Radio Białystok | Reportaż | "Paragraf 51" - reportaż Agnieszki Szwajgier

"Paragraf 51" - reportaż Agnieszki Szwajgier

23 maja 2019, godz. 17:15 i 22:15

Pianista został skazany za "wybryk" i zakłócanie spokoju z art. 51 kodeksu wykroczeń. Powodem było ćwiczenie w bloku w godzinach południowych na fortepianie.

Foto PRB
Foto PRB

"Paragraf 51" - reportaż Agnieszki Szwajgier

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pianista przygotowywał się do tournée po Japonii, ćwiczył głównie Chopina i preludia Bacha. Codzienne wizyty policji i spięcia z sąsiadką spowodowały, że musiał się wyprowadzić. Został uznany winnym z kodeksu wykroczeń i to jest pierwsza taka sprawa w Polsce - zazwyczaj sprawy takie odbywały się z kodeksu cywilnego.

Jeżeli druga instancja podtrzyma wyrok, to jest to otwarta furtka do kolejnych takich wyroków i stawia w bardzo złym położeniu ludzi uprawiających zawód muzyka w Polsce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower

"Pauza, cisza i łza. Antologia reportażu radiowego" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Reportaż - jeden z najbardziej wymagających gatunków literackich. Żeby go robić, trzeba umieć szukać, słuchać, współodczuwać. I być artystą, bo ta forma, jak żadna inna w radiu, potrzebuje także pięknej oprawy.

16 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Tablica" - reportaż Dominika Gila

Bronisław Wilgos pseudonim „Wilk” - żołnierz podziemia niepodległościowego - zamordowany w niejasnych okolicznościach, wykorzystany przez peerelowska propagandę, po latach ma szansę na rehabilitację. Paradoksalnie tą szansą stał się proces dekomunizacji.

15 października 2019, godz.17:15 i 22:15


"Żywa lekcja" - reportaż Anny Bogdanowicz

W sali nie ma ławek i tablicy, a nauczycielka nie siedzi za biurkiem. Jeśli już siada, to tylko wraz z dziećmi przy dużym, okrągłym stole. Pani Mirosława Beździel uczy inaczej. Nauczycielka pracuje w Szkole Podstawowej w Studziankach i realizuje program edukacji wczesnoszkolnej własnymi, wypracowanymi przez lata metodami.

14 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Życie jest jak podróż na kres świata. Olga Tokarczuk" - audycja Doroty Sokołowskiej

Literacki Nobel 2018 dla Olgi Tokarczuk pokazuje, że mamy wspaniałych pisarzy wokół nas. Olga Tokarczuk wpisuje się w ogólnoświatową historię literatury, a Dorota Sokołowska w swojej audycji nie tylko zbiera głosy czytelników dumnych z nagrody, ale także próbuje dociec fenomenu pisarskiego noblistki.


"Historia w torebkach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Wszystko zaczęło się od próby rekonstrukcji pewnej starej fotografii – poszukiwania kopertówki w stylu art deco przypominającej torebkę noszoną przez babcię pani Elżbiety. Elżbieta Smoleńska, białostoczanka, mieszka w Wielkiej Brytanii, a oprócz imienia, łączy ją z królową brytyjską Elżbietą II zamiłowanie do pięknych ozdób.

11 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kyks" - reportaż Aleksandry Sążnik

„Janek to był blues, całkowicie śląski blues”. To zdanie pada między wspomnieniami przyjaciół i bliskich Jana Kyksa Skrzeka. Kyks to postać nietuzinkowa, związana ze Śląskiem muzyką i sercem. Chociaż tradycją rodzinną był skierowany do pracy na kopalnię, wybrał bluesa.

10 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Aby na tamtą stronę" - reportaż Eweliny Buczyńskiej i Jerzego Leszczyńskiego

W 1944 roku dziewięć miejscowości leżących przy wschodniej granicy Polski, mimo, iż wg traktatu granicznego między Polską a ZSRR, miało znaleźć się w granicach PRL - znalazły się na terytorium Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Po czterech latach w ramach tzw. prostowania granicy, wsie te wróciły do Polski. Mimo to, władze radzieckie chciały mieszkańców przesiedlić do siebie.

9 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Wodnik" - reportaż Marty Dobrowolskiej

Do pełni szczęścia potrzebna mu woda. Najlepiej zimna. W wolnych chwilach pływa - w rzekach, stawach, ale i w Bałtyku, a nawet w wodach Arktyki i Antarktydy. Leszek Naziemiec - to bohater reportażu o niezwykłej pasji.

8 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kreska na mapie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pociągi pędzące 200 kilometrów na godzinę północną obwodnicą Białegostoku to dziś główny temat rozmów przerażonych mieszkańców miejscowości Osowicze, Sielachowskie, Sochonie, Dobrzyniewo Fabryczne, Nowe Aleksandrowo, Leńce, Podleńce  a także osiedli Zawady i Dziesięciny. Planowana obwodnica kolejowa ma zostać poprowadzona przez środek posesji albo w ich bliskim sąsiedztwie. Niektóre domy mają być wyburzone.

7 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Zbuntowana Halka, czyli spotkanie z Marią Fołtyn" - audycja Andrzeja Danilczuka

Maria Fołtyn popularyzowała polską kulturę i opery Stanisława Moniuszki. Wybitna śpiewaczka operowa, reżyserowała także spektakle operowe na całym świecie. Ta znana sopranistka założyła w latach 80. ubiegłego wieku Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki, w 1992 roku zorganizowała I Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.

4 października 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Dwa w tył, trzy w przód" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Damian Kądzior do końca życia będzie pamiętał 84. minutę meczu z Izraelem w eliminacjach do Mistrzostw Europy w czerwcu tego roku. Wówczas strzelił swojego pierwszego w karierze gola dla reprezentacji Polski. Damian wraz z ojcem Robertem opowiadają o swojej "pierwszej miłości" - piłce nożnej oraz o pełnej determinacji i pasji walce o największe piłkarskie marzenia, pomimo przeciwności losu czy własnych błędów.

3 października 2019, godz.17:15 i 22:15


"Wojenne życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Historia, zwłaszcza ta, która dotyczy mieszkańców Sejneńszczyzny i ich wojennych losów, to temat, który pojawia się podczas spotkań 90-letniego Antoniego Tomkiewicza z młodszym kolegą Marianem Gołaszewskim. Łączy ich nie tylko wspólna pasja, ale też rodzinna wieś Bosse. Czteroletnia okupacja niemiecka, a później - od 1944 roku sowiecka boleśnie dotknęły ich rodziny.

2 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Moje życie to chór" - reportaż Adama Klimiuka

Miała być pedagogiem fortepianu... Na szczęście jej podanie odrzucono i zaczęła studia na dyrygenturze chóralnej. A potem odrzuciła ofertę z Warszawy i wybrała rodzinny Białystok. Violetta Bielecka od lat z powodzeniem prowadzi białostockie zespoły chóralne. Wczoraj prof. Violetta Bielecka odebrała w Warszawie teatralną nagrodę im. Jana Kiepury za całokształt działalności artystycznej.

1 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Mój ci on" - reportaż Agnieszki Szwajgier

Ofiarami przestępców i internetowych naciągaczy najczęściej padają kobiety po 50-tym roku życia, którym w życiu czegoś brakuje. Nigdy nie były na wakacjach, nie wiedzą, co to znaczy pójść z mężem na spacer. W Internecie czytają o sobie, że są idiotkami. Że nikt na ich miejscu nie przelałby takich pieniędzy komuś obcemu. Czy rzeczywiście same są sobie winne?

30 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Marzycielka"- audycja dokumentalna Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą uczoną uhonorowaną dwiema Nagrodami Nobla. Pierwszą kobietą – profesorem na Sorbonie. Jedyną cudzoziemką, której prochy spoczęły w paryskim Panteonie, wśród najznamienitszych Francuzów – takie informacje o wybitnej Polce można znaleźć w jej biografiach.

29 września 2019, godz. 18:05


"Sztafeta pamięci" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jaką tajemnicę mogą kryć rodzinne losy? Jak długo można czekać na ich odkrycie? Wojciech Przybysz historię swojego dziadka poznał dopiero pół wieku po jego śmierci, z chwilą śmierci własnego ojca. Poszukiwanie grobu Józefa Przybysza potraktował jako ojcowski testament.

27 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Mapa życia" - reportaż Anny Bogdanowicz

Sam wychowywał się w domu, w którym ojciec był katem. Bicie, poniżanie, niezasłużone kary były codziennością i normą. Nikt nie stawał w obronie matki i dzieci, a przemoc trwała latami. Artur marzył o szczęśliwej rodzinie, nie chciał być taki jak jego ojciec, ale rzeczywistość okazała się inna. W dorosłym życiu powielał wzorce zakorzenione w dzieciństwie.

26 września 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Wiadomość SOS" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Na początku września w Lublinie ruszył nowatorski program – 400 seniorów otrzymało opaskę monitorującą ich funkcje życiowe. Jeśli coś złego zaczyna się dziać, opaska sama kontaktuje się z centrum i wtedy dzwoni dyspozytor, by zapytać ją, co się dzieje. Jak sprawdza się ten system? Czy jest to rozwiązanie przyszłości w opiece nad osobami starszymi?

25 września 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok