Radio Białystok | Sport | Co za mecz! Raków Częstochowa rozbity przez Jagiellonię Białystok [zdjęcia]

Co za mecz! Raków Częstochowa rozbity przez Jagiellonię Białystok [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

31.07.2021, 22:00, akt. 2.08.2021, 04:33

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 3:0 (2:0) z Rakowem Częstochowa w drugiej kolejce piłkarskiej ekstraklasy. Dwa gole strzelił Taras Romanczuk, a jednego Jesus Imaz. Rywale to aktualni wicemistrzowie Polski. Sędzia przedłużył mecz o 12 min., bo kibice na Ultrze odpalili race i zadymili boisko i potrzebna była długa przerwa.

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda

Raków w całkowicie zmienionym składzie

W pierwszej kolejce Jagiellonia Białystok zremisowała z Lechią Gdańsk 1:1, a Raków Częstochowa pokonał Piasta Gliwice 3:2. Dodatkowo rywale zagrali w tym tygodniu mecz w Lidze Konfederacji z litewskim zespołem Suduva Mariampol. Częstochowianie pokonali rywali, ale potrzebowali do tego dogrywki i serii rzutów karnych.

Radiowy skrót meczu:

Radiowa relacja z całego meczu:

Goście zaczęli mecz w składzie, którego z pewnością nie przewidział sztab szkoleniowy Jagiellonii, choć trener Ireneusz Mamrot spodziewał się kilku roszad w drużynie przeciwnika. Raków zagrał bowiem z dziewięcioma zmianami kadrowymi, w porównaniu do czwartkowego meczu pucharowego z litewską Suduvą Mariampol.

Białostoczanie mieli dwie zmiany w porównaniu do składu z pierwszej kolejki ekstraklasy.

Jaga zabójczo skuteczna w pierwszej połowie

Pierwsza połowa przez ponad pół godziny nie była zbyt emocjonująca. Obie drużyny starały się utrzymywać przy piłce, ale mnożyły się niecelne podania, brakowało sytuacji podbramkowych. W ostatnim kwadransie tej części gry Jagiellonia była jednak zabójczo skuteczna, bo oddała dwa strzały i oba zamieniła na bramki.

W 35. min. gola zdobył Taras Romanczuk, który uderzył z pierwszej piłki z linii pola karnego. Wcześniej w pole karne dośrodkował Jesus Imaz, w odbitą piłkę nieczysto trafił Bojan Nastic, ale strzał kapitana białostoczan był już celny.

Od razu po golu Taras Romanczuk złapał piłkę, schował ją pod koszulkę, wykonał charakterystyczną "cieszynkę" i tym samym publicznie ogłosił, że jego żona spodziewa się dziecka.

Jagiellonia niejako poszła za ciosem, ale pomógł jej błąd w obronie Rakowa. W 38. min. piłka, dośrodkowana z lewego skrzydła przez Nastica, minęła defensywę gości, Imaz uderzył najpierw głową, a piłkę odbitą od pleców jednego z defensorów z Częstochowy już lewą nogą skierował do bramki.

Goście mieli duże problemy z grą ofensywną - w pierwszej połowie nie oddali żadnego celnego strzału.

Druga połowa przedłużona o 12 minut

Po zmianach na skrzydłach od początku drugiej połowy Raków dłużej utrzymywał się przy piłce, ale nadal nie przekładało się to na sytuacje bramkowe. Co więcej, gdyby w 52. min. Tomas Prikryl lepiej uderzył z pola karnego, goście szybko przegrywaliby już 0:3. Czeski skrzydłowy świetnie ograł jednego z obrońców Rakowa, ale lewą nogą uderzył wysoko w trybuny.

W 70. min. kibice zgromadzeni na sektorze Ultra przygotowali oprawę. Na sektorze zaprezentowali folię z "Jotką", którą podświetlili racami.

Spowodowało to bardzo mocne zadymienie boiska i sędzia na prawie 10 minut musiał przerwać mecz. W pewnym momencie kapitan Jagi - Taras Romanczuk podbiegł pod sektor kibiców, żeby prosić ich o to, żeby nie odpalali kolejnych rac i świec dymnych.

Po tej przerwie Marcin Cebula miał sytuację strzelecką, ale Xavier Dziekoński nie miał żadnych trudności z obroną. Niedługo potem najlepszy na boisku Romanczuk powtórnie wpisał się na listę strzelców - z rzutu rożnego dośrodkował wprost na jego głowę Martin Pospisil.

Sędzia przedłużył drugą połowę aż o 12 min., ale żadnej z drużyn nie udało się już zdobyć bramki i żółto-czerwoni mogli cieszyć się z wygranej 3:0.

W doliczonym czasie gry znowu strzelał Cebula, ale Dziekoński to uderzenie obronił, przy strzale Mateusza Wdowiaka pomogła młodemu bramkarzowi Jagiellonii poprzeczka i gospodarze mogli zanotować pierwsze zwycięstwo w spotkaniach z Rakowem w ekstraklasie.

Wypowiedzi piłkarzy po meczu:

Jesus Imaz

Taras Romanczuk

Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa 3:0 (2:0)

Bramka: 1:0 Taras Romanczuk (35), 2:0 Jesus Imaz (38), 3:0 Taras Romanczuk (87-głową)

Żółta kartka: Jagiellonia - Martin Pospisil. Raków - Alexandre Guedes, Jordan Courtney-Perkins.

Sędzia: Sebastian Jarzębak (Bytom). Widzów: 7 683.

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński – Tomas Prikryl (90+9 Kacper Tabiś), Michał Pazdan, Błażej Augustyn - Israel Puerto, Bojan Nastic, Martin Pospisil (90+9 Oliwier Wojciechowski), Taras Romanczuk - Karol Struski (90+9 Dani Quintana), Jesus Imaz (84. Bartłomiej Wdowik), Andrzej Trubeha (62. Fedor Cernych).

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic – Dominik Wydra, Ioannis Papanikolaou, Zoran Arsenic - Jordan Courtney-Perkins, Sebastian Musiolik (56. Daniel Szelągowski), Iwo Kaczmarski (71. Marko Poletanovic), Wiktor Długosz (46. Mateusz Wdowiak) - Zarko Udovicic (71. Patryk Kun), Alexandre Guedes, Jakub Arak (46. Marcin Cebula).

źródło: PAP | red: wsz, zmj

Miała to być zachęta do szczepień. Podlaski Urząd Wojewódzki nawiązał współpracę z 11 parafiami w regionie. Mobilne punkty szczepień stanęły w niedzielę (1.08) w dziesięciu miejscowościach. Tego samego dnia znowu punkt szczepień działał na meczu Jagiellonii Białystok, do tego na dwóch gminnych imprezach w Choroszczy i Rudce.

Jagiellonia Białystok zagra z Górnikiem Zabrze w poniedziałek - 16 sierpnia

29.07.2021, 10:17

Departament Logistyki Rozgrywek opublikował terminarz 4. kolejki PKO Ekstraklasy. Jagiellonia Białystok zagra w poniedziałek (16.08) z Górnikiem Zabrze o 18:00.

Jagiellonia Białystok i MKS Ślepsk Malow Suwałki z milionowym wsparciem od zarządu województwa

29.07.2021, 10:03

Czołowe podlaskie kluby sportowe dostaną dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Mamrot: Skończyliśmy mecz z poczuciem niedosytu [wideo]

24.07.2021, 22:57

- Skończyliśmy mecz z poczuciem niedosytu, bo uważam, że byliśmy bliżej zwycięstwa niż Lechia - mówił trener Jagiellonii po sobotnim spotkaniu z Lechią Gdańsk. Żółto-czerwoni zremisowali na własnym boisku 1:1.