Maratony Kresowe po raz piąty w Niemenczynie

5 maja 2019

Źródło zdjęć: lenaxol.eu i Marek Kulikowski/ Maratony Kresowe

Zawodnicy z Litwy dominowali na każdym z pięciu dystansów. Na głównym dystansie "Maraton" zwyciężyło litewskie małżeństwo Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius, oboje reprezentujący Sprint-Rowery.pl.

Bardzo wymagająca trasa

Trasa ułożona przez Mariana Kaczanowskiego, aktualnego mistrza świata weteranów w biathlonie preferowała zawodników jeżdżących doskonale technicznie i wytrzymałościowo. Praktycznie nie było szerokich szutrów, przewyższenie na jednej rundzie liczącej 20 km wynosiło prawie 300 m. W zależności od wybranego dystansu zawodnicy pokonywali ją raz, dwa lub trzy. Naszpikowana była ostrymi zakrętami i stromymi podjazdami. Dużą dawkę adrenaliny można było poczuć przejeżdżając wąskim single trackiem po krawędzi kilkudziesięciumetrowej skarpy nad rzeką “Wilia”

Dwóch Polaków na najdłuższym dystansie

Decyzję o starcie na najdłuższym dystansie "Maraton" podjęło jedynie dwóch reprezentantów Polski, Andrzej Sosna (MPS Bike Team) i Andrzej Mantiuk (Grupa Szalonych Rowerzystów). Obaj ukończyli tę ciężką trasę.

Zawodnicy pierwszej dziesiątki finiszowali samotnie. Wyjątkiem była fascynująca walka na końcowych metrach, którą rozegrali pomiędzy sobą reprezentanci Litwy i Białorusi o 4. miejsce. Centymetry zadecydowały o tym, że Andrejus Dolgovas z Kowna wygrał ten finisz z Mikhaiłem Besaho z Mińska (Belars). Drugie miejsce zajął zwycięzca z Tykocina, Arnoldas Valiauga (Colibri Cycling Team), a podium uzupełnił 20-letni Ignas Ambrazas (S-Sportas). Zwyciężył Sarunas Pacevicius z Kowna.

Arturas Remeika (Bike Expert Cycling Team), który zajął 8 miejsce Open i 2 w kategorii M3, zaskoczył Organizatorów tym, że się w ogóle na starcie pojawił, bowiem dwa dni wcześniej ukończył morderczy wyścig Spilimbergo Tiliment Marathon Bike UCI, i musiał korzystać z pomocy lekarza i kroplówek, bowiem jego temperatura ciała spadła do 31,6 st. C.

Wiceminister Rządu Republiki Litewskiej Elijus Civilis był 6. zawodnikiem Open i wygrał swoją kategorię wiekową. Przez część trasy Civilis był liderem grupy prowadzącej.

Silvija Pacevicienie nie miała sobie równych wśród kobiet. Uzyskała ponad 27 minutową przewagę nad drugą zawodniczką,Yulią Tsalahuz z Mińska (Belarus). Tatjana Petrausienie z Wilna do Tsalahuz straciła minutę.

Najwięcej zawodników w Półmaratonie

Tradycyjnie w Peleton CST Półmaraton wzięła udział największa liczba osób. Według wielu zawodników był to jeden z najtrudniejszych etapów w całej historii Maratonów Kresowych. Niestety wielu zawodników miało kłopoty z ukończeniem całej trasy.

W pierwszej dziesiątce było 4 Litwinów, trzech Polaków, dwóch Białorusinów i jeden Rosjanin. Wygrał 15-letni Kostas Kerdelis (Sprint-Rowery.pl). 40-kilometrową trasę ukończył z czasem 01:42:10. Podium uzupełnili Białorusini z drużyny Brest. Maxim Klimuk był drugi, a trzecie miejsce zajął Aliaksandr Sychuhou. Najlepszy z Polaków Piotr Car (Mistral-Grodno SA Radio Białystok) był czwarty, a piątym zawodnikiem Open został Rafał Gierejko (Grupa Szalonych Rowerzystów).

Wśród pań podium Open było litewskie. Zwyciężyła Gabriele Andrasiuniene  z Wilna, która uzyskała aż 9-minutową przewagę nad drugą zawodniczką, Victorią Michnovic (S-Sportas). Trzecie miejsce zajęła Kristina Noreikiene (Focus Vilnius). Siedem zawodniczek z Polski ukończyło jeden z najtrudniejszych etapów sezonu.

W Maratonach Kresowych zadebiutował Dario Malinowski, dziennikarz państwowego radia litewskiego. “Bardzo zróżnicowana i wymagająca, wzorowo oznaczona trasa, dobra organizacja, ogrom pozytywnych wrażeń”.

Dystans Liv Fit liczący 16 km wygrali Niemenczynianie. Wśród mężczyzn triumfował  18-letni Romuald Aleksandrow, a najszybszą kobietą była 17-letnia  Marija Kresik.

Zwycięzcą dystansu Mini (7km) został Ignas Kertenis (Sprint-Rowery.pl), a wśród dziewczynek najszybsza była Irmante Aleliunaite (Neptunas Team).

Wszyscy uczestnicy dystansu Mikro, dedykowanego dzieciom do lat 6, otrzymali medale i nagrody ufundowane przez sponsora największej w regionie podlaskim Hurtowni Zabawek Biały Białystok. Animatorki ze Strefy Animacji doskonale poradziły sobie z organizacją zabaw, pomimo bariery językowej.

W miasteczku sportowym była świetna atmosfera. Duża w tym zasługa poligloty Jurka Lewko, błyskotliwego konferansjera, który miał doskonały kontakt z zawodnikami i kibicami. 80-letni Jonas Vilunas otrzymał urodzinowy tort, był to trzydziesty ósmy ukończony start tego zawodnika w cyklu Maratonów Kresowych.

Wyjątkowi kibice na trasach Maratonu

Maratony Kresowe mają nie tylko dzielnych zawodników, ale też wyjątkowych kibiców. Te dwie cechy łączy Jolanta Kulikowska z Ignatek k/Białegostoku. Mimo, iż dwa dni wcześniej złamała obojczyk, przyjechała specjalnie, żeby kibicować wszystkim zawodnikom. Wielu zawodników połączyło start w Niemenczynie ze zwiedzaniem Litwy, w ten sposób planując swoją majówkę

Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego, Wielofunkcyjnych Ośrodków Kultury Rudomina i Niemenczyna, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Starostwa Miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.

Nagrody wręczyli sportowcom wicemer samorządu rejonu wileńskiego Robert Komarowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego Lilia Andruszkiewicz oraz prezes Fundacji "Maratony Kresowe" Mirosław Barej.

Głównymi sponsorami Maratonów Kresowych są: sklepy rowerowe Peleton, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe, Garmin, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Następny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędą się już 12 maja w nadbużańskim Mielniku.

Maratony Kresowe zakończyły 11. sezon w Gołdapi

Ostatni etap jedenastego sezonu Maratonów Kresowych odbył się w uzdrowiskowej Gołdapi. W wyścigu wystartowało czterystu zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego.

Zawodnicy radiowej grupy podsumowują sezon w Maratonach Kresowych

W sobotę (12.10) ostatni start kolarzy-amatorów w cyklu Maratonów Kresowe. Na zakończenie kilkumiesięcznych zmagań zawodnicy wystartują w Gołdapi.

Maraton Kresowy Siemiatycze - pod dyktando Litwinów

Przedostatni etap jedenastego sezonu Maratonów Kresowych odbył się w Siemiatyczach. Na głównym dystansie Maraton po raz czwarty z rzędu najlepsi okazali się znakomici zawodnicy z Litwy: Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius. W ten sposób zapewnili sobie także wygraną w klasyfikacji generalnej.

Maratony Kresowe w Wigierskim Parku Narodowym

Wigry MTB Maraton jest wyjątkowym wyścigiem z trasą prowadzącą wśród jezior i lasów Wigierskiego Parku Narodowego. Tereny mają bajkową urodę, zaś wyścig otacza aura pozytywnej legendy.

Dariusz Zakrzewski - najbardziej doświadczony kolarz Radiowej grupy w Maratonach Kresowych

Dariusz Zakrzewski to kapitan grupy Mistral GRODNO S.A. Radio Białystok.

Sarunas Pacevicius wygrał zawody kolarskie podczas cyklu Maratonów Kresowych w Supraślu

Litwin Sarunas Pacevicius wygrał zawody kolarskie na głównym dystansie podczas cyklu Maratonów Kresowych w Supraślu.

Pechowy start zawodników radiowej grupy na Lubelszczyźnie

Kolarze-amatorzy podczas ostatnich startów w Maratonach Kresowych rywalizowali na Lubelszczyźnie.

“Dwa Niedźwiedzie” Maratonów Kresowych

Rowerowe ściganie z cyklu Maratony Kresowe przeniosło się tym razem na Lubelszczyznę na dwudniowe zmagania.

Zawodnik drużyny Mistral Grodno SA Radio Białystok wygrał w "Krainie Żubra"

Dziesiąty wyścig cyklu Maratonów Kresowych sezonu 2019 odbył się w Narewce. W imprezie wzięli udział zawodnicy z Polski, Litwy, Białorusi, a także odpoczywająca w Polsce rodzina Eriksson ze Szwecji.

Partnerem cyklu audycji jest GRODNO S.A.