Maratony Kresowe po raz piąty w Niemenczynie

5 maja 2019

Źródło zdjęć: lenaxol.eu i Marek Kulikowski/ Maratony Kresowe
Źródło zdjęć: lenaxol.eu i Marek Kulikowski/ Maratony Kresowe

Zawodnicy z Litwy dominowali na każdym z pięciu dystansów. Na głównym dystansie "Maraton" zwyciężyło litewskie małżeństwo Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius, oboje reprezentujący Sprint-Rowery.pl.


Bardzo wymagająca trasa


Trasa ułożona przez Mariana Kaczanowskiego, aktualnego mistrza świata weteranów w biathlonie preferowała zawodników jeżdżących doskonale technicznie i wytrzymałościowo. Praktycznie nie było szerokich szutrów, przewyższenie na jednej rundzie liczącej 20 km wynosiło prawie 300 m. W zależności od wybranego dystansu zawodnicy pokonywali ją raz, dwa lub trzy. Naszpikowana była ostrymi zakrętami i stromymi podjazdami. Dużą dawkę adrenaliny można było poczuć przejeżdżając wąskim single trackiem po krawędzi kilkudziesięciumetrowej skarpy nad rzeką “Wilia”


Dwóch Polaków na najdłuższym dystansie


Decyzję o starcie na najdłuższym dystansie "Maraton" podjęło jedynie dwóch reprezentantów Polski, Andrzej Sosna (MPS Bike Team) i Andrzej Mantiuk (Grupa Szalonych Rowerzystów). Obaj ukończyli tę ciężką trasę.

Zawodnicy pierwszej dziesiątki finiszowali samotnie. Wyjątkiem była fascynująca walka na końcowych metrach, którą rozegrali pomiędzy sobą reprezentanci Litwy i Białorusi o 4. miejsce. Centymetry zadecydowały o tym, że Andrejus Dolgovas z Kowna wygrał ten finisz z Mikhaiłem Besaho z Mińska (Belars). Drugie miejsce zajął zwycięzca z Tykocina, Arnoldas Valiauga (Colibri Cycling Team), a podium uzupełnił 20-letni Ignas Ambrazas (S-Sportas). Zwyciężył Sarunas Pacevicius z Kowna.

Arturas Remeika (Bike Expert Cycling Team), który zajął 8 miejsce Open i 2 w kategorii M3, zaskoczył Organizatorów tym, że się w ogóle na starcie pojawił, bowiem dwa dni wcześniej ukończył morderczy wyścig Spilimbergo Tiliment Marathon Bike UCI, i musiał korzystać z pomocy lekarza i kroplówek, bowiem jego temperatura ciała spadła do 31,6 st. C.

Wiceminister Rządu Republiki Litewskiej Elijus Civilis był 6. zawodnikiem Open i wygrał swoją kategorię wiekową. Przez część trasy Civilis był liderem grupy prowadzącej.

Silvija Pacevicienie nie miała sobie równych wśród kobiet. Uzyskała ponad 27 minutową przewagę nad drugą zawodniczką,Yulią Tsalahuz z Mińska (Belarus). Tatjana Petrausienie z Wilna do Tsalahuz straciła minutę.


Najwięcej zawodników w Półmaratonie


Tradycyjnie w Peleton CST Półmaraton wzięła udział największa liczba osób. Według wielu zawodników był to jeden z najtrudniejszych etapów w całej historii Maratonów Kresowych. Niestety wielu zawodników miało kłopoty z ukończeniem całej trasy.

W pierwszej dziesiątce było 4 Litwinów, trzech Polaków, dwóch Białorusinów i jeden Rosjanin. Wygrał 15-letni Kostas Kerdelis (Sprint-Rowery.pl). 40-kilometrową trasę ukończył z czasem 01:42:10. Podium uzupełnili Białorusini z drużyny Brest. Maxim Klimuk był drugi, a trzecie miejsce zajął Aliaksandr Sychuhou. Najlepszy z Polaków Piotr Car (Mistral-Grodno SA Radio Białystok) był czwarty, a piątym zawodnikiem Open został Rafał Gierejko (Grupa Szalonych Rowerzystów).

Wśród pań podium Open było litewskie. Zwyciężyła Gabriele Andrasiuniene  z Wilna, która uzyskała aż 9-minutową przewagę nad drugą zawodniczką, Victorią Michnovic (S-Sportas). Trzecie miejsce zajęła Kristina Noreikiene (Focus Vilnius). Siedem zawodniczek z Polski ukończyło jeden z najtrudniejszych etapów sezonu.

W Maratonach Kresowych zadebiutował Dario Malinowski, dziennikarz państwowego radia litewskiego. “Bardzo zróżnicowana i wymagająca, wzorowo oznaczona trasa, dobra organizacja, ogrom pozytywnych wrażeń”.

Dystans Liv Fit liczący 16 km wygrali Niemenczynianie. Wśród mężczyzn triumfował  18-letni Romuald Aleksandrow, a najszybszą kobietą była 17-letnia  Marija Kresik.

Zwycięzcą dystansu Mini (7km) został Ignas Kertenis (Sprint-Rowery.pl), a wśród dziewczynek najszybsza była Irmante Aleliunaite (Neptunas Team).

Wszyscy uczestnicy dystansu Mikro, dedykowanego dzieciom do lat 6, otrzymali medale i nagrody ufundowane przez sponsora największej w regionie podlaskim Hurtowni Zabawek Biały Białystok. Animatorki ze Strefy Animacji doskonale poradziły sobie z organizacją zabaw, pomimo bariery językowej.

W miasteczku sportowym była świetna atmosfera. Duża w tym zasługa poligloty Jurka Lewko, błyskotliwego konferansjera, który miał doskonały kontakt z zawodnikami i kibicami. 80-letni Jonas Vilunas otrzymał urodzinowy tort, był to trzydziesty ósmy ukończony start tego zawodnika w cyklu Maratonów Kresowych.


Wyjątkowi kibice na trasach Maratonu


Maratony Kresowe mają nie tylko dzielnych zawodników, ale też wyjątkowych kibiców. Te dwie cechy łączy Jolanta Kulikowska z Ignatek k/Białegostoku. Mimo, iż dwa dni wcześniej złamała obojczyk, przyjechała specjalnie, żeby kibicować wszystkim zawodnikom. Wielu zawodników połączyło start w Niemenczynie ze zwiedzaniem Litwy, w ten sposób planując swoją majówkę

Wszystko to nie byłoby możliwe bez zaangażowania się kierowników i pracowników Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego, Wielofunkcyjnych Ośrodków Kultury Rudomina i Niemenczyna, Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny, Starostwa Miasta Niemenczyn i Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz sponsorów.

Nagrody wręczyli sportowcom wicemer samorządu rejonu wileńskiego Robert Komarowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki samorządu rejonu wileńskiego Lilia Andruszkiewicz oraz prezes Fundacji "Maratony Kresowe" Mirosław Barej.

Głównymi sponsorami Maratonów Kresowych są: sklepy rowerowe Peleton, ECOBI, Velo Sp. z o.o., Dobre Sklepy Rowerowe, Garmin, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Następny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędą się już 12 maja w nadbużańskim Mielniku.

źródło: www.maratonykresowe.pl


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

Partnerem cyklu audycji jest GRODNO S.A.

Maratony Kresowe to okazja... do poznania miłości na całe życie

Maratony Kresowe to okazja nie tylko do ścigania się na rowerach. To również okazja do poznania... męża lub żony.Maratony Kresowe w Augustowie

Szósty etap Maratonów Kresowych odbył się w mieście Zygmunta Augusta. Na dystansie Maraton, który liczył niespełna 60km najszybszy był zwycięzca klasyfikacji generalnej poprzedniego sezonu Krysiewicz Piotr (Mistral Grodno SA Radio Białystok). Wśród kobiet bezkonkurencyjna była juniorka z Litwy Kornelija Kertenyte (Sprint-Rowery.pl). W wyścigu wzięło udział ponad 400...Firma Grodno od wielu lat wspiera kolarzy - także rowerzystów z Maratonów Kresowych

Kolarze przygotowują się do kolejnego startu w Maratonach Kresowych. Tym razem miłośnicy ścigania się na rowerach górskich spotykają się w niedzielę (7.06) w Augustowie.Wystartowało ponad 430 osób - Maratony Kresowe w Gródku

Ponad 430 osób wystartowało w kolejnym cyklu rowerowych wyścigów Maratony Kresowe.Maratony Kresowe jadą do Gródka

W niedzielę (26.05) rywalizacja kolarzy w ramach Maratonów Kresowych przenosi się do Gródka. Biuro zawodów nad zalewem w Zarzeczanach.Maratony Kresowe - Mielnik po raz ósmy

Ponad czterystu zawodników wystartowało w ósmej edycji Maratonu Kresowego w nadbużańskim Mielniku.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok