Radio Białystok | Reportaż | "Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

4 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15

W ostatnich latach w Polsce wzrosła sprzedaż "małpek", czyli wódek o pojemności 100 lub 200 ml.

"Małpka", fot. Marcin Gliński
"Małpka", fot. Marcin Gliński

"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziennie sprzedawanych jest ich około 3 mln. Kto je pije i jak często? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy spożywanie niewielkiej ilości alkoholu może być pierwszym krokiem w stronę uzależnienia? O fenomen "małpek" pytali w reportażu Adam Janczewski i Marcin Gliński.

| red: mag
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Nasz syn Michael" - reportaż Ewy Szkurłat

Rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który sześć lat temu w Afganistanie osłonił polskiego żołnierza przed detonacją ładunku wybuchowego, przyjechali do Polski. 24-letni Michael Ollis był sierżantem sztabowym 10. Dywizji Górskiej armii USA. Zginął 28 sierpnia 2013 roku w Afganistanie, w bazie wojskowej Ghazni. Jego rodzice założyli fundację imienia swojego syna, która ma za zadanie wspierać weteranów.

22 listopada 2019, 17:15 i 22:15


"Nie wiem jak się nazywam" - reportaż Alicji Pietruczuk

Zmarł Zbigniew Siwiński, w czasie II wojny światowej uratowany z bialostockiego getta. Pierwsza matka oddała go obcym ludziom, kiedy miał niespełna rok, by uratować mu życie. Wiele lat później druga matka, by go chronić, spaliła wszystkie dokumenty świadczące o jego pochodzeniu. Przez przypadek dowiedział się prawdy, ale zabrakło najważniejszej odpowiedzi. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości zgubionej w wirze tragicznych wydarzeń i okrutnych stereotypów.

21 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Niedziela z Tobą" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile można poświęcić, by w ostatnich latach życia towarzyszyć najbliższym? Dorota Bagiński po 23 latach wróciła z kanadyjskiej emigracji, by zaopiekować się swoją mamą. To czas pełen bliskości, ale także napięcia i lęku - tak swoją codzienność opisuje bohaterka audycji.

20 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Poruszę cały świat" – reportaż Anny Petrovskiej

We wsi Puchły w gminie Narew chcą wyciąć dwa 300-letnie dęby. Należą one do skupiska 17 drzew wpisanych do rejestru jako pomniki przyrody. Zarząd Dróg Powiatowych w Hajnówce na razie wstrzymał się z decyzją o wycince do czasu wyjaśnienia sprawy. Mieszkańcy wsi stanowczo sprzeciwiają się wycince. Protest poruszył wielu internautów, aktywnie wspierają go użytkownicy portali społecznościowych.

19 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Nieznana historia znanej orkiestry" - reportaż Jana Smyka

Na historycznej mapie zdarzeń i zjawisk kulturalnych przedwojennego Białegostoku, orkiestra 10 Pułku Ułanów Litewskich znaczyła wiele. Bez niej nie mogło obejść się żadne ze świąt. We wrześniu 1939 orkiestranci, jak wszyscy ułani 10 PUL, zamienili trąbki na karabiny i poszli bronić Ojczyzny. Magazyn z instrumentami muzycznymi, podobnie jak i inne wojskowe magazyny w koszarach - „opustoszał”. Po wojnie wraz z powrotem do miasta polskiego wojska wracała i orkiestra; a co z instrumentami?

18 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Przestrzeń Banacha" - reportaż Agaty Rokickiej

Przez lata spotykali się przy stoliku w Kawiarni Szkockiej we Lwowie. Rozmawiali ponoć o wszystkim, ale najczęściej o matematyce. Co po niech pozostało? Zeszyt, nazwany Księgą Szkocką, ale przede wszystkim teorie, będące jednym z fundamentów wiedzy matematycznej. Hugo Steinhaus, Stanisław Mazur, Stanisław Ulam, Antoni Łomnicki, wreszcie - Stefan Banach, twórca jednego z najważniejszych pojęć matematycznych, nazwanego od jego nazwiska "przestrzenią Banacha".

17 listopada 2019, godz. 18:05


"Uczeń Smoka" - reportaż Doroty Jaśkiewicz - Łebek

Nie dba o rozgłos, ale za to dba o dyskrecję. Nienaganne maniery, inteligencja i piękna polszczyzna, mimo wielu lat na emigracji, uderzają przy pierwszym kontakcie ze Staszkiem. Prosi, by tylko tak go nazywać. Jedyny Polak, który był bliskim uczniem legendarnego twórcy i nauczyciela Jet Kune Do, odmiany Kung-fu, a później gwiazdora filmowego Bruce’a Lee, mieszka pod Los Angeles.

15 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Sztuka życia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak Michał Anioł, rzeźbi we włoskim marmurze. I podobnie jak starożytni artyści, ma pracownię w domu, bo tu sztuka najlepiej łączy się z życiem. Michał Jackowski to znany w Białymstoku rzeźbiarz. Spod jego dłuta wyszła rzeźba "Podróż" czy prace w Pałacu Branickich. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku możemy własnie oglądać jego dzieła na wystawie "Internal Independence". Ale pytany o sens życia mówi, że najważniejsza jest rodzina...

14 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Dębowe opowieści" - reportaż Joanny Sikory

Dąb, który rośnie pomiędzy Gabowymi Grądami a Promiskami, liczy blisko 500 lat. Cząstką tej historii są dwudziestoletnie starania o jego ocalenie dwóch społeczników z Augustowa: Waldemara Rusiłowskiego i Macieja Krzywińskiego.

13 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Serce, które widzi" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Największym mierzalnym skarbem tu na ziemi jest czas. Kiedy przeszła na emeryturę, znów pojawiły się w jej życiu godziny do zagospodarowania. Józefa Łupińska – wolontariuszka białostockiego hospicjum – mówi, że to przedsionek Nieba. Kobieta towarzyszy ludziom, którzy odchodzą. Daje im to, co najcenniejsze – swoją obecność.

12 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Wnuczka legionisty" - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego

Reportaż o kulisach powstania pieśni "My pierwsza brygada" i sporach sądowych o uznanie jej autorstwa w kontekście tworzącego się po latach zaborów państwa polskiego.

11 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Tropiciel znaczków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Znaczki, kartki pocztowe i koperty ze specjalnymi stemplami nie maja przed nim tajemnic. Franciszek Skrypko zna najciekawsze i najdroższe egzemplarze, widział bogate kolekcje tematyczne, nagradzane na całym świecie, a jego kolekcja znaczków jest ciekawym spojrzeniem na historię filatelistyki – także białostockiej.

8 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:30


"Jak łabędzie. Opowieść o Saszy" - reportaż Anety Gałaburdy i Doroty Sokołowskiej

Tysiące łabędzi, jedenaście krajów, jedna kobieta na moto-paralotni - brytyjska ekolog podjęła się bardzo trudnej wyprawy. Sacha Dench przeleciała 7 tysięcy kilometrów, by zwrócić uwagę świata na los łabędzi bewików.

7 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Kamienie wokoło mnie" - reportaż Adama Dąbrowskiego

Od ćwierćwiecza Andrzej Zarzecki spod Radziłowa zbiera... kamienie. Nie kamienie szlachetne czy choćby przywożone z zagranicznych podróży, ale zwykłe polne. Jego nietypowa kolekcja liczy już kilkaset okazów różnej wielkości i o każdym może powiedzieć czym go zachwycił.

6 listopada 2019; godz. 17:15 i 22:15


"Gdy lalka ożywa" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Piotr Ludwik ma na swoim koncie trzy filmy animowane, nagrodzone na festiwalach w kraju i za granicą.Gdy zamknięto łódzkie studio Se-ma-for,stracił pracę, ale nie zrezygnował z tworzenia animacji. Teraz pracą na wysokościach przy montażu reklam wielkoformatowych finansuje swoje kolejne filmy. I choć tworzy je po godzinach w swoim pokoju w domu rodzinnym pod Białymstokiem, nie traci nadziei, że kiedyś znów jego głównym zajęciem będzie tworzenie filmów animowanych.

5 listopada 2019, godz.17:15 i 22:15


"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

W ostatnich latach w Polsce wzrosła sprzedaż "małpek", czyli wódek o pojemności 100 lub 200 ml. Kto je pije i jak często? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy spożywanie niewielkiej ilości alkoholu może być pierwszym krokiem w stronę uzależnienia?

4 listopada 2019, godz. 17:15 i 22:15


"W naszych sercach pomnik wiekowy… Cmentarz na Rossie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

Cmentarz na Rossie w Wilnie to jeden z najstarszych istniejących w tym mieście cmentarzy. Przez lata komunizmu popadał w ruinę, przez ostatnie lata odzyskuje swój dawny blask.

3 listopada 2019; godz. 18:10


"Na przedpolach nieba" - reportaż Anety Gałaburdy

Hospicjum – to słowo w większości z nas budzi lęk. Boimy się bólu, samotności i nieuchronnej śmierci.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok