Radio Białystok | Reportaż | "Karpie głosu nie mają" - reportaż Marka Gąsiorowskiego

"Karpie głosu nie mają" - reportaż Marka Gąsiorowskiego

20 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15

Jeszcze nie tak dawno, trudno było sobie wyobrazić święta bez żywego karpia, pływającego w wannie.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

"Karpie głosu nie mają" - reportaż Marka Gąsiorowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jeszcze nie tak dawno, trudno było sobie wyobrazić święta bez żywego karpia, pływającego w wannie. Ryba po krótkim pobycie w domowym akwenie zazwyczaj lądowała na wigilijnym stole. Wszystko wskazuje na to, że obecnie o kultywowanie tej tradycji będzie o wiele trudniej. Wolontariusze - obrońcy zwierząt bezpardonowo walczą, by droga tej ryby na świąteczny stół nie była drogą przez mękę. Przez to nikt nie chce ryzykować sprzedaży żywych karpi, bowiem bardzo często interwencja wolontariuszy kończy się przed sądem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija właśnie 16. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci.

19 stycznia 2020, godz. 18:05


"Ptakoterapia" - reportaż Joanny Sikory

Tabletki, zioła, magia, ręce, telewizor, a nawet sugestia. To czym próbujemy uleczyć choroby, które trawią nasze ciało i duszę, zależy wyłącznie od nas. Wiele słyszy się również o leczących zwierzętach i ptakach, które swoim spokojem koją schorowane ciało. Właśnie ptactwo, a konkretnie jeden gatunek, w nowatorski sposób w swej pracy z pacjentami wprowadziła terapeuta Teresa Toczydłowska.

17 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Bez torfu" - reportaż Eugeniusz Ryżyka

Czy w gminach Narew i Czyże powstanie duża kopalnia torfu? W ostatnim czasie powstał pomysł takiej inwestycji na powierzchni ok. 180 hektarów. Pokłady torfu nie są tam głębokie - od 1,5 do 3 metrów. Wśród okolicznych hodowców bydła pojawił się strach, że przyszła eksploatacja torfu doprowadzi do osuszenia okolicznych pól, łąk, pastwisk i lasów. Czy warto w czasach dużych zmian klimatycznych w sposób nieodwracalny degradować środowisko naturalne?

16 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Uśmiech Sebastiana" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Sebastian był ślicznym chłopcem o zawadiackim uśmiechu. Kochał ludzi. Z radością ich przytulał, gdy odwiedzali jego dom. Kochał też świat. Uwielbiał zatapiać swoje dziecięce dłonie w przekrojonej na pół dyni. Mija osiem miesięcy od śmierci siedmiolatka. Jego mama Basia codziennie odwiedza grób syna na bielskim cmentarzu.

15 stycznia 2020, godz.17:15 i 22:15


"Fotograf z Kleszczel" - reportaż Jana Smyka

Jerzy Kostko, przedwojenny fotograf, miał w Kleszczelach miał pracownię, w której sfotografował tysiące ludzi. Najstarsza ze znanych jego fotografii pochodzi z 1926 roku. Urodził się w 1897 w Komarówce, a większość życia spędził w Kleszczelach. Ostatnie zdjęcia wykonał w latach siedemdziesiątych.

14 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Popatrzcie na Zenka" - reportaż Izy Serafin

Zaczął grać na gitarze i śpiewać, mając kilka lat - wtedy to były głównie białoruskie przyśpiewki z jego rodzinnej wsi Gredele koło Bielska Podlaskiego. Zenon Martyniuk jest niekwestionowanym królem disco polo, liderem zespołu Akcent. Koncertuje w kraju i za granicą, ma na koncie miliony sprzedanych płyt i występy z takimi gwiazdami jak Maryla Rodowicz. Mimo to nie lubi "gwiazdorzyć"...

13 stycznia 2020, godz. 17:15


"Jestem człowiekiem uchem" - reportaż Katarzyny Michalak

To osobisty zapis spotkania autorki reportażu ze Swietłaną Aleksijewicz, w którym ważne jest nawiązanie do metody pracy noblistki. Dla białoruskiej autorki nośnikiem informacji o człowieku jest nie tylko znaczenie słów, ale brzmienie głosu i sposób mówienia.

12 stycznia 2020, godz.18:05


"W pogoni za bluesem" - reportaż Joanny Sikory

Ryszard Skiba Skibiński - harmonijkarz, współzałożyciel Kasy Chorych. Był i wciąż jest ikoną nie tylko białostockiego bluesa. To z nim zespół święcił największe triumfy.

10 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Sen o miłości" reportaż Andrzeja Guzowskiego

To opowieść dr Marii Rydzewskiej o heroicznej miłości do męża i świata. Opisuje ją słowami "Nasz los się dokonał, chociaż mógł być inny". Przepiękna historia miłości dwojga ludzi, przejmująca opowieść o prawdziwym człowieczeństwie.

9 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Serce i rozum" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Podejmowanie życiowych decyzji to nie lada wyzwanie dla młodych ludzi, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia ani wystarczającej samokontroli. Posłuchaj serca, zrób tak, jak czujesz - to bardzo popularna rada. Jaki sposób podejmowania decyzji jest lepszy? Serce czy rozum? Niby w jednej drużynie, ale ciągle są na wojennej ścieżce. Które z nich ma rację?

8 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dom na obczyźnie" - reportaż Michała Stepaniuka

Prawosławni z Polski, mieszkający w Brukseli, tworzą w stolicy Belgii swoją kilkusetosobową parafię, a zdecydowana większość wiernych to osoby pochodzące z naszego regionu. Na Boże Narodzenie przygotowują tradycyjne podlaskie dania, bo święta muszą być jak u mamy. Prawie wszystko jest tak, jak na Białostocczyźnie…

7 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zabawka niekontrolowana"- reportaż Anny Bogdanowicz

Komputer i internet to dziś w większości domów chleb powszedni. A często prezent dla dziecka - bo ono chce, bo nie wypada, żeby nie miało. Jednak mało kto słyszał o programie rodzicielskim, który umożliwia kontrolowanie poczynań dzieci w internecie. Konsekwencją takiego postępowania dorosłych jest uzależnienie, nazywane dziś „chorobą XXI wieku".

3 stycznia 2020, godz.17:15 i 22:15


"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory

Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru. Wtedy skrzypiący pod nogami śnieg był dodatkową atrakcją, a biel sukni ślubnej współgrała z otoczeniem. Dziś, może ze względu na nieprzewidywalną aurę, pary decydują się na ślub latem.

2 stycznia 20120, godz. 17:15 i 22:15


"Król śledzik" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Śledź, kiedyś uznawany był za potrawę najbiedniejszych, potem – ten tradycyjny w oleju lub śmietanie – stał się nieodłącznym elementem PRL-owskiego życia towarzyskiego.


"Jędrek" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Gdy rozpoczynała się II wojna światowa, miał zaledwie 8 lat. Jego ojciec - oficer rezerwy - został wówczas zmobilizowany do wojska, front rozdzielił go także z matką. Jako ochotnik wstąpił w szeregi Wojska Polskiego w czasie, gdy powstańcy walczyli o Warszawę. Wówczas zaprzyjaźnił się z sowieckimi żołnierzami. Przydzielony do 2. Brygady Artylerii Haubic przeszedł szlak bojowy z I Armią WP i jako czternastolatek otrzymał awans na kaprala za udział w walkach o Kołobrzeg. Po latach kpt. Andrzej Nusbek poznał okrutną prawdę na temat swojego ojca...

29 grudnia 2019, godz. 18:05


"Metamorfozy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Człowiek, który bezinteresownie pomaga drugiemu człowiekowi jest doceniany przez innych, ale też sam jest w stanie docenić każdego człowieka.Tę życiową prawdę stara się przekazać swoim uczniom białostocka nauczycielka – Anna Jurkowska. Po raz kolejny organizuje akcję „Metamorfozy”, w której wraz ze swoimi uczniami zmienia wygląd podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Co wyniknie z tego spotkania dla uczennic i podopiecznych?

27 grudnia 2019, godz.17:15 i 22:15


"Kolęda dla nieobecnych" - reportaż Renaty Redy

Samotność nikomu nie sprzyja. Dotyka nas w różnym czasie i w różnym wieku. Najtrudniej jest w czasie świąt Bożego Narodzenia.

24 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Prowadź mnie Gwiazdo" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień chodzi tam czterdzieścioro dzieci z osiedla mieszkań socjalnych w Białymstoku. Świetlica socjoterapeutyczna przy Barszczańskiej to jasny punkt na tamtejszej mapie. Co roku dzieci przygotowują się do świetlicowej wigilii, podczas której wystawiają jasełka. Towarzyszą im ogromne emocje, a najważniejszymi gośćmi są ich rodzice. Czy jasna gwiazda zaświeci nad białostockim Betlejem i uśmiechem rozjaśni dziecięce twarze?

23 grudnia 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok