Radio Białystok | Reportaż | "Tropem łosia" - reportaż Adama Dąbrowskiego

"Tropem łosia" - reportaż Adama Dąbrowskiego

autor: Adam Dąbrowski

8 sierpnia 2016, godz. 22:30

fot. A.Dąbrowski
fot. A.Dąbrowski

"Tropem łosia" - reportaż Adama Dąbrowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Niemal codziennie na naszych drogach, w wypadkach giną zwierzęta – i te domowe, i te dzikie. Według przepisów prawa wszystkie one stanowią „odpad”, który powinien trafić do utylizacji. Tymczasem do naszej redakcji trafił sygnał, że łoś o wadze kilkuset kilogramów – ofiara wypadku z 31 marca niedaleko miejscowości Wizna, zniknął i ślad po nim zaginął.
Dziennikarz Radia Białystok rozpoczął więc poszukiwania martwego łosia...
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Sześć lat z życia Cecylii" - audycja Teresy Kudelskiej

Bohaterką audycji jest Cecylia Jakubowska z Białegostoku, która w czasie II wojny światowej przeszła sowieckie więzienia. Wstąpiła do konspiracyjnej organizacji "Służba zwycięstwu Polski" już w 1939 roku. Aresztowana przez sowietów w maju 1940 roku, przeszła ciężkie więzienia w Białymstoku, Mińsku, Witebsku.

15 września 2019, godz.18:05


"Cygańska wieś" - reportaż Joanny Sikory

To o czym wielu wolałoby pewnie zapomnieć, mieszkańcy tej wsi potraktowali jako swój atut - cygańska wieś Igryły. We wsi Igryły, w powiecie sokólskim, założyli Stowarzyszenie "Dziedzictwo Kulturowe Igrył". Ta pojemna nazwa skrywa ich wielopokoleniową romską historię i tradycję.

13 września 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Zlotowisko" - reportaż Moniki Malec

Klangor żurawi, który już można usłyszeć, to wyraźny sygnał nadchodzącej jesieni. Tak dzieje się już od połowy sierpnia, gdy żurawie zbierają się do odlotu do ciepłych krajów. Pracownicy Poleskiego Parku Anna i Waldemar Radujowie obserwują te ptaki od lat.

12 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Strażnicy Boga" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jest ich ponad 160. Mieszkają w różnych częściach kraju. Dzięki swojej pasji, jaką jest jazda na motorze, poznają osoby, których nie mieliby szansy spotkać na swojej drodze. Kapłański Klub Motocyklowy "God's Guards" został założony w 2013 roku. To sposób na ewangelizację innych motocyklistów, pielgrzymowanie na motorach czy udział w akcji MOTOSERCE – ogólnopolskiej zbiórce krwi.

11 września 2019, godz.17:15 i 22:15


"To ja, Kosma" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Żyją wśród nas, choć często ich nie dostrzegamy. Ich ból jest niewidoczny dla oczu, a sprawia, że wstanie z łóżka codziennie rano jest nie lada wyczynem. Około 1,5 miliona osób w Polsce choruje na depresję. Kosma ma 19 lat i swoje marzenia. Niedawno zdał maturę i podjął pracę. Gdy śpiewa i gra swoje piosenki na gitarze czuje się wolny od bólu, poczucia pustki i bezsensu.

10 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

9 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Danzigerstrasse 13" - słuchowisko Rafała Zięby i Marii Oberman

Wstrząsająca opowieść o ludzkim cierpieniu, strachu i poszukiwaniu człowieczeństwa. Scenariusz słuchowiska powstał na podstawie wspomnień Barbary Cygańskiej osadzonej w początkach okupacji w łódzkim więzieniu dla kobiet, przy ulicy Gdańskiej. Jej relacja pokazuje trudne położenie ludności polskiej w czasie okupacji niemieckiej.

8 września 2019, godz. 18:05


"Tam byłem pastuchem" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Marian Jonkajtys ze Szczuczyna musiał szybko dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za los swój i swojej rodziny. W kwietniu 1940 roku zostali wywiezieni przez Sowietów do Kazachstanu. Ile musiało być w ludziach determinacji, zaradności i siły, aby odnaleźć się w absurdach sowieckiej rzeczywistości? Jakimi sposobami ratowali się Polacy, aby przeżyć czas zesłania?

6 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Babcia Gienia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Malarsko oddane zdjęcie babci Gieni - mural pojawił się na ścianie wieżowca przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, a film, w którym wnuczka Elżbieta - dziś również babcia - wspomina swoją „ukochaną babcię Stasię” krąży po Internecie. Zarówno film, jak i mural promują akcję „Wyślij pocztówkę do Babci” wymyśloną przez twórców Up To Date Festival w Białymstoku. Jaki sens niesie słanie pocztówek do babć w XXI wieku? Jakie historie życia kobiet kryją się za muralem i filmem? Jaki oddźwięk w rzeczywistości mają te dzieła?

5 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Walka o Białystok" - reportaż Dominiki Dębskiej

Marsz równości organizowany przez środowiska LGBT wzbudził w Białymstoku skrajne emocje. Były wyzwiska petardy, poleciały nawet kostki brukowe. W tym samym czasie tysiące ludzi modliły się pod katedrą i bawiły na pikniku rodzinnym. Jak zakończy się ta symboliczna walka o Białystok?

4 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Ta sama ławka" - reportaż Anny Bogdanowicz

W małej przedwojennej szkole w Studziankach, jak i w całej Polsce, we wrześniu 1939 roku dzwonek nie zadzwonił. Wybuch II wojny światowej sparaliżował życie i wzbudził strach. Najpierw wkroczyli Niemcy i zamknęli szkołę, ale wkrótce pojawili się Sowieci i szybko ją uruchomili - już na własnych zasadach. Dzieci pod koniec września zasiadły w ławkach, ale o polskości musiały zapomnieć...

3 września 2019, godz.17:15 i 22:15


"Nasza Pani" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Dawna szkoła z czasów carskich, dziś wiejska kaplica i świetlica w Starowlanach, pęka w szwach. Mieszkańcy, a wśród nich dawni uczniowie i ich rodzice, zbierają się na mszy w pierwszą rocznicę śmierci miejscowej nauczycielki. Co wniosła w wiejską społeczność, wśród której żyła i pracowała od lat 60-tych? Co znaczy być nauczycielem z powołania?

2 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Pamiętne dni" - audycja dokumentalna Agnieszki Czarkowskiej

Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach. Wybuch II wojny światowej wspominają świadkowie tamtych lat: Alicja Rudniewska, Danuta Roszkowska, państwo Dolistowscy, Mieczysław Wroczyński oraz Henryk Smaczny. Nagrania pochodzą z reportaży archiwalnych Polskiego Radia Białystok.

1 września 2019, godz.18:05


"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego. Synowie obrońcy Zambrowa z czasów II wojny światowej mieli dokumenty świadczące o tym, że ich ojciec jest pochowany w zbiorowej mogile, tymczasem okazało się, że prawdziwy grób jest w miejscowości Dmochy-Wochy. Odnaleziony po latach bohater to ważna postać w historii Zambrowa.

30 sierpnia 2019, godz. 22:30


"Jezusa ziomek" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kapelan białostockiego poprawczaka, egzorcysta, nauczyciel i duszpasterz. Kilka miesięcy temu usłyszała o nim cała Polska, bo nagrał przeróbkę hip-hopowego utworu grupy Hemp Gru.

29 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Victoriastrasse na bagnach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Iwona Menzel opowiada o pisaniu książek i życiu w świecie zmieniających się pór roku. Zamieniła niemiecki Damstadt na malutką miejscowość pod Goniądzem, gdzie przez okna może oglądać zmieniające się pory roku. Zaopiekowała się psem, który (na trzech łapach) przyszedł do niej po pomoc.

28 sierpnia 2019; godz. 22:15


"Dom dla ludzi" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

23 lipca 2019 roku był w Krupnikach słonecznym dniem. Pani Anna wraz z koleżanką siedziała na tarasie swojego domu. Świętowała nadchodzące imieniny. Niespodziewanie dom stanął w płomieniach. Kobieta patrzyła, jak ogień trawi dorobek całego jej życia. W kolejnych tygodniach wraz z rodziną doświadczyła zewsząd pomocy od bliskich i obcych ludzi.

27 sierpnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Sądne dni" - reportaż Anny Bogdanowicz

Wojna to strach, głód, prześladowania, wywózki i śmierć. Każdy dzień był niepewny zarówno za Sowieta jak i za Niemca. W Tykocinie te najgorsze, sądne dni wydarzyły się dwukrotnie... Pierwszy z nich to pogrom Żydów 25 i 26 sierpnia 1941 roku , kiedy to opustoszała połowa miasta, zaś drugi to aresztowania i wywózka do hitlerowskich obozów zagłady czterystu Polaków 27 maja 1944 roku. Po tych wydarzeniach Tykocin obumarł, a po ulicach snuły się gromadki osieroconych, głodnych sierot.

26 sierpnia 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok