Radio Białystok | Sport | Drugi dzień ME w short tracku - Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy w wyścigu na 500 metrów

Drugi dzień ME w short tracku - Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy w wyścigu na 500 metrów

23.01.2021, 14:03, akt. 24.01.2021, 07:33

Natalia Maliszewska zajęła drugie miejsce w finale mistrzostw Europy w short tracku na 500 m. 25-letnia łyżwiarka Juvenii Białystok była także siódma na 1500 m. W sobotę w Gdańsku na obu dystansach najlepsza okazała się Holenderka Suzanne Schulting.

fot. Joanna Szubzda (zdj. archiwalne)
fot. Joanna Szubzda (zdj. archiwalne)

Finałowy wyścig na 500 m rozgrywany był dwa razy 


Tuż po starcie na pierwszym łuku upadła Maliszewska, ale arbitrzy nakazali powtórzenie biegu, a jednocześnie zdyskwalifikowali Włoszkę Martinę Valcepinę. Od początku prowadziła Schulting, natomiast Polka nie tylko musiała gonić liderkę, ale także odpierać ataki innej Holenderki Xandry Velzeboer. I w takiej kolejności zawodniczki przekroczyły linię mety. Czwarta była Rosjanka Jekaterina Jefremienkowa. 

Natalia Maliszewska nie ukrywała wzruszenia po zdobyciu medalu. „To był piękny i niesamowity, ale jednocześnie niezwykle trudny dzień” – przyznała łyżwiarka Juvenii Białystok.

To trzeci medal Maliszewskiej na tym dystansie w mistrzostwach Europy. Dwa lata temu w Dordrechcie stanęła na najwyższym, natomiast w 2020 roku w Debreczynie na trzecim stopniu podium.

Zatem nie brakuje mi już srebra. To był piękny i niesamowity, ale także niezwykle trudny dzień, bo dzisiaj pojechałam sześć biegów na bardzo wysokim poziomie i znalazłam się w dwóch finałach oraz w półfinale sztafetowej rywalizacji. Nie mogłam sobie chyba wyobrazić lepszego scenariusza. Jestem niezwykle wzruszona, ale nie chcę już o tym mówić, bo beczę za każdym razem, kiedy o tym myślę – powiedziała zawodniczka.


Bliska awansu do decydującego wyścigu była Nikola Mazur, który startując w tym samym półfinale, co Maliszewska musiała uznać wyższość nie tylko koleżanki z reprezentacji, ale również Velzeboer. W finale B przypadła jej druga lokata (ogólnie siódma).


Maliszewska siódma na 1500 m


W sobotę w Gdańsku Schulting wywalczyła dwa złote medale. W rozegranym wcześniej finale na 1500 m Holenderka wyprzedziła Niemkę Annę Seidel i Rosjankę Sofię Proswirnową. Natalia Maliszewska była na tym dystansie w decydującym starcie siódma, a Mazur uplasowała się w finale B na czwartej pozycji, co dało jej ogólnie 12. miejsce.

W półfinale zawodniczka Juvenii miała upadek, który spowodowała Francuzka Tifany Hout Marchand. Polkę dołączono do finału, w którym rywalizowało osiem zawodniczek. Pięć okrążeń przed końcem była trzecia, ale została wytrącona z rytmu przez Jefremienkową i spadła na koniec stawki.

Rosjankę po biegu zdyskwalifikowano, ale marna to pociecha dla Maliszewskiej, która nie była już w stanie nawiązać walki o medale.


Kto wie, co wydarzyłoby się w dalszej części wyścigu, bo w tym momencie nie czułam się słaba, a wręcz przeciwnie – zapewniła łyżwiarka.


Maliszewska komplementowała także postawę swoich koleżanek. Nikola Mazur – łyżwiarka Stoczniowca Gdańsk była siódma na 500 oraz 12. na 1500 m.


Nikola może być z siebie bardzo zadowolona. Uzyskała niesamowity czas i zajęła wysokie miejsca. Żałuję, że nie dane jej było wystartować w finale na 500 metrów, bo na pewno byłoby mi raźniej. Wiem, że takie rzeczy procentują w przyszłości i życzę jej sukcesów. Nikola jest w niesamowitej formie i na własnym lodowisku robi furorę. W ogóle jestem dumna z postawy dziewcząt. Cieszę się z ich formy, a także z tego jak zaprezentowali się chłopacy, bo to przecież część naszej drużyny” – dodała Natalia Maliszewska.


Sztafety bez biało-czerwonych


Biało-czerwone - poza Maliszewską, Topolską i Mazur w składzie była także Kamila Stormowska - nie awansowały natomiast do finału wyścigu sztafetowego na 3000 m. W walce złoto w niedzielę zmierzą się Holenderki, Włoszki, Rosjanki oraz Francuzki.

Polacy w sztafecie (mężczyźni ścigają się na 5000 m) nie startowali, a w finale pojadą Węgrzy, Rosjanie, Holendrzy i Włosi. Indywidualnie Paweł Adamski, Mateusz Mikołajuk i Sebastian Hydzik odpadli w piątkowych kwalifikacjach.

O ile w sobotę rywalizację kobiet zdominowały Holenderki, o tyle wśród mężczyzn najlepiej radzili sobie Rosjanie. Na 500 m zwyciężył Konstantin Iwliew, a na 1500 m Siemion Jelistratow. Za tym pierwszym sklasyfikowani zostali Włoch Pietro Sighel i Holender Itzhak de Laat, natomiast Jelistratow wyprzedził swojego rodaka Denisa Ajrapetjana oraz Sjinkie Knegta z Holandii.

W niedzielę (24.01) zakończenie imprezy. Tego dnia odbędą się decydujące biegi na 1000 m kobiet (do ćwierćfinału zakwalifikowały się Maliszewska i Topolska) i mężczyzn, finały sztafet oraz wyścigi na 3000 m z udziałem ośmiorga najlepszych kobiet i mężczyzn.


Jeśli na 1500 metrów, pomimo różnych dziwnych rzeczy jakie się wydarzyły, poszło mi naprawdę dobrze, to z wielkim optymizmem czekam na rywalizację na 1000 metrów. Biorę ten dystans pod rękę i jadę z nim, bo medal, który mam na szyi, daje mi bardzo duże paliwo – podsumowała Natalia Maliszewska.

źródło: PAP | red: mak, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwszy dzień ME w short tracku - zawodniczki Juvenii awansowały na wszystkich dystansach

22.01.2021, 10:18

Pierwszy dzień mistrzostw Europy w short tracku był udany dla zawodniczek Juvenii Białystok. Zarówno Natalia Maliszewska, jak i Gabriela Topolska awansowały do dalszej fazy zmagań na wszystkich trzech dystansach.


Poznaliśmy Ambasadorów Białostockiego Sportu

21.01.2021, 15:06

Młociarz Wojciech Nowicki, zawodniczki short tracku Natalia i Patrycja Maliszewskie, sprinterka Marlena Gola oraz tenisista stołowy Rafał Czuper będą promować miasto Białystok podczas zawodów jako Ambasadorzy Białostockiego Sportu.


Natalia Maliszewska zajęła 6. miejsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2020 roku

10.01.2021, 06:54

Zawodniczka Juvenii Białystok, łyżwiarka Natalia Maliszewska zajęła 6. miejsce w 86. plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2020 roku.


Dominacja Natalii Maliszewskiej na mistrzostwach Polski w short tracku [zdjęcia]

18.10.2020, 13:15

Natalia Maliszewska i Rafał Anikiej, oboje z Juvenii Białystok, wygrali klasyfikację wielobojową Mistrzostw Polski w short tracku, które w niedzielę (18.10) zakończyły się na lodowisku w białostockim Zwierzyńcu. Oboje do złotych medali zdobytych w sobotę, w ostatnim dniu zawodów dołożyli kolejne.


MP w short tracku - trzy złote medale Natalii Maliszewskiej

18.10.2020, 08:17

Natalia Maliszewska zdobyła trzy złote medale drugiego dnia mistrzostw Polski w short tracku, które odbywają się w Białymstoku. Sporą niespodziankę na dystansie 1500 metrów mężczyzn sprawił 18-letni Mateusz Krzemiński, który okazał się najlepszy w stawce.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupJerzy Kułakowski, Aleksandra Pietruk i Paweł Pietruk, fot. Joanna Szubzda
SPORT
17.07.2024, 15:07, akt. 21.07.2024, 17:25

23-letnia debiutantka z Kalibra gotowa na igrzyska
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok