Rewolucyjna biografia wielkiego astronoma

25 lutego 2023

POWIEŚĆ TYGODNIA
POWIEŚĆ TYGODNIA



0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 15


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 14


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 13


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 12


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 11


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 10


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 9


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 8


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 7


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 6


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 5


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 4


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 3


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego, odc. 2


0:00
0:00
"Kopernik. Rewolucje" Wojciecha Orlińskiego , odc. 1


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona - ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.

Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to jednak nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum nasz astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w swoich szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych a także miłość kobiety. Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość.

Wojciech Orliński, "Kopernik. Rewolucje", Wydawnictwo Agora. Adaptacja Mirosław Bielawski, realizacja Kamil Kalicki, czyta Andrzej Ferenc. Na antenie Polskiego Radia Białystok o 4.40, 9.40 i 22.40.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

O sile, która drzemie w każdym z nas


Czy można odciąć się od przeszłości i zacząć wszystko od nowa? Najnowsza powieść Anny Szczęsnej "Przystań nad Wisłą" w Polskim Radiu Białystok.



Kolaborantka czy wierna przysiędze Hipokratesa?


Debiutancka powieść łomżanki Anny Rybakiewicz o obowiązku, miłości i wierności przysiędze - "Lekarka nazistów" na antenie Polskiego Radia Białystok.



Między uczuciem a powinnością


Poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości, trwających nawet w obliczu okrucieństw wojny. Od poniedziałku do piątku w Polskim Radiu Białystok.



Jak iść przez życie nie tracąc nadziei


Nowy zbiór felietonów Reginy Brett przypomina, że nawet w najtrudniejszych i najbardziej mrocznych chwilach nie warto tracić nadziei. Autorka podpowiada, jak rozwiązywać życiowe łamigłówki i jak iść przez życie, by mimo trudności w pełni się nim cieszyć. Przekonuje, że najlepszą odpowiedzią na wszystko jest miłość.



Stare grzechy lubią odzywać się nieproszone…


Czy może być coś emocjonującego w pracy prywatnego detektywa w Białymstoku? O tak! I to bardzo. Kryminał, którego akcja dzieje się na ulicach stolicy Podlasia. Powiązania biznesowo-polityczne, układy, brudne interesy i wielkie pieniądze oraz zbrodnia. Wszystko to w najnowszej powieści Marcina Silwanowa "Warstwy podskórne".



Wielka miłość Marszałka


Opowieść o Oli, która stała się wielką miłością Marszałka Józefa Piłsudskiego - na antenie Polskiego Radia Białystok.



Jak żyć mocno i wartościowo, czyli na pełnej petardzie


Charyzmatyczny, bo dobry, bo odważny, bo mądry, szczery i troskliwy. Ks. Jan Kaczkowski zasłynął w opinii publicznej jako terapeuta dusz, osoba o niewykończonych pokładach optymizmu i zwykłej ludzkiej dobroci. Przez lata wspierał nieuleczanie chorych pacjentów. "Życie na pełnej petardzie" to autobiograficzna opowieść, która uczy jak żyć prosto i czerpać z każdego...



Ciało i krew, czyli Sokółka pełna tajemnic


Morderstwo i poszukiwanie sprawcy przez krakowskiego dziennikarza, kto skomplikuje śledztwo i czy uda się przełamać zmowę milczenia miejscowych? Sokółka, jakiej nie znacie w najnowszej powieści Marty Łysek "Ciało i krew".



Nad Niemnem - w XX wieku


"Płynąc po dnie Niemna" Roberta Pawłowskiego to opis dramatycznych losów mieszkańców Grodzieńszczyzny i Nowogródczyzny na przestrzeni kilkudziesięciu lat XX wieku. To historia oparta na faktach i prawdziwych losach ludzi. Spotykamy tu też bohaterów znanych z "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.




 
 

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok