Radio Białystok | Reportaż | "Tablica" - reportaż Dominika Gila

"Tablica" - reportaż Dominika Gila

15 października 2019, godz.17:15 i 22:15

Zamordowany w niejasnych okolicznościach, wykorzystany przez peerelowska propagandę, po latach ma szansę na rehabilitację. Paradoksalnie tą szansą stał się proces dekomunizacji.

źródło: https://www.radio.lublin.pl, fot. Dominik Gil
źródło: https://www.radio.lublin.pl, fot. Dominik Gil

"Tablica" - reportaż Dominika Gila

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Bronisław Wilgos pseudonim „Wilk” - żołnierz podziemia niepodległościowego ziemi hrubieszowskiej, po wojnie pierwszy komendant posterunku Milicji Obywatelskiej w Dubience, delegowany do tej funkcji przez Armię Krajową. Zamordowany w niejasnych okolicznościach, wykorzystany przez peerelowska propagandę, po latach ma szansę na rehabilitację. Paradoksalnie tą szansą stał się proces dekomunizacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego

"Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej

Przez lata spotykali się przy stoliku w Kawiarni Szkockiej we Lwowie. Rozmawiali ponoć o wszystkim, ale najczęściej o matematyce. Co po niech pozostało? Zeszyt, nazwany Księgą Szkocką, ale przede wszystkim teorie, będące jednym z fundamentów wiedzy matematycznej. Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur, Stanisław Ulam, Antoni Łomnicki, wreszcie - Stefan Banach, twórca jednego z najważniejszych pojęć matematycznych, nazwanego od jego nazwiska "przestrzenią Banacha".

17 listopada 2019, godz. 18:05


"Uczeń Smoka" - reportaż Doroty Jaśkiewicz - Łebek

Nie dba o rozgłos, ale za to dba o dyskrecję. Nienaganne maniery, inteligencja i piękna polszczyzna, mimo wielu lat na emigracji, uderzają przy pierwszym kontakcie ze Staszkiem. Prosi, by tylko tak go nazywać. Jedyny Polak, który był bliskim uczniem legendarnego twórcy i nauczyciela Jet Kune Do, odmiany Kung-fu, a później gwiazdora filmowego Bruce’a Lee, mieszka pod Los Angeles.

15 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany w Białymstoku rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku możemy własnie oglądać jego dzieła na wystawie "Internal Independence". Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...

14 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Dębowe opowieści" - reportaż Joanny Sikory

Dąb, który rośnie pomiędzy Gabowymi Grądami a Promiskami, liczy blisko 500 lat. Cząstką tej historii są dwudziestoletnie starania o jego ocalenie dwóch społeczników z Augustowa: Waldemara Rusiłowskiego i Macieja Krzywińskiego.

13 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Serce, które widzi" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Największym mierzalnym skarbem tu na ziemi jest czas. Kiedy przeszła na emeryturę, znów pojawiły się w jej życiu godziny do zagospodarowania. Józefa Łupińska – wolontariuszka białostockiego hospicjum – mówi, że to przedsionek Nieba. Kobieta towarzyszy ludziom, którzy odchodzą. Daje im to, co najcenniejsze – swoją obecność.

12 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Wnuczka legionisty" - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego

Reportaż o kulisach powstania pieśni "My pierwsza brygada" i sporach sądowych o uznanie jej autorstwa w kontekście tworzącego się po latach zaborów państwa polskiego.

11 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Tropiciel znaczków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Znaczki, kartki pocztowe i koperty ze specjalnymi stemplami nie maja przed nim tajemnic. Franciszek Skrypko zna najciekawsze i najdroższe egzemplarze, widział bogate kolekcje tematyczne, nagradzane na całym świecie, a jego kolekcja znaczków jest ciekawym spojrzeniem na historię filatelistyki – także białostockiej.

8 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Jak łabędzie. Opowieść o Saszy" - reportaż Anety Gałaburdy i Doroty Sokołowskiej

Tysiące łabędzi, jedenaście krajów, jedna kobieta na moto-paralotni - brytyjska ekolog podjęła się bardzo trudnej wyprawy. Sacha Dench przeleciała 7 tysięcy kilometrów, by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików.

7 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kamienie wokoło mnie" - reportaż Adama Dąbrowskiego

Od ćwierćwiecza Andrzej Zarzecki spod Radziłowa zbiera... kamienie. Nie kamienie szlachetne czy choćby przywożone z zagranicznych podróży, ale zwykłe polne. Jego nietypowa kolekcja liczy już kilkaset okazów różnej wielkości i o każdym może powiedzieć czym go zachwycił.

6 listopada 2019; godz. 17:15 i 22:15


"Gdy lalka ożywa" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Piotr Ludwik ma na swoim koncie trzy filmy animowane, nagrodzone na festiwalach w kraju i za granicą.Gdy zamknięto łódzkie studio Se-ma-for,stracił pracę, ale nie zrezygnował z tworzenia animacji. Teraz pracą na wysokościach przy montażu reklam wielkoformatowych finansuje swoje kolejne filmy. I choć tworzy je po godzinach w swoim pokoju w domu rodzinnym pod Białymstokiem, nie traci nadziei, że kiedyś znów jego głównym zajęciem będzie tworzenie filmów animowanych.

5 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

W ostatnich latach w Polsce wzrosła sprzedaż "małpek", czyli wódek o pojemności 100 lub 200 ml. Kto je pije i jak często? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy spożywanie niewielkiej ilości alkoholu może być pierwszym krokiem w stronę uzależnienia?

4 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"W naszych sercach pomnik wiekowy… Cmentarz na Rossie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

Cmentarz na Rossie w Wilnie to jeden z najstarszych istniejących w tym mieście cmentarzy. Przez lata komunizmu popadał w ruinę, przez ostatnie lata odzyskuje swój dawny blask.

3 listopada 2019; godz. 18:10


"Na przedpolach nieba" - reportaż Anety Gałaburdy

Hospicjum – to słowo w większości z nas budzi lęk. Boimy się bólu, samotności i nieuchronnej śmierci.


"Marzyciele. Placyda, Stanisław i Andrzej Bukowscy"- reportaż Doroty Sokołowskiej

Dlaczego tak łatwo zapominamy o tych, którzy tworzyli kulturę miasta, w którym żyjemy? Czy choroba dziecka może dawać wielką siłę do tworzenia? Co jest najważniejsze w życiu?

31 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Muzyka i ja" - reportaż Joanny Sikory

Ta miłość pojawiła się bardzo wcześnie. Była pierwsza, szczera i wciąż trwa. Pani Krystyna Sowińska po raz pierwszy z pianinem zetknęła się w wieku 6 lat. Dziś ma 96 lat. Ona i jej instrument są nierozłączni.

30 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Otyła przeszłość" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dziś nazywa siebie „kobietą z otyłą przeszłością”. Duża nadwaga była zmorą jej życia mimo, że wielokrotnie próbowała pozbyć się nadmiaru kilogramów. Namawia innych na jedzenie... zup.

29 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Rowerem i rotorem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pewnego razu spotyka się dwóch obcych sobie ludzi. Od tego momentu zaczyna się ich przyjaźń i wzajemne wsparcie. Każdy z nich stacza codzienną walkę z samym sobą, Karol jadąc rowerem dookoła Polski, zaś Jarek cierpliwie ćwicząc swoje sparaliżowane ciało. To opowieść o autorskiej akcji charytatywnej Karola Dziedziula z Sokółki "Pomoc kręcona kilometrami".

28 października 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Bóg kocha szaleńców" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jedna z najbardziej malowniczych postaci białostockiego świata plastyków - tworzy obrazy, by rozdawać je przyjaciołom i przypadkowym przechodniom, ma zawsze otwarte drzwi do swego domu, w którym przyjmuje malinami i buraczkami w zalewie octowej. Artur Chaciej jest wierny prawdzie wypowiedzi artystycznej i niebanalny w poglądach na życie.

27 października 2019, godz. 18:05
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok