Radio Białystok | Reportaż | "Demokracja niepubliczna" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej
Reportaż zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Wrażliwego w Gdyni. Autorce gratulujemy!
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nikogo z radnych nie dziwi widok Jana Mordania – mieszkańca Haciek na posiedzeniach komisji rady gminy w Bielsku Podlaskim. Pan Jan żywo interesuje się tym, co dzieje się w jego miejscu życia. Jako jedyny mieszkaniec gminy nie tylko regularnie przychodzi na posiedzenia komisji, ale też dzwoni czy pisze oficjalne maile do radnych i pani wójt.
Mężczyzna składa liczne wnioski o dostęp do informacji publicznej, nierzadko też ostro krytykuje zachowania radnych i pani wójt. Jak sam mówi, „nie dokuczałby” im, gdyby w gminie działo się lepiej.
W sierpniu 2019 roku na posiedzenie połączonych komisji rady gminy Bielsk Podlaski wezwano policję, ponieważ Jan Mordań nie chciał przerwać nagrywania jej obrad. Ten incydent dał początek prawie rocznej batalii sądowej mieszkańca Haciek z Komendantem Powiatowym Policji w Bielsku Podlaskim.
Gdzie biegnie granica między prawem obywatela do informacji a jawnością władzy publicznej?
Na scenie to charyzmatyczny wirtuoz. Pochodzący z Izraela pianista Yaron Gershovsky przez 45 lat był filarem The Manhattan Transfer. Amerykańska grupa to światowej sławy wokalny zespół z pogranicza jazzu i popu. Artysta koncertował z nimi na całym świecie. Yaron chętnie występuje też w Białymstoku, był tu już trzy razy. To nie przypadek, ma tu swoje korzenie.
6 września 2024, godz. 17:15 i 22:15
Audycja opowiada o bohaterskiej obronie Nowogrodu oraz o losie rodziny kpt. Eugeniusza Kordjaczyńskiego. Przez kilkadziesiąt bowiem lat byli oni przekonani, że oficer ten zginął i został pogrzebany w okolicach Nowogródka. Dopiero w XXI wieku to nieporozumienie wyjaśniono.
5 września 2024, godz. 17:15 i 22:15
Wśród powojennych bloków na jednym z podwórek Osiedla Mickiewicza w Białymstoku rośnie olbrzymia płacząca wierzba. Pamiętają ją pierwsi mieszkańcy bloków, ale i przed wojną drzewo tu już było. W jego sąsiedztwie toczyło się sielskie życie przedwojennych mieszkańców drewnianych domów do momentu, gdy ostatnie zniknęły z krajobrazu. W ich miejscu zbudowano bloki i przyszło wierzbie rosnąć obok śmietnika, wśród brudu. Jednak po wielu latach znaleźli się mieszkańcy, którzy w nieszablonowy sposób otoczyli drzewo opieką.
4 września 2024, godz. 17:15 i 22:15
Kiedyś każdy chciał mieszkać w szlacheckim dworku, szukaliśmy pańskich rodowodów. Dzisiaj wieś przeżywa renesans, a wielu podkreśla swoje chłopskie pochodzenie. Czy analizowanie losów matek, babek i prababek zmusza do przyjrzenia się także własnemu życiu? Jak wpływa na nas chłopskie dziedzictwo?
3 września 2024, godz. 17:15 i 22:15
Pozujące do zdjęć, eleganckie starsze panie w delikatnym makijażu i kapeluszach na głowie to pensjonariuszki domu opieki w Sokołach. Fotograficzną sesję przygotowały imigrantki. Uciekły ze swoich krajów, bo bały się, że pójdą do więzienia albo stracą dzieci. Olga jest Białorusinką, przyjechała z Grodna, Rosjanka Nadieżda porzuciła Moskwę. Obie znalazły swoje miejsce w Białymstoku.
2 września 2024, godz. 17:15 i 22:15
Tych, którzy stracili tam bliskich boli samo słowo - Tryczówka. To tam 26 lipca 1944 roku wycofujące się oddziały niemieckie dokonały masowej egzekucji. Wtedy to hitlerowcy zapędzili dwudziestu kilku mieszkańców, głównie chłopów z Pawłów, Ryboł, Kaniuk, Ciełuszek, Tryczówki do domu, który spalili. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń mieszkańcy postanowili uczcić pamięć ofiar.
30 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Świtowoj, Bronimir, Praksa, Zbygniew - to tylko niektórzy członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Trzaskawica". Od 15 lat rekonstruują średniowieczne, wielokulturowe Podlasie. By wejść w ducha epoki przybierają historyczne imiona i zdobywają umiejętności z różnych dziedzin życia dawnych ludów Podlasia. Raz do roku organizują w Puszczy Knyszyńskiej kilkudniowe zimowe obozowanie, na które zjeżdżają się też grupy rekonstrukcyjne z innych zakątków Polski.
29 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Czy empatii można się nauczyć? Jak powiedzieć choremu, że umiera, a leczenie tyko nieznacznie przedłuży jego życie? Tego na warsztatach w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce mogą uczyć się chętni studenci medycyny. Jak przyznają przyszli lekarze, rozmowa z chorymi to trudna sztuka. W czasie studiów jest mało czasu, by nauczyć się jej w praktyce.
28 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Wielu białostoczan może z dumą powiedzieć, że ich mruczący pupil pochodzi z "Kotkowa". To tysiące uratowanych i adoptowanych kotów. Agata Kilon od kilkunastu lat kieruje fundacją i wie wszystko zarówno o kocich biedach, jak i kocich szczęściach. Ale jej życie to nie tylko "kotkowo" i koty. To też dom i troje dzieci, zajęcia ze studentami i spotkania z przyjaciółmi.
27 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Knyszewicze, mała wieś na Podlasiu, a w niej ponad stuletni drewniany dom. Mieszkają w nim od ponad 20 lat Joanna i Stanisław Nicewiczowie z Sokółki. Jako młodzi ludzie spełnili swoje wspólne marzenie, by żyć na wsi. Tu, jak mówią, czują się bardziej wolnymi ludźmi.
26 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Ta walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Z tym od dłuższego już czasu zmaga się bohaterka reportażu – mama, której 13-letni syn jest na terapii uzależnień.
23 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
W kilkadziesiąt minut ogień strawił to, na co pracowali przez całe życie. Para artystów - aktorka Monika Kwiatkowska, reżyser oraz aktor Mateusz Tymura i ich córka stracili dach nad głową i miejsce pracy. Spłonął należący do nich drewniany budynek w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej. Był to ich dom, a także siedziba Fundacji Teatr Latarnia.
22 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:30
W swojej blisko czterdziestoletniej pracy połączył węzłem małżeńskim tysiące par. Prowadził ceremonie zawarcia małżeństwa - głównie w Pałacyku Ślubów przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku, ale też w balonie, lesie czy szpitalu. Mieczysław Mejsak - wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odszedł na emeryturę.
21 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Są życiowymi wojownikami. Co dzień walczą o swoje zdrowie i co za tym idzie niezależność od innych. Poruszają się na wózkach, przy chodziku, a jednocześnie są bardzo aktywni życiowo: pracują, uczą się, trenują różne sporty. Dwa razy w tygodniu spotykają się w białostockim klubie walki Viking na treningach, gdzie amatorsko boksują. Boks jest dla nich więcej niż sportem.
20 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Dla nich świat nie ma granic, także w języku. Młode pokolenie rośnie w dwóch światach znaczeniowych i językach. Jeden to polski - ojczysty i drugi, międzynarodowy - angielski. To pokolenie Erasmusa, czyli wymiany międzynarodowej - mówią nauczyciele i przyglądają się uważnie zmianom, jakie zachodzą w języku młodzieży. Czy globalizacja nie zabiera im miłości do polskiej kultury?
19 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
81 lat temu w getcie białostockim wybuchło powstanie. Zdaniem historyków był to drugi pod względem wielkości po Warszawie zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Walki rozpoczęły się 16 sierpnia 1943 roku i trwały zaledwie kilka dni. Pamiętając o tej rocznicy - przypominamy archiwalną audycję dokumentalną Wiesława Szymańskiego "Ostatni z komanda kopistów... ", której bohaterem jest malarz i rysownik Izaak Celnikier.
16 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
W Białymstoku szczególnym kultem otoczony jest wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kopia cudownego obrazu z Wilna znajduje się w białostockiej katedrze.
15 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Jeden miał występować na deskach teatrów muzycznych, drugi leczyć konie jako weterynarz. Rodzinne tradycje i zamiłowanie do kulinariów sprawiły, że swoje życie ostatecznie związali z Sokółką. W budynku starej szkoły postanowili założyć lodziarnię, w której można spróbować smaków z najdalszych zakątków świata. Czy nie żałują swojej decyzji o prowadzeniu biznesu w małym miasteczku na wschodnim skrawku Polski?
14 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Co kryją kufry ukryte w starych domach? Iwona Zinkiewicz od lat zbiera stare zdjęcia, przedmioty i wspomnienia związane z rodzinnymi miejscowościami Szastały i Stryki. Pani Iwona prowadzi fanpejdż w popularnym portalu społecznościowym, gdzie publikuje dokumenty i opowiada usłyszane historie.
13 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Występ polskiej wioślarskiej czwórki na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku nie należał do najbardziej udanych. Dla Mariana Nietupskiego to wciąż żywe wspomnienie i poczucie straconej szansy. Pan Marian ma 93 lata i jest jednym z najstarszych olimpijczyków w Polsce. Urodził się i wychował pod Sokółką. We Wrocławiu studiował weterynarię i tam, nad Odrą , jak mówi „połknął wiosło”.
12 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Od pierwszego kroku na scenie. Tak rozpoczęła się miłość do tańca wielu z młodych artystów Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Skowronki” z Brańska.
9 sierpnia 2024, godz.17:15 i 22:15
W wieku niespełna 20 lat miał już na swoim koncie kilkusetstronicowy debiut literacki. Dziś Edgar Hryniewicki kończy studia, które z literaturą fantasy nie mają za wiele wspólnego, ale wciąż pisze.
8 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Pasjonaci - rekonstruktorzy w strojach uszytych według dawnych wzorów, odtwarzają przedwojenną drużynę Strzelec Białystok i walczą o puchar Retro Ligi na murawach w całej Polsce. W tych rozgrywkach drużyna z Choroszczy od lat wiedzie prym...
7 sierpnia 2024, godz. 17:15
Pierwsze bociany zaczęły swoją wędrówkę do ciepłych krajów. Ptaki opuszczają swoje gniazda, trwają bocianie sejmiki. W lipcu przez dwa tygodnie trwało wielkie liczenie. Takie Spisy Powszechne Bociana Białego odbywają się co 10 lat. Do Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków spływają dane, ich opracowanie zajmie kilka tygodni. Według danych z poprzedniego spisu z 2014 roku w Polsce żyło 45 tysięcy bocianów, a rejonem w Polsce, gdzie żyje najwięcej bocianów jest Suwalszczyzna. Czy wciąż północno-wschodnia Polska jest najchętniej wybierana przez te ptaki - dowiemy się jesienią.
6 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, młody wiek, szczupła sylwetka - można spełniać wszystkie zalecenia z vademecum profilaktyki przeciwnowotworowej i mimo to zachorować.Tak było w przypadku przyjaciółek - Moniki i Agaty. W krótkim czasie obie usłyszały podobną diagnozę - rak piersi...
5 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać. Ze skutkami kryzysu mierzą się także mieszkańcy, część przygranicznych terenów ponownie objęła strefa buforowa z zakazem przebywania. Czy decyzja zwiększy bezpieczeństwo i zatrzyma nową falę nielegalnej migracji?
2 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiamy opowieść o powstańczym wozie pancernym "Kubuś". Pomysł na zbudowanie „Kubusia”, pojawił się w dowództwie Grupy Bojowej „Krybar”, walczącej na Powiślu. Było to nie lada wyzwanie, by w warunkach powstańczych zbudować pojazd pancerny w niecałe dwa tygodnie. Cel? Wesprzeć planowane ataki na zajęty przez Niemców teren Uniwersytetu Warszawskiego. Czy „Kubuś” spełnił swoje zadanie? Dlaczego nadano mu taką nazwę? Co łączy go z Białymstokiem?
1 sierpnia 2024, godz. 17:15 i 22:15
Sobotni wieczór w domu, przed telewizorem albo z wnukami? Owszem, wielu seniorów tak spędza ten czas, ale są też tacy, którzy w tym czasie wychodzą na parkiet. Taneczne wieczorki cieszą się niesłabnącą popularnością. Sale w klubach, które organizują takie potańcówki w karnawale są pełne gości.
31 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
Białystok to pachnące lasem miasto bezpieczeństwa i odpoczynku - uważa Ina Dobrowolska, która pracowała w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie. Rytm życia małego miasta Enegodaru był zgodny z rytmem elektrowni. Dziś Rosja okupuje miasto, elektrownia nie działa, a większość mieszkańców uciekła. Pani Ina, która ma polskie korzenie, trafiła do Supraśla dzięki pomocy energodarskiego Klubu Polskiego...
30 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
To jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Blisko 80% Polaków wśród celów na nowy rok wymienia uratę wagi i dbanie o sylwetkę. Trend widoczny jest na siłowniach, które w styczniu przeżywają prawdziwe oblężenie. Wielu świeżych nabywców karnetów treningowych nie wytrwa jednak w postanowieniu dłużej niż do marca. Droga do szczupłej i zdrowej sylwetki jest bowiem kręta, kryje też wiele pułapek. Jak je ominąć, by "projekt plaża" zakończyć sukcesem?
29 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
Historia Polskiego Radia Białystok to burzliwe zmiany oraz różne siedziby, zmieniający się dziennikarze, różnorodne tematy, jakie poruszamy na antenie. Doskonaląca się technika pozwala nam nosić lżejsze magnetofony, ciąć taśmę wirtualnie i archiwizować w chmurze. Jak działała białostocka rozgłośnia w swoich siedzibach przy Grottgera i Akademickiej i czym różni się tamto radio od tego ze Świerkowej, skąd nadajemy od 50 lat?
26 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
Pani Edyta na co dzień pracuje w muzeum, ale to nie jedyna jej praca. Od dziesięciu lat opowiada w jednej z białostockich kawiarni baśnie. Jak wyglądała jej droga do stania się bajarką? Co sprawia, że ludzie tak chętnie słuchają baśni?
25 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
Życie przy granicy tylko bywa spokojne. Doskonale o tym wiedzą mieszkańcy przygranicznych wiosek takich jak Opaka, Wojnówka czy Starzyna. Dotkliwie poczuli to po drugiej wojnie światowej, kiedy to wraz z nową granicą ze Związkiem Radzieckim pojawiły się słupy i zmiany, które stały się nieodwracalne.
24 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
Jagiellonia Białystok pierwszy raz od początku swojego istnienia zdobyła tytuł mistrza Polski w piłce nożnej. Najwytrwalsi miłośnicy Jagi spędzili wiele godzin, pokonując setki kilometrów, by dopingować swojej drużynie w drodze po mistrzostwo. Dumni po zwycięstwach, wierni po porażkach - tworzą żółto-czerwoną rodzinę i kibicują po mistrzowsku. Autorki reportażu towarzyszyły tym najwierniejszym kibicom przez ostatnie trzy kolejki Ekstraklasy. Przypominamy reportaż emitowany tuż po zdobyciu przez Jagę tytułu mistrza w maju tego roku.
23 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
Edward Redliński był na początku reporterem i dziennikarzem z nosem węszącym rzeczywistość. Miał nieposkromiony temperament i wielki talent. „Gdyby zniknęły wszystkie jego książki, wystarczyłaby mu sława, jakiej zaznała „Konopielka” – twierdzi krytyczka literacka prof. Jolanta Sztachelska.
22 lipca 2024, godz. 17:15 i 22:15
W 1968 roku zlikwidowano w Białymstoku legendarny targ na Siennym Rynku, przeniesiono go na ul. Bema. Jest to pierwszy reportaż dźwiękowy w archiwum naszej rozgłośni. Autor Edward Redliński oddał w nim klimat okolic Siennego Rynku: konie, furmanki, "terpentynę sprzedaję", Cyganka powróży i pośpiewa, biustonosze francuskie, słynna knajpa "Staromiejska"...
19 lipca 2024, godz.17:15 i 22:15