Radio Białystok | Reportaż | "Walka o Białystok" - reportaż Dominiki Dębskiej

"Walka o Białystok" - reportaż Dominiki Dębskiej

4 września 2019, godz. 17:15 i 22:15

Marsz równości organizowany przez środowiska LGBT wzbudził w Białymstoku skrajne emocje. Czy wolność zgromadzeń może być ograniczana? To pytanie chyba nigdy nie było tak aktualne w najnowszej historii Białegostoku. 20 lipca na ulice wyszło wielu mieszkańców, by manifestować swoje poglądy. 

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Walka o Białystok" - reportaż Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Największe emocje wzbudził pierwszy marsz równości - przedstawiciele i sympatycy środowisk LGBT przeszli przez centrum miasta. Były wyzwiska petardy, poleciały nawet kostki brukowe. W tym samym czasie tysiące ludzi modliły się pod katedrą i bawiły na pikniku rodzinnym. Jak zakończy się ta symboliczna walka o Białystok? 

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego

"Nieznana historia znanej orkiestry" - reportaż Jana Smyka

Na historycznej mapie zdarzeń i zjawisk kulturalnych przedwojennego Białegostoku, orkiestra 10 Pułku Ułanów Litewskich znaczyła wiele. Bez niej nie mogło obejść się żadne ze świąt. We wrześniu 1939 orkiestranci, jak wszyscy ułani 10 PUL, zamienili trąbki na karabiny i poszli bronić Ojczyzny. Magazyn z instrumentami muzycznymi, podobnie jak i inne wojskowe magazyny w koszarach - „opustoszał”. Po wojnie wraz z powrotem do miasta polskiego wojska wracała i orkiestra; a co z instrumentami?

18 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej

Przez lata spotykali się przy stoliku w Kawiarni Szkockiej we Lwowie. Rozmawiali ponoć o wszystkim, ale najczęściej o matematyce. Co po niech pozostało? Zeszyt, nazwany Księgą Szkocką, ale przede wszystkim teorie, będące jednym z fundamentów wiedzy matematycznej. Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur, Stanisław Ulam, Antoni Łomnicki, wreszcie - Stefan Banach, twórca jednego z najważniejszych pojęć matematycznych, nazwanego od jego nazwiska "przestrzenią Banacha".

17 listopada 2019, godz. 18:05


"Uczeń Smoka" - reportaż Doroty Jaśkiewicz - Łebek

Nie dba o rozgłos, ale za to dba o dyskrecję. Nienaganne maniery, inteligencja i piękna polszczyzna, mimo wielu lat na emigracji, uderzają przy pierwszym kontakcie ze Staszkiem. Prosi, by tylko tak go nazywać. Jedyny Polak, który był bliskim uczniem legendarnego twórcy i nauczyciela Jet Kune Do, odmiany Kung-fu, a później gwiazdora filmowego Bruce’a Lee, mieszka pod Los Angeles.

15 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany w Białymstoku rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku możemy własnie oglądać jego dzieła na wystawie "Internal Independence". Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...

14 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Dębowe opowieści" - reportaż Joanny Sikory

Dąb, który rośnie pomiędzy Gabowymi Grądami a Promiskami, liczy blisko 500 lat. Cząstką tej historii są dwudziestoletnie starania o jego ocalenie dwóch społeczników z Augustowa: Waldemara Rusiłowskiego i Macieja Krzywińskiego.

13 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Serce, które widzi" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Największym mierzalnym skarbem tu na ziemi jest czas. Kiedy przeszła na emeryturę, znów pojawiły się w jej życiu godziny do zagospodarowania. Józefa Łupińska – wolontariuszka białostockiego hospicjum – mówi, że to przedsionek Nieba. Kobieta towarzyszy ludziom, którzy odchodzą. Daje im to, co najcenniejsze – swoją obecność.

12 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Wnuczka legionisty" - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego

Reportaż o kulisach powstania pieśni "My pierwsza brygada" i sporach sądowych o uznanie jej autorstwa w kontekście tworzącego się po latach zaborów państwa polskiego.

11 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Tropiciel znaczków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Znaczki, kartki pocztowe i koperty ze specjalnymi stemplami nie maja przed nim tajemnic. Franciszek Skrypko zna najciekawsze i najdroższe egzemplarze, widział bogate kolekcje tematyczne, nagradzane na całym świecie, a jego kolekcja znaczków jest ciekawym spojrzeniem na historię filatelistyki – także białostockiej.

8 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Jak łabędzie. Opowieść o Saszy" - reportaż Anety Gałaburdy i Doroty Sokołowskiej

Tysiące łabędzi, jedenaście krajów, jedna kobieta na moto-paralotni - brytyjska ekolog podjęła się bardzo trudnej wyprawy. Sacha Dench przeleciała 7 tysięcy kilometrów, by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików.

7 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kamienie wokoło mnie" - reportaż Adama Dąbrowskiego

Od ćwierćwiecza Andrzej Zarzecki spod Radziłowa zbiera... kamienie. Nie kamienie szlachetne czy choćby przywożone z zagranicznych podróży, ale zwykłe polne. Jego nietypowa kolekcja liczy już kilkaset okazów różnej wielkości i o każdym może powiedzieć czym go zachwycił.

6 listopada 2019; godz. 17:15 i 22:15


"Gdy lalka ożywa" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Piotr Ludwik ma na swoim koncie trzy filmy animowane, nagrodzone na festiwalach w kraju i za granicą.Gdy zamknięto łódzkie studio Se-ma-for,stracił pracę, ale nie zrezygnował z tworzenia animacji. Teraz pracą na wysokościach przy montażu reklam wielkoformatowych finansuje swoje kolejne filmy. I choć tworzy je po godzinach w swoim pokoju w domu rodzinnym pod Białymstokiem, nie traci nadziei, że kiedyś znów jego głównym zajęciem będzie tworzenie filmów animowanych.

5 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

W ostatnich latach w Polsce wzrosła sprzedaż "małpek", czyli wódek o pojemności 100 lub 200 ml. Kto je pije i jak często? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy spożywanie niewielkiej ilości alkoholu może być pierwszym krokiem w stronę uzależnienia?

4 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"W naszych sercach pomnik wiekowy… Cmentarz na Rossie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

Cmentarz na Rossie w Wilnie to jeden z najstarszych istniejących w tym mieście cmentarzy. Przez lata komunizmu popadał w ruinę, przez ostatnie lata odzyskuje swój dawny blask.

3 listopada 2019; godz. 18:10


"Na przedpolach nieba" - reportaż Anety Gałaburdy

Hospicjum – to słowo w większości z nas budzi lęk. Boimy się bólu, samotności i nieuchronnej śmierci.


"Marzyciele. Placyda, Stanisław i Andrzej Bukowscy"- reportaż Doroty Sokołowskiej

Dlaczego tak łatwo zapominamy o tych, którzy tworzyli kulturę miasta, w którym żyjemy? Czy choroba dziecka może dawać wielką siłę do tworzenia? Co jest najważniejsze w życiu?

31 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Muzyka i ja" - reportaż Joanny Sikory

Ta miłość pojawiła się bardzo wcześnie. Była pierwsza, szczera i wciąż trwa. Pani Krystyna Sowińska po raz pierwszy z pianinem zetknęła się w wieku 6 lat. Dziś ma 96 lat. Ona i jej instrument są nierozłączni.

30 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Otyła przeszłość" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dziś nazywa siebie „kobietą z otyłą przeszłością”. Duża nadwaga była zmorą jej życia mimo, że wielokrotnie próbowała pozbyć się nadmiaru kilogramów. Namawia innych na jedzenie... zup.

29 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Rowerem i rotorem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pewnego razu spotyka się dwóch obcych sobie ludzi. Od tego momentu zaczyna się ich przyjaźń i wzajemne wsparcie. Każdy z nich stacza codzienną walkę z samym sobą, Karol jadąc rowerem dookoła Polski, zaś Jarek cierpliwie ćwicząc swoje sparaliżowane ciało. To opowieść o autorskiej akcji charytatywnej Karola Dziedziula z Sokółki "Pomoc kręcona kilometrami".

28 października 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok