"Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują" Sławomira Kopera, odc. 1
Problemy z odsłuchem?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone niż dzieła, które po sobie pozostawili. A ze względów wychowawczych nie wypadało informować dziatwy, że ich podręcznikowe wzorce umierały na wstydliwe choroby, były uzależnione od alkoholu czy narkotyków, albo miewały nieszablonowe skłonności intymne.
W najnowszej książce Sławomira Kopera przeczytamy m.in. o wyklętej miłości Adama Mickiewicza, kompleksach Aleksandra Fredry, wolnym związku Elizy Orzeszkowej, życiu osobistym Marii Konopnickiej czy uzależnieniu od partnerów Zofii Nałkowskiej.
Sławomir Koper, „Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują", Wydawnictwo Fronda. Czyta Wojciech Chorąży, adaptacja Mirosław Bielawski, realizacja Kamil Kalicki. Na antenie Polskiego Radia Białystok o 4.40, 9.40 i 22.40.
Jak to się stało, że do wielkiej naukowej rewolucji doszło właśnie w Polsce? Skąd się wziął geniusz Mikołaja Kopernika, jak wyglądało jego życie - to wszystko w brawurowej biografii uczonego, który zmienił nasze miejsce we Wszechświecie?
Poruszająca opowieść o sile rodzinnych więzi, o woli życia, nadziei i miłości, trwających nawet w obliczu okrucieństw wojny. Od poniedziałku do piątku w Polskim Radiu Białystok.
Nowy zbiór felietonów Reginy Brett przypomina, że nawet w najtrudniejszych i najbardziej mrocznych chwilach nie warto tracić nadziei. Autorka podpowiada, jak rozwiązywać życiowe łamigłówki i jak iść przez życie, by mimo trudności w pełni się nim cieszyć. Przekonuje, że najlepszą odpowiedzią na wszystko jest miłość.
Czy może być coś emocjonującego w pracy prywatnego detektywa w Białymstoku? O tak! I to bardzo. Kryminał, którego akcja dzieje się na ulicach stolicy Podlasia. Powiązania biznesowo-polityczne, układy, brudne interesy i wielkie pieniądze oraz zbrodnia. Wszystko to w najnowszej powieści Marcina Silwanowa "Warstwy podskórne".
Charyzmatyczny, bo dobry, bo odważny, bo mądry, szczery i troskliwy. Ks. Jan Kaczkowski zasłynął w opinii publicznej jako terapeuta dusz, osoba o niewykończonych pokładach optymizmu i zwykłej ludzkiej dobroci. Przez lata wspierał nieuleczanie chorych pacjentów. "Życie na pełnej petardzie" to autobiograficzna opowieść, która uczy jak żyć prosto i czerpać z każdego...
Morderstwo i poszukiwanie sprawcy przez krakowskiego dziennikarza, kto skomplikuje śledztwo i czy uda się przełamać zmowę milczenia miejscowych? Sokółka, jakiej nie znacie w najnowszej powieści Marty Łysek "Ciało i krew".