Radio Białystok | Reportaż | "Przebudzenie" - reportaż Moniki Kalickiej

"Przebudzenie" - reportaż Moniki Kalickiej

autor: Monika Kalicka

1 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15

Fotolia.com
Fotolia.com



0:00
0:00
"Przebudzenie" - reportaż Moniki Kalickiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kobiety piją wstydliwie, w koszmarnym poczuciu winy, zupełnie inaczej niż mężczyźni – twierdzą specjaliści od leczenia uzależnień. Alkoholiczki piją więc w samotności, najczęściej w tajemnicy przed znajomymi i rodziną. Niekiedy picie udaje im się ukrywać latami, nie tylko przed światem, ale i najbliższymi osobami mieszkającymi pod jednym dachem. Jednak do czasu...




ZNAJDŹ NAS




"Puchar jest nasz" - reportaż Edyty Wołosik i Jerzego Kułakowskiego

Przypominamy dziś archiwalny reportaż z 2010 roku, kiedy to Jagiellonia zdobyła pierwszy w historii klubu Puchar Polski. Jagiellonia wygrała wówczas z Pogonią Szczecin i w nagrodę zagrała w eliminacjach europejskich pucharów. A w najbliższą sobotę (24.05) Jagiellonia znów zagra z Pogonią Szczecin, a stawką tego meczu po raz kolejny jest gra w... eliminacjach europejskich pucharów.

22 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Maski" - reportaż Katarzyny Michalak

Kim jest klaun? Pociesznym wesołkiem, uroczym niezdarą? Do takiego wizerunku klauna jesteśmy przyzwyczajeni. Ale klaun może być także…lekarzem, terapeutą, poetą. Z taką właśnie osobą powędrujemy do absolutnie wyjątkowego miejsca - kliniki "Budzik". Znajdują się tam dzieci przebywające w śpiączce.

21 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Niezwyczajne skowronki" - reportaż Joanny Sikory

Od pierwszego kroku na scenie. Tak rozpoczęła się miłość do tańca wielu z młodych artystów Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Skowronki” z Brańska.

20 maja 2025, godz.17:15 i 22:15


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

19 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Stryj Ignacy" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Profesor Ignacy Pieńkowski, artysta - malarza z Podlasia - urodził się w majątku Dołubowo w rodzinie ziemiańskiej. Pod koniec XIX wieku uczył się malarstwa pod kierunkiem najlepszych mistrzów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości objął katedrę malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego obrazy znajdują się w muzeach Warszawy, Krakowa i Białegostoku oraz w prywatnych kolekcjach. W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu znajduje się stała wystawa poświęcona Ignacemu Pieńkowskiemu.

18 maja 2025, godz. 18:05


"Po tych makach szedł żołnierz..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Porucznik Jan Borysiewicz - uczestnik walk pod Monte Cassino, żołnierz II Korpusu gen. Andersa, wcześniej uczestnik kampanii wrześniowej w 1939 roku, w czasie okupacji sowieckiej wcielony przymusowo do Armii Czerwonej - jego życiorysem można byłoby obdzielić kilka osób.

16 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Życie jak tango" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Renata i Roman, Emilia i Andrzej - to pary nie tylko w życiu, ale też w tańcu. Są małżeństwami z kilkudziesięcioletnim stażem, od kilkunastu lat tańczą tango argentyńskie. Opowiadają o swojej fascynacji tym tańcem i o tym, jak pasja splotła się z ich życiem. W swoich opowieściach zabierają nas do Buenos Aires na milongę, czyli tangową potańcówkę, idziemy z nimi na lekcje tanga w jednym z białostockich domów...

15 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Więcej niż dom" - reportaż Joanny Sikory

Drzwi tego domu zawsze stały otworem dla ludzi potrzebujących wsparcia i schronienia. Dziś rozległa posiadłość w wileńskiej dzielnicy Antokol liczy ponad 80 lat. Otoczona drzewami zaświadcza nie tylko o trudnej historii rodziny Strużanowskich, ale i miasta. W czasie wojny i trudnych latach powojennych ten dom dla wielu stał się azylem i drogą do wolności.

14 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Słodkie dziedzictwo" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Pszczoły jako jedyne owady mają serce. Szanujemy je, bo dają nam miód. Tymczasem powinniśmy o nie dbać, bo dają nam życie.

13 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Duch nie gaśnie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Klewianka to wieś na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od kilkudziesięciu lat działa tu Ochotnicza Straż Pożarna, która na co dzień ratuje życie i dobytek okolicznych mieszkańców. W czasie ostatniej kwietniowej pożogi biebrzańskich bagien wóz OSP Klewianka miał awarię - podczas akcji zepsuła się skrzynia biegów. Nie wiadomo, czy będzie można znaleźć części zamienne i go naprawić - dlatego strażacy zorganizowali publiczną zbiórkę na portalu internetowym. Liczą, że uda się uruchomić wóz lub kupić nowszy...

12 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Czas przywołany - Józef Charyton" - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

Był malarzem samoukiem, chociaż przed II wojną światową przez pewien czas studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W czasie wojny był świadkiem Holocaustu Żydów w getcie w Wysokim Litewskim, co odbiło się na jego dalszym życiu. Po wojnie malował sceny zagłady oraz przedwojenne życie codzienne społeczności żydowskiej na polskiej prowincji. W 1964 roku przeprowadził się do Siemiatycz, tam miał swoja pierwszą wystawę, wówczas też rozpoczęła się moda na jego malarstwo.

11 maja 2025, godz. 18:05


"Pani Marysia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Sołtysowanie miała w genach. Najpierw jej ojciec był sołtysem przez 33 lata w Łapach Szołajdach, a potem ona - przez kolejne 40 lat. Marianna Łapińska wykonała ogromną pracę na rzecz lokalnej społeczności. Po latach na ścianie domu kultury pojawił się jej mural. Dzięki radiowemu archiwum możemy też usłyszeć jej głos...

9 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Cień wojny" - reportaż Joanny Sikory

Wojna nie kończy się z ostatnim strzałem. Rany tych, którzy jej doświadczyli goją się bardzo długo. Nie przychodzi też ulga i zapomnienie, a blizny pozostają na pokolenia... Z wojennymi opowieściami postanowiły zmierzyć się słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku.

8 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Dzieci z osiedla" - reportaż Anny Petrovskiej

Mieszkanie w bloku zaadaptowane na świetlicę, a w niej puzzle, kredki czy piłki. Niby zwyczajna Placówka Wsparcia Dziennego jest wyjątkową wiejską świetlicą w Bondarach. Osiedle dziewięciu bloków na uboczu wsi zamieszkują emeryci, rodziny z dziećmi, także lokatorzy zmagający się z różnymi problemami, alkoholizmem czy też ubóstwem. Świetlica w Bondarach zapewnia więc dzieciom i młodzieży opiekę, pomaga w nauce, pokazuje jak mądrze spędzać wolny czas. Daje wsparcie i akceptację, a tego dzieciom często brakuje...

7 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Dom z oknem na świat" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Budynek przy ulicy Kawaleryjskiej 38 w Białymstoku wraz ze swoją bogatą historią jest właśnie wyburzany. Zbudowali go w czynie społecznym ponad pół wieku temu mieszkańcy dawnego Nowego Miasta jako filię Miejskiego Domu Kultury. Na czym polegał fenomen tego miejsca? Jaka przyszłość czeka to urokliwe miejsce z sosnowym starodrzewem? Przypominamy archiwalny reportaż z 2022 roku.

6 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Tylko żyć" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.

5 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Chałturnik z Augustowa" - reportaż Jana Smyka

Harmonia, skrzypce, perkusja, mandolina czy organki nie mają dla niego tajemnic. Stanisław Ostapowicz kontynuuje rodzinną tradycję. Muzyka to dla niego najważniejsze hobby. Z zawodu jest leśnikiem, z praktyki - przewodnikiem turystycznym, z zamiłowania - gawędziarzem. Grał w wielu kapelach i na wielu instrumentach, choć nazywa siebie tylko chałturnikiem z augustowskiej pustelni. Reportaż archiwalny z 2012 roku.

2 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Kombinat Fasty" - reportaż Joanny Sikory

Miliony metrów tkanin, hektary powierzchni i tysiące pracowników. Fasty - jeden z największych kombinatów włókienniczych w tej części Polski jest już dziś historią. Jak po latach zakład wraca w opowieściach byłych pracowników?

1 maja 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Nika" - reportaż Joanny Sikory i Źmiciera Kościna

Kiedy powstał pierwszy utwór to spodziewali się, że zagrają najwyżej w sąsiedniej miejscowości. Teraz mają za sobą koncerty w Osace, Berlinie czy Wilnie. Podlaski duet Niczos i Sw@da podbija scenę muzyczną. Fala popularności Podlasie Bounce po udziale w krajowych eliminacjach do Eurowizji nie tylko rozsławiła twórców, ale i wpłynęła na ich życie. Nika Jurczuk nie spodziewała się, że będzie mówiła do tysięcy ludzi pod sceną. Teraz próbuje na nowo odnaleźć się w tej codzienności.

30 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Wszystkie ptaki Julii" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Julia skończyła dwadzieścia lat, jest sokolniczką i właśnie otrzymała wymarzoną pracę. Spędzanie czasu z drapieżnymi ptakami dało jej więcej niż wizyty u psychologa. To opowieść o wyboistej, ale pełnej szczerej pasji drodze ku marzeniom i niezwykłych więziach ze skrzydlatymi podopiecznymi: puszczykiem Tobim i myszołowem Kiarą.

29 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Żyje się tu dość wygodnie" – reportaż Gabrieli Walczak

Jak się żyje na Wygodzie, dzielnicy ogrodów, ogródków, domów i domków pamiętających historię kolejnych pokoleń, zapisaną w rodzinnych przekazach i pamięci?

28 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Himalaje" - słuchowisko Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego

W ciągu ośmiu lat zdobył wszystkie ośmiotysięczniki. Słuchowisko o wybitnym wspinaczu Jerzym Kukuczce.
Historia o życiu, śmierci, wielkich namiętnościach, pragnieniach i ryzyku, którego czasem nie da się wyrzec.

27 kwietnia 2025, godz. 18:05


"Kraków w kolorach świata" - reportaż Wojciecha Szubzdy

Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Kolorowe ulice pełne pielgrzymów z całego świata i międzynarodowy gwar na Rynku Głównym - tak przez kilka dni lipca 2016 roku wyglądał Kraków podczas spotkania młodych z papieżem Franciszkiem.

25 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Liberté znaczy wolność" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak wygląda wolność? Ma zapach starego drewnianego domu, stodoły, w której jest pracownia, kobiet rzeźbionych tak, jak życzy sobie tego wyobraźnia. Patricia Meunier wybrała wolność w środku podlaskiego lasu, do którego zjechała wprost z Paryża.

24 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Opowieści z kolektury" - reportaż Alicji Pietruczuk

Takich pieniędzy większość ludzi nie jest w stanie zarobić. Odwiedzający kolektury liczą na główną wygraną - kilka lub nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Za te pieniądze najczęściej chcą zapewnić bezpieczeństwo swoim rodzinom, kupić dzieciom mieszkanie, pojechać na egzotyczne wakacje albo wyposażyć swoje gospodarstwo. Są też tacy, którzy nie chcą milionów. Uważają, że duże pieniądze to duże problemy...

23 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Światło nadziei" - reportaż Joanny Sikory

Wielu z nich zapamięta ten moment i słowa do końca życia. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów spotkało się z papieżem Franciszkiem w Wilnie. We wrześniu 2018 roku Ojciec Święty odwiedził kraje nadbałtyckie.

22 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Barabaniarze" - reportaż Joanny Sikory

Zwyczaj Barabanienia w Iłży to nie tylko rytm. To odgłosy przeszłości, które ożywają w każdym uderzeniu o napiętą skórę bębna. Misterium dźwięku rozpoczyna się po północy, w Wielką Sobotę. Wtedy to ośmiu mężczyzn wyrusza w wędrówkę z XVII wiecznym bębnem ulicami miasteczka na południowym Mazowszu.

21 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Po to jest cisza" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Co oznacza cisza Wielkiego Piątku? Czy jest to dzień tryumfu ludzkiej podłości i nienawiści? O hałaśliwym złu, potrzebie wyciszenia i wewnętrznej równowagi opowiada ks. Adam Anuszkiewicz, egzorcysta Archidiecezji Białostockiej.

18 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Miejsce nieskomplikowane" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pustelnia Zwiastowania w Poletyłach to zaciszne miejsce otoczone lasami, otwarte na każdego, kto szuka Boga. Na stałe mieszka w niej ksiądz Robert Grzybowski. Na stałe mieszka w niej bielszczanin, ksiądz Robert Grzybowski. Jak powstało to miejsce i jak zmieniło życie jej gospodarza?

17 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Jak wileńskie cukierki" - reportaż Joanny Sikory

Wilno oczami dziecka na zawsze zostało we wspomnieniach Danuty Małoń. Pani Danuta z rodzicami i rodzeństwem wyjechała z niego w Niedzielę Palmową 1945 roku. Wtedy to Polacy zamieszkujący tamte tereny stanęli przed koniecznością opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do powojennej Polski.

16 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Jak anioł na ziemi" - reportaż Alicji Pietruczuk

Ten śpiew wydaje się nam dziś prosty, ale w czasach kiedy cisza była czymś naturalnym, brzmiał pięknie i bogato. Przynieśli go w początkach XVI wieku do supraskiego monasteru mnisi z Kijowa, gdzie przywędrował z Bizancjum.

15 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Czarne perły" - reportaż Joanny Sikory

Starszym ta tradycja przywraca wspomnienia. Młodsi dopiero tworzą barwne obrazy w pamięci. Przy wspólnym stole, na rodzinnych warsztatach pisania pisanek, usiadły trzy pokolenia.

14 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Katyń" - słuchowisko dokumentalne Gabrieli Walczak

Słuchowisko oparte na fragmentach pamiętników znalezionych przy ekshumowanych zwłokach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

13 kwietnia 2025, godz.18:05


"Gospodnicy" - reportaż Joanny Sikory [zdjęcia]

Plotkują o przepisach, spierają się o to czy dać więcej soli lub analizują jak długo piec mięso. Koło Gospodników przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Suwałkach działa dopiero od kilku miesięcy, ale stało się już niemałą sensacją. Również dlatego, że przełamuje stereotyp emeryta, który najczęściej spędza czas samotnie, na kanapie z pilotem.

11 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15


"Mój kolejny kwiecień" - reportaż Edyty Wołosik

Dziś mija 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Siedem lat po tej tragedii Sebastian Putra, syn posła i wicemarszalka Sejmu Krzysztofa Putry, wspominał ten dramatyczny dzień i kolejne lata bez ojca.

10 kwietnia 2025, godz. 17:15


"Plan B" - reportaż Michała Słobodziana

Pani Małgorzata od 45 lat wraz z mężem opiekuje się córką z głębokim autyzmem. Pani Paulina mówi zaledwie kilkanaście słów, sporo rozumie. Gdy rodziców zabraknie, taka osoba jak Paulina będzie skazana na gehennę w Domu Pomocy Społecznej lub w szpitalu psychiatrycznym. Dlatego chcą zbudować w Toruniu dom dla niesamodzielnych osób w spektrum autyzmu.

9 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok