwca 2021

POWIEŚĆ TYGODNIA
POWIEŚĆ TYGODNIA

"Cecylia na Podlasiu" to opowieść, która przenosi nas do roku 1874, ponad dekadę po upadku krwawo stłumionego powstania styczniowego, kiedy unici musieli mierzyć się ze wciąż nasilającymi się szykanami ze strony prawosławnego zaborcy. Jej główna bohaterka to Cecylia Turawska, mieszkająca na co dzień w miejscowości Biała.

Pewnego dnia Cecylia postanawia dołączyć do grupy spiskowców, aby nieść pomoc represjonowanym wiernym Kościoła unickiego. Z biegiem czasu podejmuje się coraz odważniejszych zadań. I w najmniej spodziewanym momencie przekonuje się, że mężczyzna, którego szukała całe życie, stanął na jej drodze. Czy jednak dane im będzie szczęście?

Autorka Agnieszka Panasiuk, prywatnie miłośniczka historii regionalnej, zadbała także o zachowanie wszelkich detali historycznych. Na łamach jej publikacji czytelnicy odnajdą istniejące w rzeczywistości miejsca oraz postacie z dziewiętnastowiecznych dziejów Białej Podlaskiej. Nagrobki z wielu z przywołanych na kartach powieści osób można odnaleźć w najstarszej części tamtejszej nekropolii.

Książka jest drugą częścią trzytomowego cyklu powieści pt. "Na Podlasiu". Pierwsza, o podtytule "Antonina", ukazała się we wrześniu 2020 r. i prezentowaliśmy jej fragmenty na naszej antenie w styczniu tego roku. Niebawem na rynku pojawi się trzeci tom "Aleksandra na Podlasiu".

Agnieszki Panasiuk „Cecylia na Podlasiu”. Czyta Maciej Nerkowski. Realizacja Kamil Kalicki. Adaptacja Krzysztof Kurianiuk. Książkę polecają Wydawnictwo Szara Godzina oraz Polskie Radio Białystok.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Cicha lokatorka", czyli thriller o seryjnym mordercy


Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.



"Ostatni Białystoker" - opowieść o mieście, które zniknęło


Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok.



"Kameleon", czyli komedia kryminalna o złodzieju, który dał się okraść


Mikołaj Borzym jest złodziejem w drugim pokoleniu, mistrzem w swoim fachu, choć na mistrza zdecydowanie nie wygląda. To sprawia, że sprytnie przemyka przez domy pełne dostatku, ograbiając je z najcenniejszych dóbr. Ale nagle na jego drodze staje tajemniczy funkcjonariusz rządowej agencji.



"Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach" - opowieść o sportowych ambicjach z historią w tle


To nie jest tylko opowieść o sporcie i wielkich ideach. To wciągająca historia ludzkich nadziei i ambicji, lęków, słabości i dramatycznych wyborów oraz najtrudniejszych walk, które toczą się poza stadionami.



Oparta na faktach powieść o głośnej zbrodni w Rakowiskach


Książka oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tą zbrodnią z 2014 r. żyła cała Polska. Do dziś trudno pojąć, jak do tego mogło dojść i dlaczego dwoje licealistów z tak zwanych dobrych domów dopuściło się tak makabrycznej zbrodni na najbliższych.



Niezwykłe historie zawodników nie tylko z pierwszych stron gazet


"Był sobie piłkarz..." Antoniego Bugajskiego to opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu.



Cichociemni kontra Abwehra


"Dolina szpiegów" to opowieść o walce wywiadów, bohaterstwie, zdradzie i miłości, która rozgrywa się w cieniu terroru i nieustającego zagrożenia.



"Chłopki" - bestseller na radiowej antenie


Najgłośniejszy tytuł ostatnich miesięcy w Polskim Radiu Białystok! Joanna Kuciel-Frydryszak oddaje głos wiejskim kobietom, by opowiedziały o swojej codzienności i marzeniach. To hołd dla pracy naszych prababć i babć, które codziennie zmagały się z przeciwnościami losu.



Dlaczego w trawie piszczy? Wiosna


Profesor Simona Kossak (1943-2007) z wykształcenia była biologiem, z zamiłowania zoopsychologiem (tak o sobie mówiła), charyzmatyczną działaczką na rzecz ochrony przyrody i niestrudzonym popularyzatorem wiedzy o Puszczy Białowieskiej. Przez kilkanaście lat jej gawędy można było słuchać w Polskim Radiu Białystok. Dziś do nich wracamy, a konkretnie do opowieści o budzącej się...




 
 

Pomoc dla powodzian

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok