Radio Białystok | Relacja | Kryzys na granicy - 22.11

RELACJA NA ŻYWO

Kryzys na granicy - 22.11

23.11.2021, 07:44

Przedstawiamy aktualną sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

W nocy premier Mateusz Morawiecki wziął udział w odprawie i spotkał się z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji i żołnierzami, którzy pełnią służbę przy granicy polsko-białoruskiej.

W okolicach Dubicz Cerkiewnych ok. 150 cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski. W sumie wczoraj było 346 prób przekroczenia granicy.

Straż Graniczna planuje kolejne powroty cudzoziemców do krajów ich pochodzenia. Głównie jest to Irak. SG współpracuje z MSZ i stroną iracką.


źródło: Kancelaria Premiera (Twitter)



04:47

Premier Mateusz Morawiecki późno w nocy wziął udział w odprawie i spotkał się w Krynkach z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Polskiej Policji i żołnierzami, którzy pełnią służbę przy granicy polsko-białoruskiej.






04:54

Do 35 godzin skrócił się wczoraj wieczorem czas oczekiwania na odprawę ciężarówek na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach - poinformowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa. Rano tego dnia na odprawę kierowcy czekali 47 godzin.

Bobrowniki to obecnie jedyne w regionie przejście graniczne z Białorusią obsługujące drogowy ruch towarowy. Od blisko dwóch tygodni zamknięte jest do odwołania sąsiednie przejście w Kuźnicy. Od tego czasu w Bobrownikach wciąż utrzymuje się kolejka ciężarówek, a czas oczekiwania nie spada poniżej 20 godzin. (PAP)



04:59

Ważna wizyta, wspierająca morale tych, którzy od tygodni chronią naszą granicę, służąc w bardzo trudnych warunkach - ocenił wizytę premiera Mateusza Morawieckiego rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.



05:01

Jak białoruski reżim koordynuje działaniami migrantów? Zapytamy o to gościa Radia Białystok - rzecznika 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr. Marka Nabzdyjaka. Rozmowa na antenie o 8:10.

Posłuchaj radia online



06:39

Wczoraj policjanci zatrzymali cztery osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to trzech obywateli Ukrainy i obywatel Tadżykistanu. Kurierzy chcieli przewieźć w samochodach 39 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Do zatrzymań doszło podczas kontroli drogowych w Narwi, Bielsku Podlaskim, Boćkach i Tonkielach - poinformował rzecznik prasowy podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa.



07:38

- Nasi żołnierze ochraniają cały odcinek polsko-białoruskiej granicy na rzece Bug. Wystawiamy też posterunki na każdym moście granicznym. Robimy to, co należy - pisze 18 Dywizja Zmechanizowana na Twitterze.



07:57

W niedzielę 346 razy próbowano przekroczyć polsko-białoruską granicę.


Więcej: Ostatniej doby 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy




08:07

Premier Mateusz Morawiecki do służb mundurowych w Krynkach: Wasza służba jest dostrzegana także poza granicami naszego kraju. Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii byli pełni podziwu dla służby, jaką pełnicie we wszystkich jej wymiarach.



08:13

Wczoraj na odcinku ochranianym przez Placówkę w Dubiczach Cerkiewnych ok. 150 cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski. Atak nadzorowany był przez białoruskie służby - podaje Straż Graniczna.


Więcej: Grupa 150 osób próbowała nielegalnie przekroczyć granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych




08:33

Noc na polsko-białoruskim odcinku granicy w woj. lubelskim upłynęła spokojnie, nie odnotowano prób nielegalnego przekraczania granicy - powiedział rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.



09:08

"Migranci nie działają samodzielnie, są doposażani w różnego rodzaju elementy, na przykład kładki przypominające drabinę do przejścia granicy" - zauważa gość Radia Białystok rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.




09:29

Zmienia się taktyka białoruskich struktur siłowych w kryzysie migracyjnym. Na granicę z Litwą spychane są małe grupy migrantów - oświadczył szef litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) Rustamas Liubajevas.

- Migranci są spychani na Litwę bardzo małymi grupami, po trzy, cztery, pięć osób, co nieco utrudnia ich wykrycie i zatrzymanie - powiedział Rustamas Liubajevas.

Minionej doby udaremniono 70 prób nielegalnego przekroczenia granicy litewsko-białoruskiej.



09:39

W Ministerstwie Obrony Narodowej trwa odprawa ministra Mariusza Błaszczaka z dowódcami Wojska Polskiego dotycząca sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.



09:46

Nie było konieczne, żeby w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy kanclerz Niemiec rozmawiała bezpośrednio z Łukaszenką. Polska w pierwszej kolejności dyskutuje o sytuacji  geopolitycznej z państwami regionu, a później będziemy rozmawiać ze wszystkimi innymi - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w Polsat News.

- Każde pozytywne działanie doceniamy. Natomiast co do rozmowy kanclerz Niemiec z dyktatorem Łukaszenką, bo powiedzmy sobie wprost, to  jest dyktator, który w tej chwili rządzi Białorusią, to w większości krajów UE ten format rozmowy został przyjęty z pewnym zdziwieniem, ponieważ, de facto, jest pewne ryzyko legitymizowania dyktatora białoruskiego - powiedział rzecznik rządu.

(PAP)



10:06

Dziesięciu cudzoziemców zatrzymała policja w Piątnicy koło Łomży. To migranci, którzy nielegalnie przekroczyli polską granicę i kurierzy. 

Jechali oni dwoma samochodami osobowymi na warszawskich tablicach rejestracyjnych. Policjanci zatrzymali cudzoziemców na stacji paliw. Interwencja jeszcze trwa, stacja jest zamknięta, a na miejscu wciąż jest kilkunastu funkcjonariuszy.


Więcej: Kurierzy przewożący nielegalnych migrantów zatrzymani w Piątnicy koło Łomży [zdjęcia]




10:36

Kolejne kontenery mieszkalne zostały zainstalowane w obozowiskach dla żołnierzy 16 Dywizji Zmechanizowanej i jednostek wspierających.



11:03

"W tym tygodniu planujemy kolejne powroty cudzoziemców do krajów ich pochodzenia. Głównie jest to Irak" - powiedziała podczas konferencji rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.



11:07

"Chcielibyśmy kilka takich lotów czarterowych zorganizować. Współpracujemy z MSZ i stroną iracką" - powiedziała podczas konferencji rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.



11:09

Komendanci placówek Straży Granicznej będą wydawać przepustki dla dziennikarzy; ich liczba będzie ograniczona. Być może będzie to tak, że jednego dnia będzie pozwolenie na wjazd 20 osób, kolejnego dnia dla kolejnych 20, ale jeszcze nie ustaliliśmy szczegółów" - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska w poniedziałek.



11:11

Widzieliśmy, jak służby białoruskie przywiozły kładkę, którą pomogły migrantom rzucić na concertinę, oni robią to jawnie, na naszych oczach - powiedziała podczas konferencji rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.



11:45

W niedzielę (21.11) w wyniku forsowania granicy Straż Graniczna zabrała do szpitala dwie rodziny - obywateli Iraku - poinformowała rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska.

- W jednym przypadku podczas użycia gazu łzawiącego przez kogoś po stronie białoruskiej 8-miesięczna dziewczynka zaczęła się krztusić. Wezwaliśmy karetkę pogotowia, matka z dzieckiem trafiły do szpitala, a ojciec przebywa w naszej placówce - wskazała rzeczniczka. - Te osoby zadeklarowały, że będą składały wniosek o objęcie ochroną międzynarodową - dodała.



11:48

- Minister Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel. Minister Patel wyraziła uznanie dla polskiego rządu w związku z podejmowanymi działaniami wobec naporu migrantów na wschodniej granicy UE i NATO - napisało na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.



11:50

- Z tego co nam przekazują lekarze, kobieta jest w ciężkim stanie - powiedziała na konferencji rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska.

Irakijska rodzina została znaleziona przez Straż Graniczną około 2 tygodnie temu przy granicy polsko-białoruskiej. Kobieta będąca w ciąży, w ciężkim stanie trafiła do szpitala, gdzie poroniła. Jak przekazała rzeczniczka SG, stan kobiety jest nadal ciężki. Dodała też, że pogrzeb nienarodzonego dziecka zorganizowany będzie przez gminę tatarską.



12:15

Zdjęcia z okolic Dubicz Cerkiewnych. Wczoraj 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski. Atak był nadzorowany przez Białorusinów - podała SG. Białoruskie służby oślepiały polskich żołnierzy i funkcjonariuszy laserami.



12:18

Do Komendy Głównej Policji wpłynął list z podziękowaniami dla funkcjonariuszy wspomagających obronę polskiej granicy. "Chcemy w bardzo prosty sposób okazać wdzięczność za trud, odwagę, serce, jakie policjanci wykazują w tej trudnej rzeczywistości…"



12:24

- Próbujemy docierać do państw i podmiotów, które są zaangażowane w szlak migracyjny. Widzimy, że państwa zaczynają podejmować działania, żeby ten szlak zatrzymać. Wiemy również o decyzjach np. Libanu, który skutecznie to blokuje. To zadania naszej dyplomacji - powidział Stanisław Żaryn w Polskim Radiu 24.



13:06

Ambasada RP w Niemczech otrzymuje ostatnio liczne wiadomości od obywateli niemieckich wyrażających poparcie dla działań rządu Polski na granicy polsko-białoruskiej. - Codziennie dostajemy 30-50 takich maili - przekazała rzeczniczka prasowa placówki Magdalena Szuber-Zasacka.

- Niektórzy chcą uczestniczyć w fizycznej obronie granicy z Białorusią, inni z kolei proszą o numer konta, aby współfinansować budowę "muru granicznego". Wielu obywateli krytycznie odnosi się do dotychczasowej niemieckiej polityki migracyjnej i dziękuje, że Polska ma odwagę bronić granicy fizycznie, a tym samym reszty państw UE - podkreśla rzeczniczka.

Podobnej treści listy ambasada otrzymuje także pocztą tradycyjną.



13:17

Około stu migrantów przebywających w centrum logistycznym po stronie białoruskiej w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach potrzebowało pomocy medycznej - podał niezależny portal informacyjny Nexta. - Głównymi przyczynami hospitalizacji są COVID-19, zapalenie płuc, choroby płuc, urazy doznane na granicy - czytamy.



13:20

Sygnały o tym, że niektórzy funkcjonariusze Białorusi mogą być pod wpływem alkoholu, docierają do mnie od kilku dni. Trudno tutaj jednoznacznie o tym wyrokować, ale świadczy o tym ich zachowanie i sposób wypowiadania się - powiedział Stanisław Żaryn w Polskim Radiu 24.



13:22

Berlin odrzucił ofertę Mińska przyjęcia 2000 migrantów - napisał niezależny białoruski serwis Zerkalo.



13:27

Związkowcy ze Straży Granicznej zawiadomili prokuraturę o podejrzeniu  popełnienia przestępstwa. Chodzi o wpisy w mediach społecznościowych, które mogły zniesławiać polskich funkcjonariuszy służących na granicy z Białorusią.

- Jest to dla nas tym bardziej przykre, że w sytuacji, kiedy funkcjonariusze, bez względu na porę dnia i pogodę, chronią naszą granicę, pozostawili rodziny, byli bardzo brutalnie atakowani przez służby reżimu białoruskiego, padały w mediach społecznościowych bardzo przykre słowa - mówił Marcin Kolasa, szef zarządu głównego NSZZ Funkcjonariuszy SG.


Więcej: Związkowcy SG zawiadomili prokuraturę o wpisach w mediach społecznościowych - mówią o zniesławieniu funkcjonariuszy




14:04

Producenci rolni zrzeszeni w Polskim Związku Zawodowym Rolników ufundowali quada Straży Granicznej z myślą o wsparciu jej działań na granicy z Białorusią.


W poniedziałek prezent, do którego dołączono m.in. kilka paczek gogli, trafił do Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku.


Więcej: Rolnicy zebrali pieniądze i kupili quada Straży Granicznej [zdjęcia]




14:13

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS) prowadziła techniczne rozmowy z białoruskim MSZ na temat logistyki repatriacji migrantów z polsko-białoruskiej granicy - potwierdził w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. zagranicznych Peter Stano.

"Byliśmy w kontakcie z kilkoma białoruskimi rozmówcami. Mógłbym również przywołać kontakty z (białoruskim) ministerstwem spraw zagranicznych na różnych poziomach. Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell rozmawiał telefonicznie dwa razy w ciągu ostatnich siedmiu dni z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem. Nasi przedstawiciele w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych również przeprowadzili kilka rozmów telefonicznych ze swoimi odpowiednikami na niższym szczeblu w białoruskim MSZ" - oświadczył Stano.

"Z naszego punktu widzenia, trwa interakcja, zgodnie z tym co mówiliśmy wcześniej, że przyglądamy się możliwościom rozmów technicznych z agencjami ONZ i białoruskimi odpowiednikami na poziomie technicznym (...), żeby pomóc w repatriacji ludzi, którzy utknęli na Białorusi" - uściślił. (PAP)



14:31

Jak podaje PAP, Komisja Europejska zaproponuje jutro rozszerzenie kryteriów "czarnej listy" linii lotniczych, które nie mogą latać do UE. Chodzi o to, by na tę listę można było dodać przewoźników odpowiadających za przemyt migrantów.



14:36

Podlaska policja publikuje najnowsze zdjęcia z granicy i zapewnia, że funkcjonariusze są cały czas w gotowości. 



14:49

Podlascy terytorialsi szkolili się z sojusznikami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce - informują terytorialsi na Twitterze.



15:25

Minister Zbigniew Rau uczestniczył w wideokonferencji zorganizowanej przez kanclerza Austrii. Celem konferencji było przedyskutowanie możliwych sposobów na zakończenie kryzysu politycznego na Białorusi.



15:29

Tydzień temu polskie służby zatrzymały atak na naszą granicę. Każdego dnia żołnierze i funkcjonariusze muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego jej przekroczenia. Sytuacja jest wciąż napięta, więc pamiętajmy i wspierajmy tych, którzy bronią Polski i całej UE - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. 



15:33

Trwa spotkanie wiceministra Bartosza Grodeckiego z przebywającymi w Polsce parlamentarzystami z Grupy Europejskich Konserwatystów i Sojuszu Demokratycznego ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Głównym tematem rozmowy jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.



15:36

Dziś do służby w Wojsku Polskim stawili się kolejni ochotnicy. Wśród nich są medaliści tegorocznych igrzysk. Służbę przygotowawczą odbędą m.in. Dawid Tomala, Karolina Naja i Kajetan Duszyński.



15:46

W czasie ataków na granicę RP funkcjonariusze służb białoruskich biorą udział w osłanianiu cudzoziemców - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Działania obu grup, jak dodał, wyglądają jak realizacja uzgodnionej taktyki.



15:49

Przy granicy z Białorusią służą nie tylko żołnierze i funkcjonariusze służb, ale także strażacy, m.in. z Komendy Powiatowej PSP w Sejnach.



16:01

"Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za ofiarną pracę, trud i znój w obronie naszej Ojczyzny" - czytamy w liście kierowanym do policjantów przez Zarząd Oddziału i Koła Związku Sybiraków w Augustowie.



16:10

W Wysokiem Mazowieckiem żołnierze opowiadali mieszkańcom o służbie wojskowej i działaniach na granicy.



16:12

Swiatłana Cichanouska wezwała ministrów spraw zagranicznych krajów UE do powstrzymania się od wszelkich kontaktów z władzami Białorusi, dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną tam uwolnieni i dopóki nie ustanie przemoc - podaje niezależny portal informacyjny Nexta.



16:14

"Wywiad Łukaszenki z BBC zostanie wykorzystany jako dowód w międzynarodowym trybunale. Przyznaje się on do bicia protestujących. Mówi, że reżim zmasakruje wszystkie "szumowiny". Stary dyktator, histeryczny i z urojeniami. Wie, że stracił kontrolę. Żałosny obraz" - pisze Franak Viačorka, białoruski działacz społeczny i polityczny.



16:54

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał ze swoim niemieckim odpowiednikiem Heiko Maasem. Tematem była sytuacja na Białorusi, a także trwający kryzys migracyjny na wschodniej granicy UE oraz pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie.



17:35

"Na przejściu granicznym w Bruzgach pojawił się dziś rosyjski polityk Vitaly Milonov, poseł do Dumy z ramienia pro-Putinowskiej partii. Na widok naszych żołnierzy i funkcjonariuszy cała ekipa filmowa zaczęła krzyczeć i obrażać Polskę" – pisze na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodaje, że rosyjski polityk "oskarżał Polskę i Zachód o wywołanie kryzysu, a także oskarżył Polskę o agresję i brak człowieczeństwa".



18:17

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał dziś z Swiatłaną Cichanouską, która podziękowała Polsce za wsparcie jakie otrzymuje białoruskie społeczeństwo obywatelskie.



18:19

Jako wspólnota transatlantycka nie uznajemy Aleksandra Łukaszenki za prezydenta i nie powinniśmy tego czynić w przyszłości - mówił szef MSZ Zbigniew Rau w trakcie międzynarodowej wideokonferencji nt. Białorusi, zorganizowanej przez kanclerza Austrii Alexandra Schallenberga.

Minister Rau podkreślił, że "głównymi celami Polski oraz UE pozostają wsparcie niezależności i suwerenności Białorusi oraz ochrona praw obywateli Białorusi, a także doprowadzenie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych".



19:17

Resort spraw zagranicznych podał, że wiceminister Marcin Przydacz spotkał się z przedstawicielami Zgromadzenia Parlamentarnego RE z Grupy Europejskich Konserwatystów i Sojuszu Demokratycznego. "Tematem rozmowy była operacja hybrydowa Łukaszenki na granicy UE-BY oraz pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie" - poinformowano na profilu ministerstwa.  



19:23

"Nie można powiedzieć, że kryzys na granicy z Białorusią jest zażegnany. Mamy kolejną odsłonę tego konfliktu, migranci mają wsparcie białoruskich służb mundurowych" - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński na antenie Polsat News.



19:23

"Migranci znajdują się w hangarach białoruskich blisko granicy z Polską. Dziś autokar zabrał kolejną grupę migrantów" - dodał Mariusz Kamiński.



19:26

"Łukaszenko jest emocjonalny, nieprzewidywalny, jest niebezpieczny, dlatego obawiamy się agresywnych incydentów, które mogą nastąpić" - powiedział Mariusz Kamiński. 



19:28

"Plan Łukaszenki się sypie. Nie spodziewał się naszej reakcji, myślał, że będziemy bezradni. Polska nie pozwoli na to" - mówi szef MSWiA Mariusz Kamiński. 



19:31

"Mamy ogromne wsparcie z Unii Europejskiej czy USA. Wszyscy nas wspierają i są pod wrażeniem tego, jak radzimy sobie w tym konflikcie" - stwierdza minister Mariusz Kamiński.



19:35

"Krok po kroku Łukaszenka będzie musiał się cofnąć. Jestem przekonany, że nasza konsekwentna polityka i międzynarodowe wsparcie dla naszych działań doprowadzi do tego, że ci uchodźcy wrócą do swoich domów. (...) Jesteśmy gotowi i czynimy przygotowania, żeby część z migrantów, którzy są w naszych ośrodkach niedługo trafiła do krajów swojego pochodzenia. Prowadzimy rozmowy m.in. z władzami Iraku i z Frontexem" - mówi minister Mariusz Kamiński.



20:10

O sytuacji na granicy rozmawiały w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz Swiatłana Cichanouska.



20:11

"My stoimy murem na granicy. Wy stoicie murem za nami. Za to dziękujemy!" – czytamy na profilu 18 Dywizji Zmechanizowanej.



20:19

"Wzywamy UE do niezwłocznego rozważenia strategicznej odpowiedzi w celu zapobiegania wszelkim próbom wykorzystania migracji w charakterze broni. Działania białoruskich władz, ewidentnie i systematycznie narażających życie osób w trudnej sytuacji, są nie do zaakceptowania" – napisał Marek Kuchciński.



20:46

Wciąż długie kolejki na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Wieczorem na wyjazd z Polski czeka 600 ciężarówek - to liczba porównywalna do tej z poranka. Natomiast wydłużył się czas oczekiwania na odprawę. Rano było to 27 godzin, a teraz 32. To najnowsze dane Krajowej Administracji Skarbowej.  

Wielokilometrowe kolejki przed przejściem w Bobrownikach zaczęły się tworzyć po tym, jak polskie służby zamknęły największe przejście graniczne w naszym regionie, czyli w Kuźnicy.



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem




ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok