Radio Białystok | Wiadomości | Grupa 150 osób próbowała nielegalnie przekroczyć granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych

Grupa 150 osób próbowała nielegalnie przekroczyć granicę w okolicach Dubicz Cerkiewnych

22.11.2021, 09:06, akt. 09:24

Grupa około 150 agresywnych osób próbowała wedrzeć się w niedzielę (22.11) do Polski. W rezultacie na odległość kilku metrów przedostało się 70 osób. Zdarzenie nadzorowane było przez białoruskie służby - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

źródło: Twitter Ministerstwa Obrony Narodowej
źródło: Twitter Ministerstwa Obrony Narodowej

Jak poinformowała Anna Michalska, około godz. 19 w niedzielę około 150 agresywnych osób próbowało wedrzeć się na terytorium Polski na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych. 


Atak rozpoczął się od rzucania kamieniami w kierunku polskich posterunków. Następnie było oślepianie latarkami i laserami, na concertinę położono drewnianą kładkę i w ten sposób migranci zaczęli się próbować przedzierać – powiedziała rzeczniczka SG.


Anna Michalska podała, że w rezultacie do Polski na odległość kilku metrów weszło 70 osób. Zostały one zatrzymane, poinformowane o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.


Wszystko odbywało się pod nadzorem służb białoruskich, czyli funkcjonariusze oślepiali nas latarkami, pomagali przy przekraczaniu i zachęcali te osoby do przekroczenia granicy – zaznaczyła Anna Michalska.


Na dołączonym w mediach społecznościowych SG nocnym nagraniu widać grupę osób z plecakami, które siedzą w lesie w pobliżu zasieków na polsko-białoruskiej granicy. Widać też oślepiające światło i użycie laserów z drugiej strony granicy.


Rzeczniczka przekazała również, że na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej nie było minionej doby dużych grup, które siłowo forsowały zasieki. Straż Graniczna zanotowała rzucanie np. kamieniami przez pojedyncze osoby.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ok. 7 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

22.11.2021, 08:25

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.


SG: ostatniej doby 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy

22.11.2021, 08:14

Ostatniej doby odnotowano 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek (22.11) Straż Graniczna.


Około dwóch dób trzeba czekać na odprawę na przejściu w Bobrownikach

22.11.2021, 07:49

Mniej ciężarówek i krótszy czas oczekiwania na odprawę. Tak wygląda sytuacja na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach.


Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pełniącymi służbę na granicy polsko-białoruskiej

21.11.2021, 23:38

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w niedzielę (21.11) wieczorem na granicy polsko-białoruskiej ze strzegącymi jej żołnierzami oraz funkcjonariuszami straży granicznej i policji.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok