Radio Białystok | Gość | mjr Marek Nabzdyjak [wideo] - rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

22.11.2021, 08:25, akt. 11:35

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka
mjr Marek Nabzdyjak, fot. Monika Kalicka

Z mjr. Markiem Nabzdyjakiem rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak białoruski reżim koordynuje działaniami migrantów, jak wygląda sytuacja polskich żołnierzy na granicy? M.in. na te pytania Adama Janczewskiego odpowiada rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak. 

Adam Janczewski: Pytanie chyba już standardowe w ostatnich dniach, tygodniach - jak minęła noc na granicy polsko-białoruskiej?


mjr Marek Nabzdyjak: Można powiedzieć, że działania ze strony funkcjonariuszy służb białoruskich cały czas są aktywne. Spotykamy się z próbami siłowego pokonywania granicy. Jeżeli chodzi o odcinek w Kuźnicy, notujemy w tej chwili jakiś spokojniejszy czas, natomiast zauważamy, że rejon Czeremchy, Dubicz Cerkiewnych - to są te odcinki pasa granicznego, gdzie migranci w sposób skoordynowany przez służby białoruskie, przez funkcjonariuszy białoruskich, żołnierzy białoruskich, w sposób siłowy próbują przekroczyć granicę, oczywiście w sposób nielegalny.


Ile takich prób, ilu tych migrantów było ostatniej nocy?


Ostatniej nocy zanotowaliśmy 2 takie główne próby przekroczenia granicy. Około 100-osobowe grupy migrantów, wspierane przez żołnierzy białoruskich, funkcjonariuszy próbowały siłowo, stosując standardowe metody, czyli obrzucania kamieniami, oślepiania naszych żołnierzy, próby przecinania concentriny - z tym też się spotkaliśmy, próbowały pokonać granicę.


Czyli potwierdza się to, co mówicie od tygodni, że te działania są skoordynowane i z rozmysłem kierowane przez białoruskie służby.


To prawda, migranci nie działają samodzielnie, są wyposażani w różnego rodzaju elementy, chociażby profesjonalnie przygotowane kładki. To nie są kładki wykonane przez migrantów sposobem ręcznym, one są zmontowane w sposób systematyczny, z użyciem na pewno profesjonalnych narzędzi po to, żeby w ten sposób ułatwić migrantom próbę przejścia granicy.


Kładki to są drewniane bale, pozbijane tak, żeby można było przerzucić je przez tę siatkę, dobrze rozumiem?


Przypominające drabinę. 


Pan w jednym z wywiadów wskazywał na to, że migranci są wręcz prawdopodobnie szkoleni przez służby białoruskie.


Tak, doświadczamy tego, obserwując zachowanie migrantów. Na różnego rodzaju też dostępnych materiałach filmowych widzimy, jak nie tylko dorośli są szkoleni, ale również wywierany jest wpływ na kobiety, na dzieci, które różnymi środkami chemicznymi są pobudzane do płaczu, ażeby wywierać efekt psychologiczny na żołnierzy pełniących służbę na granicy.

To wykorzystywanie dzieci, wykorzystywanie kobiet do takich prób siłowego przejścia nie ma nic wspólnego z jakimś humanitarnym traktowaniem tych ludzi i z głoszoną ideą, że ci imigranci są tam w sposób dobrowolny i w żaden sposób nie są przymuszani do tego, żeby pokonać czy przejść naszą granicę.


Żołnierze na różnych ćwiczeniach byli szkoleni do pracy w trudnych warunkach, na mrozie, w nocy. Natomiast na granicy dochodzi ten czynnik psychologiczny - właśnie płacz dzieci, wykorzystywanie tych imigrantów do grania na emocjach, także prowokacje ze strony białoruskich służb, na przykład strzały w powietrze, były też przykłady wyzwisk w kierunku polskich funkcjonariuszy. Po pierwsze czy do takich sytuacji dochodzi często, po drugie jak sobie żołnierze z nimi radzą?


Z tymi sytuacjami spotykamy się na granicy, ich systematyczność jest różnorodna, zależy od eskalacji prób pokonania granicy. Żołnierze o tym fakcie wiedzą, są informowani, są szkoleni przed udaniem się na pas graniczny przez dowódców pododdziałów, że mogą się spotkać z takimi sytuacjami typu na przykład właśnie stosowania wyzwisk. 

Też trzeba podkreślić, że część tych funkcjonariuszy białoruskich zna język polski i używają tego języka oczywiście. Oni się głównie posługują swoim ojczystym językiem, ale część z nich językiem polskim operuje, więc z takimi faktami się spotykamy. Ta świadomość, że jest wywierany nacisk psychiczny, nie jest dla nas zaskoczeniem, bo z tymi zjawiskami spotkamy się już od dłuższego czasu. Pewnie jest to jedna z metod, którą sobie przeciwna strona wypracowała, po to, aby wywierać nacisk na naszych żołnierzy oczywiście.


A my wypracowaliśmy sobie to, żeby się nie dać.


Dokładnie, żołnierze są tego świadomi, reagują w sposób stanowczy, bo nie pozwalamy sobie na to, żeby dochodziło do jakichś takich innych metod, prób wywierania nacisku na naszych żołnierzy.


Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreśla, że napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej może trwać jeszcze miesiącami. Nikt tego oczywiście nie chce, ale czy żołnierze są przygotowani na taki scenariusz?


My Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierzy - bronić granic naszego kraju, obronić obywateli zapewniając im bezpieczeństwo, więc zgodnie z decyzjami przełożonych - jeżeli będzie trzeba, to oczywiście będziemy te zadania realizować przez najbliższe miesiące. Dlatego też przygotowujemy się na ten wariant działania.


Jakie są to przygotowania? Logistyczne, wyposażeniowe? W jaki sposób przygotowujecie się do tego stacjonowania tutaj na Podlasiu w rejonie przygranicznym?Przede wszystkim są to działania logistyczne, chodzi o to, aby zapewnić bazę logistyczną i  socjalną żołnierzy na jak najlepszym poziomie. W związku z tym, że zbliża się zima, która tutaj na pewno jest bardziej odczuwalna niż innych regionach Polski, są tworzone obozowiska wojskowych, można powiedzieć kolokwialnie "miasteczka kontenerowe", czyli kontenery mieszkalne, które się sukcesywnie pojawiają, są montowane, są instalowane i na podstawie tych kontenerów żołnierze będą funkcjonować. Już przynajmniej 2 takie obozowiska od wczoraj funkcjonują. 


W jakich miejscach?


Staramy się nie udzielać tych informacji, dlatego że niestety nie wszystkie media są na tyle odpowiedzialne, bo próbują w jakiś sposób wymuszać swoją obecność, a to nie służy żadnej ze stron. Żołnierze, realizują swoje zadania, bo taki mają cel i nie jest najlepiej, jeżeli widzą, że polscy dziennikarze w jakiś sposób próbują wywierać na nich presję, a wręcz przeciwnie powinno być inaczej. To właśnie polskie media powinny wspierać żołnierzy w realizacji tych zadań, pokazywać, jaki jest ich wysiłek, a nie próbować ogrywać jakieś takie tematy, które nie są nie są zbyt korzystne dla żołnierzy.


Rozumiem, żeby odnosi się pan też pośrednio do tej sytuacji, która miała miejsce ostatnio w związku z zatrzymaniem dziennikarzy. Jak pan się do niej odnosi?


Starałbym się tego też nie komentować, bo ten temat był poruszany przez naszych przełożonych. Natomiast nie jest chyba to najlepsze, jeżeli dziennikarze w jakiś sposób, z nieoznakowanych samochodów, próbują fotografować, filmować żołnierzy, próbują prowokować żołnierzy, bo taki był nasz odbiór tej sytuacji, z którą my się spotkaliśmy. To jest nasze stanowisko i tutaj tego zdania nie będziemy zmieniać.


Czy nie obawia się pan o kondycję fizyczną żołnierzy, bo ja gdy śledzę zbiórki lokalnych mieszkańców - te pełne kartony, kosze słodycz, które mieszkańcy przekazują żołnierzom -  mam, oczywiście żartobliwie mówiąc, pewne obawy co do ich kondycji.


Kondycja psychofizyczna żołnierzy jest dobra, jeżeli chodzi o kwestie wyżywienia żołnierzy, jest również bardzo dobra. Ja nadmienię, że we wszystkich obozowiskach funkcjonują stołówki żołnierskie, posiłki są przygotowane ze świeżych produktów na bieżąco, są one obfite, bo są zwiększone normy dla żołnierzy, którzy te zadania realizują, więc te dary płynące ze strony społeczeństwa, oddolne inicjatywy - mogą z jednej strony oczywiście żołnierzy cieszyć, ale najważniejsze jest wsparcie i poparcie dla naszych zadań, które realizujemy. To wsparcie płynie, już jest ono dość powszechne i to cieszy żołnierzy, że ich służba jest dostrzegana i odbierana w sposób pozytywny, bo to jest chyba najważniejsze.


Czyli nie macie nic przeciwko takim gestom i takim zbiórkom.


Nie, tylko apeluję, aby nie dostarczać do jednostek produktów żywnościowych, naprawdę żołnierze mają co jeść, żołnierze mają tego jedzenia dużo, jeśli to będą jakieś drobne upominki, to oczywiście przyjmiemy je z radością.


Bardzo dziękuję za rozmowę.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr
Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
27.01.2022

"Podlaskie firmy w ciągu dwóch lat kryzysowych poradziły sobie znakomicie. Myślę, że jedną z recept jest to, że dzielimy się doświadczeniem, dobrymi praktykami, jak rozwiązywać problemy. Też akcja szczepień, którą prowadziliśmy - to jest jeden z tych aspektów, dlaczego nasze firmy sobie dobrze radzą" - mówi Sebastian Rynkiewicz.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
26.01.2022

Po pracownikach przyszedł czas na rozliczenia pracodawców zgodnie z przepisami zawartymi w podatkowym Polskim Ładzie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwraca uwagę, że przepisy mogą okazać się niekorzystne i proponuje ich korektę.

Robert Ćwikowski, fot. Monika Kalicka

Robert Ćwikowski

psychoterapeuta
26.01.2022

Jak przetrwać ferie w pandemii? "Można leżeć w łóżku i marudzić, narzekać, trzymając telefon w ręku, że nie mam, co robić, a można sobie ten czas zorganizować samemu. Dobrze byłoby mieć plan dnia".


Szymon Bielonko, fot. Marcin Gliński

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
25.01.2022

"Na pewno zderzymy się z niezadowoleniem innych pacjentów, mimo stawania na głowie, to pewne przypadki będą musiały poczekać. Na drugi plan zejdą bilanse, na drugi plan zejdą zaświadczenia różnej maści, które w tym momencie będą musiały poczekać" - mówi Szymon Bielonko.

Andrij Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny portalu Leopolis.news
24.01.2022

Rosja koncentruje wojska na granicy z Ukrainą. "Moim zdaniem wśród Ukraińców nie ma jakichś panicznych nastrojów. Sporo ludzi wie, że ukraińskie wojsko jest poważne, ma doświadczenie realnych walk i to nie będzie taka lekka przechadzka po kraju, jak to było 7 lat temu".

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.01.2022

"Mam nadzieję, że w marcu będziemy się już żegnać z tą falą. Możemy przyjąć takie założenie, że ta fala będzie stosunkowo krótka w porównaniu z innymi" - mówi prof. Flisiak.


Dariusz Matynka, fot. Monika Kalicka

podinsp. Dariusz Matynka

z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku
21.01.2022

"Nowy taryfikator sprawia, że wielu kierowców zdejmuje nogę z gazu. Działa świadomość wysokości grzywien, jakie mogą być nałożone na niestosujących się do przepisów ruchu drogowego" - mówi podinsp. Dariusz Matynka.

fot. Adam Dąbrowski

Cezary Zborowski

zastępca wójta gminy Łomża
20.01.2022

"Warunkiem, żeby autobusy mogły jeździć na trasie Łomża-Pniewo, był koszt inwestycji. Maksymalna kwota miała wynieść ok. 40 tys. złotych miesięcznie. Po zmianie przewoźnika okazało się, że miasto zapłaciło niecałe 4 tys. za cały rok" - mówi Cezary Zborowski.

Alicja Grabowska, fot. Sylwia Krassowska

Alicja Grabowska

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
20.01.2022

"Poszukuję alternatywnych źródeł muzyki na Podlasiu, w muzyce dwudziestolecia międzywojennego" - mówi Alicja Grabowska.


prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
20.01.2022

"Ci, którzy mówią, że walczą o wolność, to w gruncie rzeczy mylą wolność ze swawolą. To są czyny, które niezwykle bolą" - mówi prof. Bogdan de Barbaro.

Jarosław Pokoleńczuk, fot. Adam Dąbrowski

Jarosław Pokoleńczuk

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
19.01.2022

Oddział pediatryczny w łomżyńskim szpitalu wciąż nie działa. "Prowadzę rozmowy z lekarzami pediatrami w naszym województwie i nie tylko. Nie jest łatwo (...) Zawsze trzeba innemu pracodawcy podkupić takiego lekarza, czyli zapłacić więcej".

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Dembowski i Michał Przybylski

"W Sercu Miasta" (WSM)
18.01.2022

"Mamy tu swoją technikę, gwarę, trzymamy się podwórkowych zasad. Białystok z tego słynie, dobrzy raperzy i wykonawcy cały czas trzymają się tych zasad, w muzyce to słychać" - mówią finaliści konkursu Niebieski Mikrofon.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes Ślepska Malowu Suwałki
18.01.2022

- Doszliśmy do wniosku, że zespołowi potrzebny jest nowy impuls, nowy bodziec i ktoś, kto potrafi wyczyścić stare demony, jakieś obawy, jakieś lęki - mówi Wojciech Winnik.

Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
18.01.2022

"Jeśli chodzi o drogę ekspresową, która miałaby połączyć się z Via Baltica, to analizujemy cztery warianty - trzy z Białegostoku w kierunku Ełku i jeden na starodrożu drugi numer 8 Białystok - Augustów. Jednym z decydujących warunków będzie ruch samochodów" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Wołczyk, Marta Gredel-Iwaniuk i Barbara Sadowska

ze Studia Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury
17.01.2022

"Hajnówka to przede wszystkim wielokulturowość. Bardzo się cieszymy, że możemy to oglądać, współtworzyć. I o tym są nasze piosenki - o Hajnówce, o miejscach znaczących dla naszego miasta, ale nie tylko".


Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
17.01.2022

"Jestem zwolennikiem powszechnego obowiązku szczepień. Określone grupy zawodowe powinny się szczepić. Medycy to zdecydowanie za mało. Nauczyciele, służby mundurowe, pracownicy gastronomii, hotelarstwa, handlu, ale też nie pomijałbym duchowieństwa, które ma przecież bardzo szeroki kontakt z ludźmi" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny, fot. Monika Kalicka

Piotr Święcki, Jakub Totczyk, Monika Godlewska-Zimny i Paweł Zimny

zespół Miss Nobody
15.01.2022

"Inspirują nas nie stricte rockowe brzmienia, ale raczej muzyka brytyjska z lat 80. i 90 XX wieku. Uwielbiamy brytyjski "sound" i dążyliśmy do tego, by na naszym pełnym albumie też był taki dźwięk" - mówią członkowie Miss Nobody.

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator fot. Joanna Szubzda

Daniel Racis, mł. asp. Elżbieta Zaborowska i mł. asp. Krzysztof Kolator

14.01.2022

"Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami". Jak nie zrobić sobie i innym krzywdy podczas jazdy na nartach? W ten weekend podlascy policjanci będą promować bezpieczne zachowania na stoku.


julia kuzyka, fot. Joanna Szubzda

julia kuzyka

wokalistka, finalistka konkursu "Niebieski Mikrofon"
14.01.2022

- W pewnym momencie się zorientowałam, że piosenki, które śpiewałam na festiwalach, głównie piosenki aktorskiej, to nie jestem do końca ja. Zaczęłam więc pisać - na początku do szuflady, wylewałam żale nastolatki na papier. I tak powstały pierwsze utwory. Miałam chyba 17 lat.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
14.01.2022

- Szacuje się, że w Polsce płacę minimalną otrzymuje ponad 2 miliony osób. Jej wzrost to też np. wzrost dodatku za pracę w porze nocnej, wzrost wynagrodzenia postojowego czy odpraw - mówi dr Karol Łapiński.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
13.01.2022

"O ciężkości przebiegu COVID-19 decyduje w kolejności: zaawansowanie wieku, nadwaga - każdy kilogram więcej to niestety większe ryzyko ciężkiego przebiegu i niestety panowie - płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4. miejscu" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Wojciech Sosiński, fot. Monika Kalicka

Wojciech Sosiński

perkusista zespołu "Complane"
13.01.2022

Nowa płyta powstaje powoli, bardzo się staramy, są chęci, ale brak czasu. Podchodziliśmy do jej nagrania kilkakrotnie - mówi Wojciech Sosiński.

Maciej Olesiński, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia
12.01.2022

Wciąż będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus. Projekt ten przedłużono o kolejne miesiące.

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota, fot. Monika Kalicka

Michał Dąbrowski i Oskar Lasota

finaliści Muzycznej Nagrody "Niebieski Mikrofon"
12.01.2022

"Chcieliśmy wdać ludzi w romans z poezją Anny Markowej, ze sztuką. Młodym słuchaczom chcieliśmy przekazać, że poezja może być interpretowana po swojemu, nie musimy trzymać się klucza znanego ze szkoły. Dojrzałym - że swoje emocje można przelewać przez sztukę, a osobom starszym, że klasyka też może być dzisiaj atrakcyjna".


prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
12.01.2022

"Obniżenie VAT-u z 23% do 8% i około 60-70 gr, może nawet 80 gr na litrze paliwa sprawi, że powinno być ono od 1 lutego tańsze" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Sławomir Śledziewski, fot. Joanna Szubzda

Sławomir Śledziewski

z zespołu Tutorial
11.01.2022

- Samodoskonalenie zespołu i to, żebyśmy każdy kolejny utwór grali coraz lepiej i żeby był on coraz lepiej odbierany przez słuchaczy, to jest cel naszego zespołu - stąd ta nazwa.

Andrzej Jakubaszek, fot. Monika Kalicka (zdjęcie archiwalne)

gen. bryg. Andrzej Jakubaszek

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
11.01.2022

- Istnieje niestety możliwość, że ten sztucznie wykreowany szlak może stać się jednym z wielu takich tradycyjnych szlaków nielegalnej migracji do krajów Unii Europejskiej.


Wojciech Strzałkowski, fot. Marcin Gliński

Wojciech Strzałkowski

prezes rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
10.01.2022

"Widać było z gry naszego zespołu w rundzie jesiennej, że te wyniki, te efekty, ta postawa nie są takie jakbyśmy tego oczekiwali. To miejsce w tabeli, a szczególnie ostatni mecz skłonił nas do takiej refleksji, że nie wystarczy tutaj drobny makijaż, tylko potrzebna jest gruntowna przebudowa. Nie tylko na stanowisku trenera, ale również w strukturze klubu" - mówił w Radiu Białystok Wojciech Strzałkowski.

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński, fot. Monika Kalicka

Piotr Romaniuk, Paweł Szuszkiewicz i Tomasz Kamiński

z zespołu "Szeptucha"
10.01.2022

"Podlasie jest magiczne, spokojne, ma swój klimat, tu nikt nie spieszy. My się też nie spieszyliśmy ze zrobieniem tej muzyki" - mówi Tomasz Kamiński.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji narodowej
10.01.2022

"Uważamy, że każdy dzień dodatkowej nauki stacjonarnej to dodatkowa korzyść dla dzieci. Wiemy, że nauka na odległość ma jednak mankamenty, nie chodzi tylko i wyłącznie o wiedzę, ale i bezpośredni kontakt" - ocenia Dariusz Piontkowski.


Seasonal (Maciej Sochoń), fot. Barbara Sokolińska

Seasonal

finalista 3. edycji konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
8.01.2022

"Zawsze ciągnęło mnie w stronę rocka sentymentalnego - bardzo lubiłem tę melancholię. Szukam melodii i w życiu, i muzyce" - mówi Seasonal.

fot. Monika Kalicka

dr Wojciech Szewko

ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas
7.01.2022

"Można się spodziewać różnych prowokacji ze strony białoruskiej. Oni nie pozwolą na to, żeby budowa zapory przebiegała bez problemów. Musimy się przyzwyczaić do tego, że granica polsko-białoruska będzie taką płonącą granicą" - mówi dr Wojciech Szewko.

Karol Zimnoch, fot. Sylwia Krassowska

Karol Zimnoch

ekspert kredytowy
5.01.2022

"Widać już, że w bankach jest mniej klientów, którzy chcą skorzystać z kredytu na mieszkanie" - mówi ekspert kredytowy Karol Zimnoch.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Sylwia Krassowska

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
5.01.2022

"Spodziewamy się, że pod koniec stycznia w naszym regionie wariant Omikron może być wariantem dominującym, a ilość zakażeń w skali kraju może sięgnąć nawet 30 tysięcy" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Janina Mironowicz, fot. Joanna Szubzda

Janina Mironowicz

dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
4.01.2022

- W podlaskich urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 33 tys. osób bezrobotnych i wydawałoby się, że wśród nich można byłoby poszukiwać też takich osób, które spełniałyby wymagania pracodawców, ale niestety nie zawsze tak jest.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik KWP
3.01.2022

"Szczególnie dotkliwie dla naszego portfela robi się już w momencie, kiedy przekroczymy prędkość o 30 km. Tutaj musimy się liczyć już z 800 złotowym mandatem" - mówi Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok