Radio Białystok | Sport | Jagiellonia Białystok przegrywa w Szczecinie i traci prowadzenie w tabeli [wideo]

28.10.2023, 16:59, akt. 23:25

Piłkarze Jagiellonii Białystok przegrali wyjazdowe spotkanie z Pogonią Szczecin 1:2 (1:1). Bramki w tym meczu zdobywali tylko gospodarze. Samobójcze trafienie na 1:0 dla Jagi zaliczył Malec, a dwa gola dla gospodarzy strzelili: Koulouris i Grosicki. Po tej porażce Jagiellonia straciła prowadzenie w tabeli na rzecz Śląska Wrocław.

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok, 28.10.2023, fot. Wojciech Szubzda

Jaga przegrywa i traci prowadzenie w tabeli

W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu 13. kolejki PKO Ekstraklasy Pogoń Szczecin pokonała u siebie lidera Jagiellonię Białystok 2:1, mimo iż to goście prowadzili jako pierwsi. Żółto-czerwoni bezpośrednio po tym meczu spadli na drugie miejsce w tabeli.

W obu zespołach zabrakło po jednym podstawowym zawodniku. Za cztery kartki w bieżących rozgrywkach przymusową pauzę zaliczył jeden z reżyserów gry Pogoni Alexander Gorgon. Natomiast Jagiellonia w Poznaniu straciła swojego czołowego strzelca Afimico Pululu. Miejsce Gorgona wypełnił Portugalczyk Joao Gamboa, natomiast do ataku białostoczan Adrian Siemieniec przesunął Jose Naranjo.

W pierwszej połowie przeważali gospodarze

Najaktywniejszy pod bramką zespołu z Podlasia był Wahan Biczachczjan, który raz za razem sprawdzał umiejętności Zlatana Alomerovica. Bramkarz przyjezdnych wygrywał te pojedynki.

Gospodarze groźnie zaatakowali też m.in. w 27. minucie. Najpierw na bramkę uderzał Kurzawa, jego strzał obronił Alomerović, a dobitka Ulvestada przeleciała obok słupka.

Gol samobójczy

Mimo ataków gospodarzy, to Jagiellonia pierwsza strzeliła gola. Żółto-czerwoni objęli prowadzenie w 35. minucie. Piłkę z prawej strony dośrodkował Dominik Marczuk, a niefortunnie interweniował piłkarz Pogoni - Mariusz Malec i trafił do własnej bramki.

Portowcy wyrównali tuż przed przerwą

W 44. minucie gospodarze wyrównali po dynamicznej akcji Kamila Grosickiego. Były zawodnik Jagiellonii wpadł w pole karne z lewej strony boiska, dośrodkował w środek pola karnego, a z najbliższej odległości bramkarza Jagi pokonał Koulouris.

Chwilę później gospodarze mogli prowadzić. Alomerovic popełnił fatalny błąd. Na linii pola karnego Koulouris odebrał mu piłkę, ta mu odskoczyła, w końcu Biczachczjan znalazł się sam na sam. Tym razem serbski bramkarz Jagielloni zrehabilitował się za błąd, który rozpoczął akcję.

Grosicki trafił z karnego

Nie udało się Pogoni objąć prowadzenia przed przerwą, zrobiła to zaraz po jej zakończeniu. Z autu na wysokości pola karnego Jagiellonii piłkę wrzucał Linus Wahlqvist, ta trafiła do Kamila Grosickiego, który przy prawym słupku zmieścił ją w siatce. Wcześniej jednak Piotr Lasyk użył gwizdka. Gola nie uznał, ale podyktował rzut karny za zagranie ręką przez jednego z zawodników Jagi. Do jedenastki podszedł Grosicki i strzelił w to samo miejsce, co z akcji, myląc przy tym Alomerovica.

Drugi stracony gol wybudził gości z letargu. Przestali być pasywni i śmielej zaatakowali. Pod bramką Valentina Cojocaru najaktywniejszy był Kristoffer Hansen. Gdyby Norweg decydował się na strzały, a nie szukał Naranjo, pewnie przyniosłoby to lepsze efekty.

Tymczasem przy niewielkiej przewadze gości "Portowcy" mieli doskonałe okazje do podwyższenia. W 67. minucie Koulouris z linii pola karnego uderzył piekielnie mocno, ale tuż nad poprzeczką. W 84. minucie z kolei Mariusz Fornalczyk wyłożył idealną piłkę Grosickiemu. Kapitan gospodarzy fatalnie spudłował.

Mimo tego "Portowcy" dowieźli zwycięstwo do końca. W ostatnich sześciu spotkaniach zdobyli 16 punktów na 18 możliwych i dołączyli do ścisłej ligowej czołówki.

Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 2:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Mariusz Malec (35-samobójcza), 1:1 Efthymis Koulouris (44), 2:1 Kamil Grosicki (48-karny).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Rafał Kurzawa, Kacper Smoliński. Jagiellonia Białystok: Nene.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Widzów 18 142.

Pogoń Szczecin: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist, Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (81. Leo Borges) - Wahan Biczachczjan (77. Mariusz Fornalczyk), Fredrik Ulvestad, Rafał Kurzawa, Joao Gamboa, Kamil Grosicki (90+1. Kacper Smoliński) - Efthymis Koulouris (77. Luka Zahovic).

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Michal Sacek (90+4. Paweł Olszewski), Mateusz Skrzypczak, Adrian Dieguez - Dominik Marczuk (84. Jakub Lewicki), Bartłomiej Wdowik (90+4. Bojan Nastic), Taras Romanczuk, Nene, Jarosław Kubicki, Kristoffer Hansen - Jose Naranjo (84. Tomasz Kupisz).

źródło: PAP | red: wsz

Piłkarze Jagiellonii Białystok zremisowali 3:3 (0:2) wyjazdowe, zaległe spotkanie z Lechem Poznań. Żółto-czerwoni przegrywali już nawet 0:3, ale zdołali zdobyć trzy bramki, a ostatnią - z rzutu karnego zdobyli w doliczonym czasie gry. Dzięki remisowi Jaga awansowała na pozycję lidera rozgrywek.

Mateusz Skrzypczak: Od pierwszej minuty narzuciliśmy nasz styl gry [wideo]

21.10.2023, 00:32

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali 3:0 (2:0) z Zagłębiem Lubin w piątkowym (20.10) meczu ekstraklasy. Dzięki wygranej Jagiellonia awansowała na pozycję lidera rozgrywek.

Adrian Siemieniec: Kontynuujemy tę dobrą serię [wideo]

21.10.2023, 00:03

Jagiellonia wygrywa z Zagłębiem Lubin i obejmuje prowadzenie w tabeli [zdjęcia, wideo]

21.10.2023, 01:12